Kauzy

Celosvětová pracovní skupina pro veřejnoprávní méda (GTF): Hrozba, které čelí Česká televize

13. 04. 2021 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Celosvětová pracovní skupina pro veřejnoprávní média (Global Task Force for Public Media - GTF) vydala prohlášení, ve kterém varuje před oslabováním médií veřejné služby a vyslovuje podporu nezávislé České televizi. Přinášíme český překlad prohlášení:

Tomáš Martínek

Hrozba, které čelí Česká televize 

9. dubna 2021

Celosvětová pracovní skupina pro veřejnoprávní média (GTF) je vážně znepokojena nedávným vývojem v České republice, který může oslabit nezávislost České televize a její nepostradatelnou úlohu v rámci demokracie v zemi.

Nyní více než kdy jindy existuje potřeba silných, nezávislých médií veřejné služby, kterým mohou občané důvěřovat. To je v České republice ohroženo. Toto riziko přichází v době, kdy zemi koncem tohoto roku čekají parlamentní volby a stejně jako všechny ostatní země čelí výzvám nemoci COVID-19.

Nedávné kroky vlády České republiky mají za následek politizaci Rady České televize, skupiny lidí, kteří jmenují generálního ředitele a schvalují rozpočet. V listopadu 2020 Rada odvolala celou dozorčí komisi a je zde přetrvávající tlak na odvolání generálního ředitele České televize Petra Dvořáka. 

Ethical Journalism Network (EJK) zkoumala výzvy, kterým média v České republice čelí a ve zprávě vydané v únoru dospěla k závěru, že “vlastnictví nejvlivnějších zpravodajských kanálů hrstkou miliardářských magnátů a politiků včetně předsedy vlády má děsivý dopad na žurnalistiku v zemi.”

Na oslabování nezávislé žurnalistiky ve východní Evropě nedávno upozornila exekutiva Evropské unie, která obvinila Polsko, Maďarsko a Slovinsko z podkopávání svobod médií uprostřed pandemie COVID-19. Celosvětová pracovní skupina pro veřejnoprávní média již v minulosti vyjádřila znepokojení nad tímto trendem ve východní Evropě a po celém světě. 

Společně s Evropskou vysílací unií (EBU), jakož i Media Freedom Rapid Response (MFRR) a Aliancí veřejnoprávních médií (PMA) vystupujeme jakožto skupina lídrů médií veřejné služby, abychom ukázali naši silnou podporu hodnotám, které jsou jsou jádrem médií veřejné služby: přístup, přesnost, zodpovědnost, kreativita, nestrannost, nezávislost a vysoký standard žurnalistiky. To vše je základem informované a zdravé demokracie. 

Vyzýváme české lídry napříč médii, byznysem a kulturou, aby vyslovili podporu nezávislým médiím. Rovněž žádáme, aby vlády v rámci Koalice svobody médií (Media Freedom Coalition) zvážily události v České republice ve světle komuniké koalice z prosince 2020, které prohlašuje: “svobodná média jsou základním kamenem demokracie. Lidé potřebují svobodná a nezávislá média, aby jim poskytovala přesné informace, usnadnila erudovanou veřejnou debatu a diskusi, činila vládu odpovědnou a sloužila jako hlídací pes veřejnému zájmu.”

Členové Celosvětové pracovní skupina pro veřejnoprávní média (GTF) jsou:

David Anderson, generální ředitel, ABC (Austrálie) 
Thomas Bellut, generální ředitel, ZDF (Německo) 
Tim Davie, generální ředitel, BBC (Spojené království) 
Delphine Ernotte Cunci, prezidentka a výkonná ředitelka, France Télévisions (Francie) 
Jim Mather, předseda představenstva, RNZ (Nový Zéland)
Hanna Stjärne, generální ředitelka, SVT (Švédsko) 
Catherine Tait, prezidentka a výkonná ředitelka, CBC/Radio-Canada, GTF Chair (Kanada) 
Yang Sung-dong, prezident a výkonný ředitel, KBS (Jižní Korea)

Autor: Tomáš Martínek

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #demokracie #média #média veřejné služby #nezávislost #Tomáš Martínek

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.