Reportáže

Energie, zkušenost a schopnosti

18. 05. 2021 | 15 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

V čem je přínosná vzájemná spolupráce, slušnost a konstruktivní přístup? Proč je kvalitní a odborná kompetence nejlepším argumentem proti předsudkům? Nebylo by lepší vnést do domácí politiky více lidskosti? Po přečtení rozhovoru šéfů Pirátů a Starostů Ivana Bartoše a Vítka Rakušana vám bude jasnější, proč jsou energie a zkušenost ideálním koaličním potenciálem a v čem vidí oba předsedové naději ve směřování naší země.

bartos rakusan dvere

JSME LIDÉ JAKO VŠICHNI OSTATNÍ
Ivan Bartoš: Oba jsme vstupovali do politiky s pocitem potřeby změnit pravidla hry, která nastavily strany jako ODS a ČSSD. Po jedenácti letech s Piráty za námi vidím obrovský kus práce. Necelé čtyři roky ve sněmovně stačily, abychom se stali díky naší konstruktivní práci nejsilnější opoziční stranou, máme své lidi ve vedení tří největších měst i krajů. Nyní se vydáváme do boje o směřování naší země a chceme na podzim zvítězit ve volbách. Jak vidíš zpětně cestu Starostů ty?

Vít Rakušan: Jsme hnutí, které původně vznikalo v konzervativních venkovských podmínkách a rodilo se z praktických regionálních zkušeností. Od té doby Starostové a nezávislí prodělali jistý vývoj a nabalilo se na nás mnoho nových lidí z řad městských liberálů. Myslím, že je to tím, že stojíme pevně v politickém středu. Tím jsme také vyrostli a po úspěchu v posledních krajských volbách se cítíme silnější a plní cenných zkušeností. 

Mám radost, že jsme ve vás našli partnera, který naše kompetence respektuje a kterého můžeme respektovat my. Když jsme podrobně analyzovali své programy, překvapilo mě, v čem všem se naše priority shodují. Nyní máme i společný program, na kterém panuje absolutní shoda. Díky tomu se můžeme plně soustředit na budoucnost. Jaká by podle tebe měla být?

I.B.: Já chci, abychom žili v zemi, kde jednoduše platí spravedlnost. Chci, aby stát lidem pomáhal, nebuzeroval občany tisíce razítky a pořád někomu něco přikazoval. Aby se tady lidem dobře žilo. Nezištná změna skutečné politiky je to, co Piráti nabízejí. Je vidět, že to myslíme vážně a lidé na to reagují. Navíc máme spoustu dobrých nápadů, které umíme převádět do praxe i na nejvyšší úrovni. Jsme relativně mladí, ale politiku už děláme deset let a víme, jak to chodí ve světě. Zároveň jsme obyčejní lidé jako všichni ostatní, máme stejné zájmy, starosti i radosti. Proto spoluobčanům rozumíme. Tu změnu můžeme přinést. 

V.R.: Proto jsem i řekl, že bys byl dobrým předsedou vlády. Půjde o nesmírně obtížný úkol, který bude vyžadovat člověka tvrdě pracujícího, s dlouhodobou vizí a vyjednávacími schopnostmi. A bavíme-li se o kvalitním leadershipu, byť bych to třeba před rokem, dvěma neřekl, tak ty jsi jej při jednání mezi námi a Piráty skvěle osvědčil. Nenechávám se v politice často překvapit, ale tehdy jsem překvapený byl. Umíš hledat konsensus a držet přitom směr. Jsem přesvědčený, že vládu — složenou z nejrůznějších subjektů a potýkající s ekonomickou a zdravotní krizí — dokážeš ukočírovat. Ale co ty dready na hlavě?

