Kauzy

Jak politická konkurence vytváří dezinformaci o dani z nemovitosti proti Pirátům

26. 04. 2021 | 25 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

V poslední době, kdy rostou preference koalici Pirátů a Starostů, se snaží o dezinterpretaci dat proti Pirátům nejen klasičtí dezinformátoři z SPD, ale pomocí vytrhávání vět z kontextu se o to nyní snaží i zástupci dalších stran.

hoax dane

V posledních dnech se začal šířit smyšlený obrázek s výpočtem daně z nemovitosti, který se tváří jako stránka z programu Pirátů včetně zneužití loga Pirátské strany. Obrázek lživě uvádí, že mají ve volebním programu pro sněmovní volby navrhovat zvýšit daň z nemovitostí až na 1 % její hodnoty ročně. Nejvyšší efektivní zdanění nemovitostí v Evropské unii má Francie s 1,25 % a Řecko s 1,03 %, mezi další země s vysokou mírou zdanění patří například Velká Británie s 1,93 % či USA. I když po zrušení daně z nabytí nemovitých věcí má Česká republika nejnižší efektivní zdanění nemovitostí v Evropské unii do 0,04 % ročně, tak Piráti chtějí ve svém připravovaném programu ponechat výši daně z nemovitostí určených k bydlení i nadále v gesci samospráv. 

V programu pro sněmovní volby 2021 se pouze zvažují možnosti zdanění komerčních nemovitostí. Třeba takový Amazon za své obří haly odvádí na této dani pouze několik set tisíc ročně - dokonce méně, než by odváděl zemědělec hospodařící na stejné výměře. U nadnárodních korporací má tato daň z nemovitých věcí výhodu, že ji nelze obejít pomocí daňových rájů a jiných daňových optimalizací. Pozemková daň je nejstarší daní na českém území, která sahá až do desátého století, a je z ní financován většinou rozvoj dané lokality. V současné době je v Česku největší daňová zátěž na pracujících zaměstnancích přes zdanění práce formou odvodů a formou nepřímých daní - především DPH. Zdanění v Česku tak oproti jiným zemím, na západ od nás, nejvíce dopadá na nízko a středně příjmovou část populace.

Zájmová skupina příznivců Pirátů sepsala článek ohledně možností financování teoretického nepodmíněného základního příjmu, kdy by každý občan dostával od státu 60 000 korun ročně. V článku vydaném danou zájmovou pracovní skupinou se objevuje i odstavec ohledně možnosti zvýšení daně z nemovitosti. Tento odstavec je opět šířen vytržený z kontextu, protože dezinterpretace opomíjí, že se nejedná o volební program Pirátů, ale pouze o variantu financování základního příjmu navrženou zájmovou skupinou, kdy by navíc čtyřčlenná domácnost dostala od státu 240 000 korun ročně. Na případné zvýšené dani z nemovitosti by tak 99,9 % domácností zaplatilo výrazně méně, než by obdrželo od státu v rámci nepodmíněného základního příjmu. Navíc jakýkoliv námět člena či příznivce Pirátů i veřejnosti by nejdříve musel projít odbornou oponenturou. Osobně si myslím, že nemá smysl teorii nepodmíněného základního příjmu řešit, dokud nebude naprostá většina činností nahrazena automatickou robotickou prací, což ještě minimálně několik desetiletí potrvá.

 Autor je poslanec České pirátské strany

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Tomáš Martínek

Štítky: #daně #hoax #Tomáš Martínek

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.