Komentáře

Ministr Blatný konečně upřesnil, jak se mohou používat nano roušky či filtry

09. 03. 2021 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Na mé čtvrteční interpelaci konečně odpověděl ministr zdravotnictví Jan Blatný za hnutí ANO na dotazy ohledně nošení meltblown či nano filtrů, roušek a jiných materiálu v souladu s opatřením z 26. února 2021, které upravuje povinnost nošení ochrany dýchacích cest. Ministerstvo v novém opatření upravilo požadovanou filtrační účinnost po mém upozornění na nižších 94 % odpovídajích normě FFP2, čímž rozšířilo možnosti občanů. Již dříve zaslalo ministerstvo vyjádření, ze kterého ministr Blatný vycházel a které zní:

koronavirus pink

Ministerstvo zdravotnictví vychází z aktuálně účinného mimořádného opatření Č. j.: MZDR 15757/2020-45/MIN/KAN ze dne 26. února 2021 s účinností od dne 1. března 2021 od 0:00 hod. do odvolání tohoto mimořádného opatření, které v části I. bodě 1. zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem(např. FFP2, KN 95), zdravotnická obličejová maska nebo obdobný prostředek naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek) normy ČSN EN 14683+AC, které brání šíření kapének.

Mimořádné opatření nestanovuje konkrétní produkty, např. s označením FFP2, KN95, N95 atp., tedy specifikuje jen minimální rámec, které musí produkt naplnit. Tato forma byla zvolena z důvodu širokého spektra produktů na českém trhu, jež naplňuje celosvětově uznávané normy. Dle našich informací se na českém trhu vyskytuje produkty naplňující normy Australského společenství, Japonska či Jižní Korei. V konkrétní rovině lze říct, že produkt nesoucí označení nano – či jiné dílčí označení naplňující filtrační účinnost min. 94 % (norma EU č. 149), popřípadě 95 % (norma ČLR GB 2626) atp., jak je uvedeno v MO, tak je možné tento produkt bez potíží používat. 

U zdravotnických obličejových masek je to jednodušší, zde postačí, aby produkt s i bez označení nano – naplňoval minimální požadavky normy ČSN EN 14683+AC. 

Pro kompletnost je uveden seznam nejběžnějších norem pro respirátory a polo-/celo-masky:

1. norma EN 149 (Evropská unie),
2. norma GB 2626 (Čínská lidová republika),
3. norma NIOSH-42CFR84 (USA, Kanada),
4. norma AS/NZA 1716:2021 (Australské společenství/Nový Zéland),
5. norma KMOEL – 2027-64 (Jižní Korea),
6. norma JMHLW-Notification 214, 2018 (Japonsko).

V interpelaci ministr Blatný dále uvedl, že zásadní je filtrační účinnost. Pro prokázání účinnosti je tak vhodné mít sebou protokoly výrobce, které účinnost prokáží případné kontrole.

V druhé části interpelace poté potvrdil, že meltblownové filtry použité v těsnících rouškách s kapsou vytvořené podle návodu Technické univerzity v Liberci na rouskystulkou.org lze používat alespoň na úrovni chirurgické roušky, tedy například ve firmách nebo při venkovním použití. TUL prokázala testem u Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany vysokou těsnost roušky ušité dle návodu a na webu jsou k dispozici protokoly Výzkumného ústavu bezpečnosti práce a Institutu pro testování a certifikaci, které dokazují filtrační účinnost meltblownového filtru minimálně 81 %, což je více než některé čínské KN95 respirátory dle testu Aarona Günsbergera. To potvrzuje i zkouška dTestu při vložení filtru do vyprané textilní roušky, která u kapének dokonce uvádí ochranu na úrovni 100 %. Všechny tyto informace tak pomáhají občanům využít více možností účinné ochrany často i za nižší cenu.

Video interpelace Tomáše Martínka a odpovědi ministra Blatného najdete ZDE.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Tomáš Martínek

Štítky: #covid 19 #interpelace #koronavirus #Ministerstvo zdravotnictví #ochranné zdravotnické pomůcky #poslanec #Tomáš Martínek

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.