I.B.: Podle mě je nejdůležitější to, co mají lidi v hlavě, ne to, co mají na hlavě. Spíš by vadilo, kdybych jako politik dělal špatnou politiku, kdybych kradl, kdybych omezoval lidská práva. To mi přijde jako problém. A já přece už roky jednám s politiky českými i zahraničními, s evropskými komisaři, s jednotlivými ministry a nemyslím si, že by to bylo někdy na překážku. Piráti dělají politiku, která dává smysl, dokážeme naše návrhy odůvodnit a ve finále i prosadit, a že by tomu nějakým způsobem vadilo, jaký má na hlavě člověk účes, to je zvláštní představa. Jako když někomu vadí, že jsme prý na vládnutí příliš mladí…

V.R.: Můžete mít mladého politika, velmi schopného. A můžete mít šedesátníka, který si nevidí na špičku nosu. Ve věku to přece není. Ale v životních zkušenostech už třeba ano. Myslím, že se v tomto výborně doplňuje zkušenost Starostů a energie a tah na branku Pirátů. Základem je vybrat ty pravé lidi na místa, kde ze sebe vydají to nejlepší. Troufám si tvrdit, že by se to naší koalici dařilo lépe než Andreji Babišovi. Protože ani jedna z našich stran nejsme stranami jednoho muže obklopeného stafáží. Kritizování mladé generace odmítám. Svou roli v politice vnímám jako úkol být jakýmsi propojovatelem. Pokusit se odstranit starou gardu a snažit se stát předávat lidem, kteří nejsou minulostí deformovaní. To podle mého názoru představuje pro Českou republiku největší naději.


Ivan Bartoš (vlevo) a Vít Rakušan nad společnou koaliční smlouvou Pirátů a STAN

NÁLEPKY NÁS NEROZHÁZÍ
V.R.: Mimochodem, jsou i další nálepky, které od některých “fanoušků” dostáváme. Starostové jsou prý oportunisté a jdou vždy tam, kde mohou něco získat. Přitom naše politika je založena na slušnosti a konstruktivním přístupu. Kdybychom jednali o koalici třeba s ODS, která o spolupráci stála, bylo by to pro nás mnohem jednodušší než s Piráty a jejich složitými vnitrostranickými mechanismy. Navíc už dávno nejsme mezi partou pětiprocentních stran, uspěli bychom i sami. Naše síla s Piráty může být silou změny, o to jde.

O vás se často říká, že podporujete drogy a jste extrémní levice. Co ty na to?

I.B.: Já třeba nepiju, už mnoho let. Neužívám žádné drogy a chodím třikrát týdně sportovat. Mám doma malé dítě. A vlastně nevím, kdo nám tyhle nálepky a proč dává. 

My nejsme žádní neomarxisti ani komunisti, my jsme Piráti. A já ti řeknu, co to znamená. My jsme prosadili snížení daní pro všechny občany. Zastáváme se živnostníků, bojujeme za vyšší platy pro učitele, spravedlivé zvyšování důchodů, prostě děláme konkrétní věci, a nějaké nálepky od konkurence mě nemůžou rozházet. My jsme s komunisty nikdy na žádné úrovni nespolupracovali. Na rozdíl od jiných. Kdybych měl charakterizovat Piráty i Starosty, jsme liberální středové protikorupční strany.

STÁT BUDEME ŘÍDIT JINAK
I.B.: Spojení Pirátů a Starostů do koalice bylo společným rozhodnutím. Dali jsme si za cíl vyvést Česko z krize a jsme připraveni se ujmout vedení země v jejích nejtěžších časech. V posledním roce a půl do našich životů tvrdě zasáhla epidemie, vládní chaos a rekordní nedůvěra veřejnosti ke schopnostem vedoucích činitelů země. Naopak vzrůstající podpora občanů nasvědčuje tomu, že Piráti a Starostové tuto důvěru lidí mají. Co nás tedy, v případě, že v podzimních volbách uspějeme, čeká?

