Kauzy

Chci předcházet protipirátským útokům a v podnikání s ochrannými pomůckami končím, říká místostarosta Prahy 3 Štěpán Štrébl

17. 03. 2021 | 12 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Seznam Zprávy nedávno publikovaly článek o tom, že rodinná firma, kterou spoluvlastním, dodává ochranné prostředky a vyhrává výběrová řízení na ochranné prostředky na nejnižší cenu. Vše jsem shrnul v reakci zde a dále rozebírám v následujícím komentáři.

stepan strebl-zizkov

Co se týče otázky střetu zájmů, kterou jsem postřehl, případně snahy srovnávat mě s Babišem, mám k tomu toto:

Andrej Babiš je poslanec, předseda strany, premiér ČR. Zásadním způsobem ovlivňuje pravidla hry. Schválení či neschválení některých zákonů a regulací, např. povinného přimíchávání biopaliv, zásadně ovlivní jeho byznys. Já jsem lokálním politikem. Můj vliv je patrný na 6 km čtverečních širšího centra Prahy, tedy na naší městské části, dál nesahá. Firmy spojené se mnou nebo mou rodinou neprodávají Praze 3 nic. Preventivně se vyhýbám i Praze a subjektům jinde v republice, kde sedí nějaký Pirát. Mimo Prahu 3 jsem však řadovým členem strany, nezastávám žádnou stranickou funkci. Nemám žádný vliv na rozhodování našich odběratelů, na tvorbu vládních opatření nebo na tvorbu zákonů a regulací.

Soutěžíme v otevřených výběrových řízeních na nejnižší cenu
Co je průhlednějšího než výběrové řízení na komoditu soutěžené čistě na cenu, kam se může přihlásit úplně kdokoli, a to ještě mimo moji obec? V soutěžích jsme poráželi i desítky zájemců (i ta městská police byla devět zájemců). Výsledky VŘ nikdo nezpochybňuje. Paradoxně jsme začali být v případě obchodu se státem úspěšní až poté, co se začalo veřejně soutěžit (!). Tam, kde soutěže otevřené nejsou, stále nejsme schopni prorazit. Kde se soutěží, vítězíme a prokazatelně šetříme státu peníze.

Má firma se účastní otevřených VŘ na nejnižší cenu, a to navíc tam, kde politicky nepůsobím. Kde je tedy ten střet zájmů?

Mimochodem, většina našeho cca čtyřicetimilionového obratu v roce 2020 je z byznysu se soukromým sektorem. Dodáváme i některým významným českým společnostem. Za 2020 činil náš obrat s veřejným sektorem 17 milionů korun. Naše smlouvy v registru smluv za 2020 se však pohybují nad 100 miliony korun! To se člověku protočí panenky, když tohle někdo někam napíše. Bohužel hodnota smluv v registru je fiktivní částka. Něco jsou rámcové smlouvy, které nezaručují, že bude zboží odebráno. U víceletých smluv se objem rozdělí do více let. Objem některých smluv se dělí mezi více dodavatelů. Taky připomínám, že obrat není zisk. Zboží je nutné koupit.

Na rozdíl od jiných nenechávám ekonomické zájmy diktovat politiku, kterou prosazuji
Nakonec, co se týče kritiky nákupu z Číny a mého veřejného vyjadřování nesouhlasu s čínskou politikou, nemám žádný problém dělat s Čínou byznys. A taky nemám potřebu se Číně klanět. Čínské zboží kupujeme a používáme denně všichni. Náš kritický postoj přece nepředpokládá, že úplně přerušíme obchodní styky. Zpětně viděno uznávám, že to takto nemuselo být lidmi pochopeno.

Akceptuji, že i v soukromém podnikání má u pirátských politiků pragmatismus hranice. Vzhledem k tomu, jak špatně je vnímáno vlastnictví společnosti obchodující se státem v případě pirátského politika, jsem se rozhodl učinit následující kroky:

  • Společnost se již nebude ucházet o další veřejné zakázky do doby, než dojde k dohodě na jejím odprodeji.
  • Odejdu z rodinného podnikání. V současné době jednám o prodeji mé firmy (se zájemci mimo nejbližší rodinu) a činím příslušné právní kroky.

Nechci dodávat munici našim oponentům. Vnímám, že jako pirátský politik se musím snažit kontroverzím předcházet a že v současné politické situaci jsou lidé extrémně citliví, nerozlišují zakázky z ruky kámošům a zakázky řádně vysoutěžené na nejnižší cenu. Proto jsem se po konzultaci s vedením strany, mediálním odborem a rodinou dohodl na tomto relativně radikálním postupu.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce/Štěpán Štrébl

Štítky: #Praha 3 #Štěpán Štrébl #transparence

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.