Kauzy

Praha 6 již počtvrté‌ ‌přidělila‌ ‌půlmiliardovou‌ ‌zakázku‌ ‌na‌ ‌zeleň‌ spřátelené firmě

17. 03. 2021 | 7 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Rada městské části Praha 6 schválila uzavření rámcové dohody se společností CDV služby, s.r.o. a Pražské služby, a.s. s celkovou nabídkovou cenou modelu za 4 roky 58.744.178 Kč bez DPH. 

praha 6 zelen

Předpoklady ‌o‌ ‌tom,‌ ‌pro‌ ‌koho‌ ‌je‌ ‌připravena‌ ‌půlmiliardová‌ ‌zakázka‌, ‌se‌ ‌naplnily.‌ ‌ Mimořádnou nadlimitní‌ ‌veřejnou zakázku‌ nazvanou ‌Provádění‌ ‌údržby‌ ‌veřejné‌ ‌zeleně‌ ‌a‌ ‌úklidových‌ ‌prací ‌na‌ ‌území‌ Prahy ‌6‌ na‌ ‌4‌ ‌roky‌ totiž již‌ ‌počtvrté‌ ‌za‌ ‌sebou‌ ‌získala ‌společnost‌ ‌CDV‌‌ v‌ ‌předpokládané‌ ‌hodnotě‌ ‌484‌ ‌milionů ‌korun bez DPH.  

Je paradoxní, že vítězné konsorcium zadává více než polovinu, celých 56% služeb subdodavatelům (20% Sadovnický a zahradnický servis, s.r.o., 20% FREKO, a.s. a 16% AVE odpadové hospodářství, s.r.o.). Jde o největší zakázku na zeleň v Praze, přesto (některé) ceny vítěze jsou ve srovnání s jinými městskými částmi vyšší, jak je uvedeno ve zprávě hodnotící komise.  

Piráti jsou pro fér hru a přirozenou konkurenci
Piráti opakovaně navrhovali vyhlásit zakázku jedinou soutěží v rámcové smlouvě na čtyři roky, rozdělenou do nejméně tří lokálních oblastí a soutěžit je samostatně dle zákona o zadávání veřejných zakázek (č. 134/2016). Tak by dostalo šanci více zájemců a vzniklo by přirozené konkurenční prostředí. Každou oblast by spravovala ‌firma ‌na‌ ‌základě‌ ‌smluvního‌ ‌ujednání‌ ‌s‌ ‌městskou‌ ‌částí‌. Své nesouhlasné stanovisko vyjádřili Piráti také na jednání hodnotící komise, která se podílela na posuzování nabídek zakázky. 

“Území o velikosti 220 hektarů není schopna žádná společnost obsloužit samostatně. Obhospodařuje jej šest společností (včetně SNEO). Jde o toky finančních prostředků, které platí městská část konsorciu, to pak část přerozděluje subdodavatelům. Namísto, aby platby šly přímo dodavatelům služeb za každou oblast, za niž by dodavatelé byli odpovědni přímo městské části,” uvedla Eva Tichá, zastupitelka městské části Praha 6 za Piráty. 

Také Kontrolní výbor zastupitelstva ‌schválil ‌návrh‌ ‌rozdělit‌ ‌zakázku ‌a‌ ‌soutěžit‌ ‌je‌dnotlivé části území ‌samostatně.‌ ‌Komise životního prostředí na svém červnovém jednání nedoporučila navrhovanou koncepci péče o zeleň a veřejná prostranství, protože počítala právě s nadlimitní veřejnou zakázkou (6:0:3). Přesto‌ ‌rada pod ochranným dozorem starosty Ondřeje Koláře (TOP 09) doporučení nevyslyšela, a ‌schválila soutěžit‌ ‌zakázku‌ ‌na‌ ‌celé‌ ‌území‌ ‌městské části.

Neporazitelnost CDV vzbuzuje otazníky
Po‌ ‌dvanáct‌ ‌let‌ ‌na Praze 6 ‌„kralovalo“‌ ‌sdružení‌ ‌CDV‌ ‌služby‌ ‌střídavě‌ ‌se‌ ‌dvěma‌ ‌partnery‌, ‌a‌ ‌po‌čtvrté‌ na další čtyři roky ‌znovu‌ ‌vítězí. To ‌může‌ ‌vyvolávat‌ ‌dojem,‌ ‌že‌ ‌je‌ ‌tato‌ ‌zakázka‌ ‌připravena‌ ‌pro‌ ‌předem‌ ‌vybraného‌ ‌zájemce.‌ Už‌ ‌v‌ ‌roce‌ ‌2009‌ ‌tuto‌ ‌soutěž‌ s jediným zájemcem,‌ ‌vyhrálo ‌sdružení‌ ‌CDV‌ ‌služby‌ a‌ ‌Pražské‌ ‌služby‌  ‌na‌ ‌zakázku‌ ‌v‌ ‌předpokládané‌ ‌hodnotě‌ ‌420 milionů korun. Později‌ v roce 2013 ‌tuto‌ ‌mimořádnou‌ ‌zakázku‌ ‌v‌ ‌předpokládané‌ ‌hodnotě‌ ‌458 milionů korun ‌‌získalo‌ ‌sdružení‌ ‌CDV‌ ‌služby‌ ‌a‌ ‌FREKO‌, druhá v pořadí se umístila společnost Pražské služby, třetí Sdružení A.S.A. - údržba na Praze 6. V‌ ‌roce‌ ‌2017‌ ‌opět stačila jediná nabídka‌ jediného zájemce, aby zvítězilo ‌konsorcium‌ ‌ve‌ ‌složení‌ ‌CDV‌ ‌služby‌ ‌a‌ ‌Pražské‌ ‌služby‌ a získalo ‌zakázku‌ ‌s‌ ‌předpokládanou‌ ‌hodnotou‌ ‌496 milionů korun.‌ Za čtyři volební období se celková částka šplhá ke dvěma miliardám. 

Jediný hlas rozhodl, o shodě se mluvit nedá
Přes všechno úsilí Pirátů, doporučení členů kontrolního výboru a členů komise životního prostředí, zakázku schválili zastupitelé o jediný hlas.‌ ‌Pro tento kontroverzní tisk zvedlo ruku ‌na‌ ‌svém‌ ‌zasedání‌ ‌25.‌ ‌září‌ ‌2020‌ podpořilo pouze 23 ze 27 koaličních zastupitelů, takže se naplno ukázalo, že v rámci koalice na tomto postupu zdaleka nepanuje shoda.

Praha‌ ‌6‌ ‌patří k nejzelenějším a nejzdravějším městským částem. O ‌veřejnou ‌zeleň ‌je proto třeba profesionálně pečovat pro zdravý život každého z nás a hlavně našich dětí a generací, které přijdou po nás. 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Eva Tichá/Piráti Praha 6

Štítky: #Eva Tichá #Praha 6 #transparence #výběrová řízení #zakázky #životní prostředí

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.