Ministr Blatný konečně upřesnil, jak se mohou používat nano roušky či filtry
Na mé čtvrteční interpelaci konečně odpověděl ministr zdravotnictví Jan Blatný za hnutí ANO na dotazy ohledně nošení meltblown či nano filtrů, roušek a jiných materiálu v souladu s opatřením z 26. února 2021, které upravuje povinnost nošení ochrany dýchacích cest. Ministerstvo v novém opatření upravilo požadovanou filtrační účinnost po mém upozornění na nižších 94 % odpovídajích normě FFP2, čímž rozšířilo možnosti občanů. Již dříve zaslalo ministerstvo vyjádření, ze kterého ministr Blatný vycházel a které zní:

Ministerstvo zdravotnictví vychází z aktuálně účinného mimořádného opatření Č. j.: MZDR 15757/2020-45/MIN/KAN ze dne 26. února 2021 s účinností od dne 1. března 2021 od 0:00 hod. do odvolání tohoto mimořádného opatření, které v části I. bodě 1. zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem(např. FFP2, KN 95), zdravotnická obličejová maska nebo obdobný prostředek naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek) normy ČSN EN 14683+AC, které brání šíření kapének.
Mimořádné opatření nestanovuje konkrétní produkty, např. s označením FFP2, KN95, N95 atp., tedy specifikuje jen minimální rámec, které musí produkt naplnit. Tato forma byla zvolena z důvodu širokého spektra produktů na českém trhu, jež naplňuje celosvětově uznávané normy. Dle našich informací se na českém trhu vyskytuje produkty naplňující normy Australského společenství, Japonska či Jižní Korei. V konkrétní rovině lze říct, že produkt nesoucí označení nano – či jiné dílčí označení naplňující filtrační účinnost min. 94 % (norma EU č. 149), popřípadě 95 % (norma ČLR GB 2626) atp., jak je uvedeno v MO, tak je možné tento produkt bez potíží používat.
U zdravotnických obličejových masek je to jednodušší, zde postačí, aby produkt s i bez označení nano – naplňoval minimální požadavky normy ČSN EN 14683+AC.
Pro kompletnost je uveden seznam nejběžnějších norem pro respirátory a polo-/celo-masky:
1. norma EN 149 (Evropská unie),
2. norma GB 2626 (Čínská lidová republika),
3. norma NIOSH-42CFR84 (USA, Kanada),
4. norma AS/NZA 1716:2021 (Australské společenství/Nový Zéland),
5. norma KMOEL – 2027-64 (Jižní Korea),
6. norma JMHLW-Notification 214, 2018 (Japonsko).
V interpelaci ministr Blatný dále uvedl, že zásadní je filtrační účinnost. Pro prokázání účinnosti je tak vhodné mít sebou protokoly výrobce, které účinnost prokáží případné kontrole.
V druhé části interpelace poté potvrdil, že meltblownové filtry použité v těsnících rouškách s kapsou vytvořené podle návodu Technické univerzity v Liberci na rouskystulkou.org lze používat alespoň na úrovni chirurgické roušky, tedy například ve firmách nebo při venkovním použití. TUL prokázala testem u Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany vysokou těsnost roušky ušité dle návodu a na webu jsou k dispozici protokoly Výzkumného ústavu bezpečnosti práce a Institutu pro testování a certifikaci, které dokazují filtrační účinnost meltblownového filtru minimálně 81 %, což je více než některé čínské KN95 respirátory dle testu Aarona Günsbergera. To potvrzuje i zkouška dTestu při vložení filtru do vyprané textilní roušky, která u kapének dokonce uvádí ochranu na úrovni 100 %. Všechny tyto informace tak pomáhají občanům využít více možností účinné ochrany často i za nižší cenu.
Video interpelace Tomáše Martínka a odpovědi ministra Blatného najdete ZDE.
Sdílet na Facebooku TweetAutor: Tomáš Martínek
Štítky: #covid 19 #interpelace #koronavirus #Ministerstvo zdravotnictví #ochranné zdravotnické pomůcky #poslanec #Tomáš Martínek
Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.