V.R.: Nemůžeme se tvářit, že to bude lehká cesta, ale jak se ukazuje, máme v ruce trumfy. Myslím, že společně máme opravdu šanci změnit poměry v naší zemi a posunout se do 21. století. Jasně jsme si to definovali. Stát přiblížíme občanům a nastavíme jeho průhledné fungování. Shodli jsme se na důležitosti dostupného zdravotnictví pro všechny a modernizaci školství. Spravedlnost by měla všem měřit stejně. Naléhavým tématem je ochrana krajiny. Další oblastí je podpora podnikání a inovací a férové daně. Tak kde začneme?

I.B.: Nová vláda bude muset v první řadě efektivně pomoct lidem, živnostníkům a firmám, na které těžce dopadla koronavirová krize, protože jejich potíže současná vláda do velké míry přehlíží. Zároveň je před námi úkol vyřešit dlouho opomíjené problémy, které se naplno odhalily v nynější krizi. Ať už se to týká nerovností v regionech, stagnace vzdělávacího systému digitalizace státní správy nebo exekucí. Je podstatné změnit nepřátelsky nastavené prostředí vůči živnostníkům. To jsou věci, se kterými se musíme poprat nejdříve, a k jejichž napravení chceme dostat mandát.


Máme tah na branku a umíme zabrat

NEJEN PROTI KORUPCI
I.B.: Lidé na Piráty často pozitivně reagují pro naši důsledně protikorupční agendu a vidí, že to má smysl. Nenecháme stát rozkrást, i když situace zašla velmi daleko. Z evropských dotací se pro některé stala dojná kráva a my chceme naopak chránit veřejné peníze proti jejich zneužívání. Z toho důvodu společně prosazujeme přechod k transparentnímu státu. Ušetříme tak peníze ze státní kasy, zlepšíme kvalitu rozhodování a omezíme příležitosti pro korupci podle doporučení mezinárodních expertů. Ochráníme oznamovatele korupce a zavedeme vymahatelnost pravidel v zákoně o střetu zájmů. 

Prosazujeme nižší daně z práce, aby lidé, kteří poctivě pracují, měli na výplatní pásce vyšší čistou mzdu. Proto podporujeme vyšší a valorizovanou slevu na poplatníka. Abychom získali peníze na nižší daně z práce, je třeba zrušit nesmyslné daňové výjimky.

Podpoříme kroky k ochraně klimatu, přírody a krajiny, a to i na lokální úrovni. Tím myslíme podporu menších farem, ochranu půdy a vody. Zaměříme se na opatření v krajině podporující přirozenou retenci vody a boj s erozí. Budeme usilovat o spravedlnost bez ohledu na příjmy a postavení. Prosadíme krajskou příslušnost exekutorů, snazší insolvence a lepší regulaci půjček, vždyť i dlužník má právo na důstojný život. 

V.R.: Vzdělaná společnost je naší šancí do budoucnosti, a proto pro vzdělávání zajistíme financování 5 % HDP a zavedeme nový, prostupný a rozmanitější systém. Nové typy škol a tříd, větší možnost volby. Vzdělávací curriculum odpovídající potřebám 21. století. Rozhýbáme inovace ve státě na všech úrovních. Připravíme národní program pro inovace a růst přidané hodnoty podle vzorů ze zahraničí s důrazem na podporu výzkumu a vývoje a malých i středních firem. Srovnáme šance pro jejich podnikání, odstraníme zbytečné překážky a aktualizujeme zákony tak, aby řešily skutečné problémy lidí v moderní době.

Máme plán i pro podporu samospráv, jejich finanční nezávislost a rozhodování co nejblíže lidem. Veřejnou správu maximálně zdigitalizujeme. Zavedeme do praxe schválený zákon o právu na digitální služby a zajistíme, aby obíhala data, nikoliv občané. 


Změny ve stylu české politiky jsou během na dlouhou trať

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Michal Chalupa

Štítky: #Ivan Bartoš #koalice #Piráti a STAN #rozhovor #sněmovní volby 2021 #Vít Rakušan

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.