Kauzy

Starosta Prahy 6 Kolář si u svého spolustraníka objednal produkci videospotů za 250 tisíc

31. 03. 2021 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) je již notoricky znám přihráváním zakázek svým kamarádům. Po odeznění kauzy s právními zakázkami na plagiáty pro spolužáky se v současné době provalila nová, když si starosta u svého spolustraníka objednal produkci videospotů s některými velvyslanci. Videa má Kolář zároveň moderovat, čímž se pravděpodobně dostává do konfliktu s volebním zákonem.

videospot

Kontroverzní je již samotný záměr. Proč chce platit penězi občanů Prahy 6 propagaci cizích zemí, není jasné. Ambasády mají vlastní propagační rozpočty, často větší než ten Prahy 6. Bylo by pochopitelné, kdyby oslovily městskou část s nabídkou spolupráce. Propagace ze strany radnice nedává smysl a nese znaky naprosto bezúčelného vynakládání veřejných prostředků. 

Starosta Kolář má v plánu rozhovory dokonce osobně moderovat. Vzhledem k tomu, že se již nacházíme v období předvolební kampaně a Kolář je na deváté pozici kandidátky koalice Spolu do Poslanecké sněmovny, takové jednání by mohlo být v rozporu s volebním zákonem.

„Volební zákon zakazuje využívat k volební kampani komunikační média kraje nebo obce a texty či audiovizuální příspěvky by se měly věcně vztahovat k aktuálně řešené problematice samosprávy. Při veřejném vystupování v době volební kampaně musejí kandidující veřejní činitelé dbát na to, aby nevystupovali z titulu své funkce. Za odlišující kritérium lze dle Ústavního soudu považovat použití prostředků, které jiný občan použít nemůže a které by dodávaly vystupování činitele punc oficiality. Použití takových prostředků ve volební kampani je nepřípustné. Pokud jde o náklady na realizaci takto definovaných veřejných vystoupení, je třeba, aby byly hrazeny z jiných než veřejných rozpočtů,” uvádí Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí [1][2].

Problematický je také samotný výběr dodavatele. Záměr totiž nebyl projednán v příslušných orgánech a poptávkové řízení bylo zadáno úřadu příkazem přímo starostou. Jako vítězná nabídka byla vybrána ta od Wilkom s.r.o. jednatele Marka Wiesnera za 225 250 Kč [3]. To je shodou okolností Kolářův spolustraník, který při posledních komunálních volbách kandidoval ze 33. místa kandidátky. Podle informací úřadu nebyla rozhodujícím faktorem cena, ale kvalita nabídky s ohledem na zapojení diplomatického protokolu. 

Nabídka ve faktické rovině neobsahuje žádné informace o podobných relevantních projektech a při prozkoumání stránek dodavatele [4] lze nalézt pouze jediné referenční video, a to z akce Street Festival: Zažít Dědinu jinak. Když během jednání Výboru pro otevřenost médií a participaci ZMČ Praha 6 padl dotaz, jak byla zkušenost s diplomatickým protokolem prokázána, vedoucí Kanceláře starosty Jana Ripplová odpověděla, že byla patrná ze struktury nabídky. 

„Celé to nevyhnutelně vyvolává dojem, že se jedná o účelové tvrzení, kterým je odůvodněn výběr starostova spolustraníka. Myslím, že by starosta rád zabil dvě mouchy jednou ranou, jednak by rád vylepšil svou image před nadcházejícími volbami a druhak chce podpořit svého stranického kolegu, jemuž vláda zavřela podnikání. Byť chápu jeho starost o bližního, s veřejnými prostředky takto prostě nakládat nelze,” shrnuje předseda Pirátů Praha 6 Miloš Vlach. 

[1]         https://www.udhpsh.cz/stanoviska_volby_parlament#ot15
[2]         https://www.udhpsh.cz/stanoviska_volby_parlament#ot28
[3]         https://www.hlidacstatu.cz/Detail/15368355
[4]         https://www.videoedit.cz/

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Ondřej Kolář #Praha 6 #účelové tvrzení #volební zákon

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.