Komentáře

Komentář Jana Hrubeše: Letní doučovací kempy? Ano, ale…

05. 04. 2021 | 13 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydalo poslední březnový den dotační výzvu, skrze níž chce podpořit konání letních doučovacích kempů, a to především pro děti ohrožené školním neúspěchem. Množství peněz, které do výzvy jde, není zrovna malé: ministerstvo hodlá tímto způsobem utratit 100 milionů korun. To při předpokládané výši podpory 45 000 na jeden kemp vyjde na něco přes 2200 kempů, kterých by se teoreticky mohlo účastnit kolem 40 000 dětí.

uceni_venku

Pořadatelé jsou povinní kempy financované z této výzvy poskytnout dětem zadarmo. To znamená, že jsou ideálním prostředkem pro práci se sociálně ohroženými skupinami dětí. Zarážející však je, že není rozlišena výše dotace pro pobytové a příměstské kempy, přitom ubytování a náklady na snídani a večeři mohou stát pořadatele i násobně více, než náklady na vše ostatní. U pobytových kempů se tedy i vzhledem k tomu, že musejí být bez úplaty ze strany rodičů, předpokládá spolufinancování z jiných zdrojů, které budou muset pořadatelé složitě shánět.

Primárním problémem této výzvy ale nejsou finance. Jen pohledem na datum odevzdání výzvy je zřejmé, že je výzva vypsaná, jak bývá na MŠMT zvykem, v šibeničním termínu. Do konce dubna musejí mít pořadatelé závazně přihlášené děti, aby mohli žádost podat, alespoň pokud dobře vnímám větu v odstavci 5.4: Dotaci je možné použít pouze na realizaci letního kempu o alespoň 15 závazně přihlášených dětech. Za měsíc se těžko vymyslí náplň tábora a zadministrují se přihlášky, nota bene v okolí Velikonoc a s nimi spojených prázdnin.

Mezi způsobilé žadatele se navíc mohou řadit jen spolky, ústavy, nadace, obecně prospěšné společnosti, vysoké školy a střediska volného času. Je s podivem, že zde nejsou základní ani střední školy, které dokáží nejlépe identifikovat děti ohrožené školním neúspěchem, které děti znají a které s nimi dlouhodobě pracují. Pokud by škola chtěla využít této výzvy, tak by mohla podat žádost leda tak ve spolupráci se SRPŠ.

Ani spolky to ale nemají jednoduché. Pokud chce spolek pořádat doučovací kemp, musí mít jednak ve stanovách jako hlavní činnost práci s dětmi a musí fungovat minimálně pět let. To první je podmínka rozumná a správná, to druhé již méně. Efektivně to zabraňuje tomu, aby se v návaznosti na danou situaci daly dohromady tři aktivní pedagogové z okolí. Pokud totiž neměli již před pěti lety založený spolek, skrze nějž by mohli o dotaci na doučovací kemp žádat, tak mají smůlu, stát na jejich aktivity nedokáže prostřednictvím současného dotačního programu přispět.

Další komplikací, která efektivně zabraňuje pořádání kempů malými kolektivy se znalostí místního prostředí, je podmínka, že žadatel musí realizovat alespoň čtyři vzdělávací kempy za dva měsíce. To je zátěž, kterou je možné navalit na agentury, které se pořádáním kempů a táborů živí, nikoliv však na lidi, kteří by chtěli kemp udělat dobrovolnicky během své dovolené. Člověk si při čtení této výzvy klade otázku, kdo je vlastně zamýšleným příjemcem dotací a jestli se vůbec program podaří vyčerpat.

Tvrdé požadavky MŠMT se ovšem neodráží v podmínkách z jejich strany. Se zasláním prostředků si ministerstvo totiž dává načas. Výplata za červencové kempy přijde až koncem července. Pokud by nějaký spolek chtěl uspořádat čtyři letní kempy v průběhu července, bude to mít vysoce negativní dopad na jeho cash-flow. Nevím, jestli se v současné době najde někdo, komu leží na účtě zbytečných 180 tisíc, aby mohl předem profinancovat akce, které dostane proplacené až zpětně.

Doučovací kempy jsou zkrátka narychlo spíchnutou věcí, která byla nejspíše myšlená dobře, nicméně podmínky, které jsou na pořadatele kladené, efektivně znemožňují jejich realizaci. Pokud se přeci jen podaří sehnat někoho, kdo by dostatečné množství kempů uskutečnil, bude se jednat o žadatele, kteří kempy budou pořádat na veliko, bez znalostí místního prostředí. Ministerstvo tak s velkou pompou neefektivně utratí sto milionů na akci, jejíž výsledek je již nyní přinejmenším sporný. Škoda, nápad to totiž není špatný.

Autor je doktorandem didaktiky chemie na PřF UK a pedagogem na Gymnáziu Na Zatlance a na ZUŠ Choceň.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #dotace #doučovací kemp #Jan Hrubeš #Ministerstvo školství/Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.