Aktuality

Náměstek pro zdravotnictví vyrazil na dovolenou do africké Keni. „Je to výsměch zdravotníkům i občanům“, říká Pirátka Zuzana Klusová

01. 03. 2021 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Martin Gebauer strávil na přelomu ledna a února dovolenou v africké Keni poblíž ostrova Zanzibar evidentně v rozporu s doporučeními Ministerstva zdravotnictví. Na dovolenou odjel den poté, co protestujícím zdravotníkům v třinecké nemocnici slíbil, že tamější situaci konečně začne řešit. Navíc pobýval v místech, která jsou nedaleko od ostrova Zanzibar, odkud někteří turisté v posledních dnech přivezli do ČR africkou mutaci koronaviru. Náměstek navíc odmítá sdělit, zda po návratu podstoupil povinnou karanténu. 

Zuzana_Klusová

„Náměstek Gebauer se zachoval krajně nezodpovědně. Kdo jiný by se měl jako první řídit doporučeními Ministerstva zdravotnictví, pakliže pan Gebauer je přímo náměstkem pro zdravotnictví. Je to navíc výsměch třineckým zdravotníkům, kteří podepisovali petice, zatímco pan náměstek trávil dovolenou v Africe. Zdravotníci mají často velmi omezené možnosti, jak si vzít dovolenou“, komentuje situaci předsedkyně Zastupitelského klubu Pirátů Moravskoslezského kraje Zuzana Klusová.

Ministerstvo zahraničí i Ministerstvo zdravotnictví na svých stránkách důrazně doporučuje “cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky”. Přesto náměstek Gebauer strávil dovolenou v keňském městě Ukunda. Na facebookových stránkách manželky pana náměstka Žanety Gebauerové byly na počátku února navíc zveřejněné fotografie, ke kterým byl připojen popisek, že jde o “mejdan” a ochutnávku “domácí keňské kuchyně”. Fotografie zobrazují například veselici, kde pohromadě sedí a stojí 8 osob bez použití roušek, nemluvě o dodržování dalších preventivních opatření. Současně jsou obsluhováni domorodými občany Keni.

Keňa je oficiálně Ministerstvem zdravotnictví označena jako “země s extrémním rizikem nákazy”a nově je do této země zakázáno cestování. V České republice byly totiž potvrzené první případy výskytu africké mutace koronaviru, která je nakažlivější a dokonce i odolnější vůči vakcinaci. Případné šíření africké mutace koronaviru je považováno experty za značné riziko pro Českou republiku.

Martin Gebauer pro Deník N uvedl, že netušil, že Ministerstvo zdravotnictví apelovalo na občany, aby necestovali do zahraničí, zvlášť do Afriky. Zároveň podrážděně odmítl odpovědět na otázku, zdali po návratu nastoupil do karantény, která je povinná.

„Pan náměstek je povoláním lékař a má v gesci zdravotnictví, proto nevěřím tomu, že neznal doporučení ministerstva a rizika takové cesty. Martin Gebauer měl místo dovolené konečně stabilizovat nemocnici v Třinci a zabývat se také požadavky, které jsme představili pro řešení napjaté situace - navrhovali jsme audit hospodaření nemocnice i personální audit či pozvání zástupce zaměstnanců nemocnice do výběrové komise na nového ředitele“, dodává krajský zastupitel a člen zdravotního výboru Pavel Kořízek.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #karanténa #Moravskoslezský kraj #nemocnice Třinec #Zuzana Klusová

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.