Odborně

MUDr. Martin Morong: COVID a pitva

16. 03. 2021 | 5 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Pracuji jako patolog ve Fakultní nemocnici v Olomouci a rád bych přispěl i svou osobní zkušeností s nemocí COVID-19. V poslední době se mě častěji přátelé ptají, zda pitváme pacienty zemřelé na COVID, protože na internetu a sociálních sítích se objevují různé nepravdy o tom, že "COVID pitvou nikdo neprokázal" a jiné pochybnosti o tom, zda skutečně lidé umírají na COVID. Ano, umírají!

martin morong-covid a pitva

Pitvu u pacientů, kteří onemocněli COVIDem provádíme, zejména pokud jde o lidi středního / vyššího středního věku, kteří neměli žádná další chronická onemocnění a nepatřili do rizikových skupin, proto je třeba ozřejmit, zda k jejich smrti nepřispělo další onemocnění, které nebylo diagnostikováno. Zdaleka tedy nejde o jen seniory s cukrovkou, vysokým tlakem a nadváhou či obezitou. V drtivé většině případů jiné onemocnění neprokážeme a tito pacienti opravdu umírají v důsledku poškození plic novým typem koronaviru SARS-CoV-2, nemocí zvanou COVID-19.

Jak to poznáme?
Virus se přímo prokazuje molekulárně-biologickým vyšetřením = metodou PCR (polymerázová řetězová reakce), která pracuje s genetickou informací viru. A pomocí mikroskopu vidíme v odebraném vzorku plicní tkáně charakteristické změny na plicních buňkách a poškození tkáně.


Obrázek 1

Zdravá plíce má spoustu vzdušných prostorů (obr.1), kdežto ve virem napadené plíci se rozvíjí virový zápal plic (intersticiální pneumonie), který je provázen otokem plic - to znamená, že místo vzduchu se do plicních sklípků nahrne zánětlivá tekutina, která výrazně komplikuje až znemožňuje přestup kyslíku ze vzduchu do krve. Toto je mnohdy komplikováno rozvojem takzvaného syndromu akutní dechové tísně (ARDS), kdy se mimo zánětlivé tekutiny nahrne do plicních sklípků ještě zánětlivá bílkovina a spousta bílých krvinek, čímž je přestup kyslíku ještě více ztížen. Nadále dochází k poškozování virem napadené plicní tkáně, která se pokouší zahojit, jenže je natolik poničena, že se již není schopna obnovit do původního stavu a tak dochází k nahrazování funkční plicní tkáně nefunkčním vazivem (obr.2).


Obrázek 2

Normální zdravá plíce váží okolo 350 g. Plíce u onemocnění COVID nezřídka váží okolo 1500 g v důsledku nahromadění vody, bílkovin a vaziva. Na sociálních sítích i v televizi se vyjadřuje spousta lékařů a zdravotníků, kteří pečují o COVID pacienty a jsou s nimi, když umírají, přesto se najdou lidé, kteří COVID považují za výmysl a konspiraci. Nevím, co víc máme udělat, aby všichni pochopili, že COVID-19 a SARS-CoV-2 jsou tady a jsou reálné.


Obrázek 3

Na posledním obrázku 3 je statistika průměrného počtu úmrtí za posledních 10 let (z prosince 2020). V posledních letech umíralo průměrně 110 - 112 tisíc osob ročně, v roce 2020 zemřelo 129 tisíc, tzn. o 17 tis. více než v roce 2019. Jaká náhoda a jaká shoda...

Vždyť všichni víte, co máte dělat:
- nechoďte nikam, kam nemusíte
- nepořádejte oslavy a nenavštěvujte své přátele a příbuzné (samozřejmě pokud nejde o rodiče / prarodiče, kteří potřebují pomoc)
- noste respirátor
- umývejte si ruce
- choďte se testovat
- nechte se očkovat, hned jak to půjde

Doporučené zdroje:
https://www.czso.cz/csu/czso/v-roce-2020-zemrelo-pres-129-tisic-obyvatel-ceska
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/v-cesku-zemrelo-nejvic-lidi-za-poslednich-deset-let-pocty-da/r~262de43833d311eb9d74ac1f6b220ee8/

Autor je lékař - patolog ve FN Olomouc a asistent na Lékařské fakultě Univerzity Palackého

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Martin Morong

Štítky: #covid 19 #koronavirus #lékař #zdravotnictví

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.