Kauzy

Radnice Prahy 1 neumí vysvětlit půl milionu vyplacených pro Valentu. U soudu tvrdil, že jen dobrovolně pracoval v komisi

15. 04. 2021 | 9 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Radnice MČ Praha 1 není schopna doložit, za co konkrétně vyplatila Michalu Valentovi (ODS) 513 600 Kč z veřejných peněz. Přestože Valenta tvrdí, že ho s radnicí v té době nevázal žádný smluvní vztah, díky Registru smluv a žádosti 106 předseda Kontrolního výboru David Bodeček zjistil celkem šest objednávek na konzultační a poradenskou činnost za více než půl milionu. 

david bodecek

V červenci loňského roku Valenta před soudem v kauze JCDecaux vypověděl, že mezi lety 2014 a 2018 působil na městské části Praha 1 pouze jako odborník v komisi majetkové, komisi obchodu a služeb a v kontrolním výboru. Jiný smluvní vztah s MČ Praha 1 Valenta vyloučil. Stejně vypověděli také tehdejší vedoucí majetkového odboru Zdeňka Tomíčková a Tomáš Macháček, jeden ze dvou gesčních členů rady. 

“O tomto našem zjištění budu informovat státního zástupce Jana Lelka, protože dle výpovědi svědků a pana Valenty bylo řečeno, že v zmiňovaném období působil pouze jako neplacený odborník, takže z mého pohledu mohlo u soudu dojít ke křivé výpovědi, což je samo o sobě trestným činem, kterým by se státní zástupce měl zabývat,” popisuje nové zjištění David Bodeček. 

Z registru smluv a dalších zjištěných informací ale vyplývá, že si radnice mezi listopadem 2016 a květnem 2018 šestkrát objednala poradenské a konzultační služby za celkem 513 600 Kč.

Bodeček v této věci už v únoru interpeloval starostu Petra Hejmu (STAN). Podrobnější informace o pozadí objednávek ale podle všeho neexistují. V písemné odpovědi na interpelaci totiž Hejma uvedl, že “nebyly dohledány písemnosti související s dodanou službou ani žádné písemnosti, které by obsahovaly podkladová data pro zajištění poskytovaných služeb.” Dostatečně nebylo zdůvodněno ani to, proč byl na poradenskou činnost vybrán právě Valenta a kým. 

„Interpelaci jsem starostovi předložil, aby ze své funkce učinil takové kroky, které podezření vyvrátí nebo je potvrdí. Očekával jsem úkony a nikoli nečinnost,” říká k reakci starosty Bodeček.

V dubnu interpeloval starostu znovu. Valenta měl totiž podle nových informací na základě objednávek radit MČ Praha 1 také ve věci prodeje volných nebytových prostor, ačkoli ten podle Bodečka nikdy nebyl vizí Prahy 1. 

“Pokud by se mělo jednat o politický systém zneužití veřejných financí, pak na Praze 1 máme vážný problém. Žádám, aby byly učiněny kroky, které zajistí navrácení částky v celkové výši 513 600 Kč, neboť je evidentní, že žádná služba ve prospěch MČ Praha 1 nebyla vykonána,“ dodává Bodeček.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #David Bodeček #kontrola #Praha 1

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.