Komentáře

Dostaneme se z toho: Zaveďme povinné testy ve firmách, odpovídající kompenzace a volme chytrá řešení

01. 03. 2021 | 8 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Je tomu přesně rok, co se v Česku objevily první případy nového typu koronaviru. Tehdy ještě nikdo z nás nemohl tušit, jak silně pandemie zasáhne do našich životů. Bohužel se tak stalo a její dopady pociťuje každý z nás. Nejbolestivěji samozřejmě ti, kdo kvůli Covid-19 přišli o své blízké, nebo rodiny, jejichž milovaní dnes v nemocnicích bojují o život. Tvrdě ale pandemii pociťujeme všichni - děti, senioři, živnostníci, podnikatelé, samoživitelé, zaměstnanci. Mnozí se bojí o své zdraví, jiné vyčerpala opatření spojená s koronavirem finančně i psychicky. Všichni bychom si přáli, aby tohle všechno konečně skončilo. Jsme unavení a marně vyhlížíme nějaké dobré zprávy.

ivan bartos mikrofony

Bohužel situace je nyní zcela kritická. Počet nakažených přesáhl všechny předchozí vrcholy, s výjimkou dvou ministátů máme největší počet nemocných na 100 tisíc obyvatel na světě. A co je úplně nejhorší - 20 tisíc mrtvých. Zdravotníci jsou na pokraji sil, projekt očkování funguje se zpožděním. Pokud se máme z krize brzy dostat, je klíčové dodržovat základní hygienická pravidla a omezit setkávání. Stejně klíčový je ale i postup vlády, která boj s pandemií řídí. Snažili a snažíme se proto kabinet podpořit a pravidelně mu předkládáme návrhy, jak krizi zmírnit. Protože jen to je cesta zpět k normálnímu životu. 

Vláda musí pracovat s daty
Chceme po vládě, aby dělala kroky, které budou jasně cílené a především opřené o data. Slovo “data” je pro mnoho lidí abstraktní, přesto se během pandemie právě chytrá rozhodnutí na základě dat ukázala jako klíčová a dělí úspěšné země od těch méně úspěšných. Kabinet musí  vysvětlovat svoje kroky přehledně lidem. Jinak prostě nezíská jejich důvěru tak, aby opatření skutečně dodržovali. Je totiž pro veřejnost těžko pochopitelné, proč třeba vláda uzavřela lidi v okresech, když vůbec nevysvětlila, jak to ve skutečnosti pomůže. A zároveň testování ve firmách zatím pouze doporučila. Takhle se zodpovědně politika dělat prostě nedá. Ministr Blatný odůvodnění slíbil dodat. Své slovo musí dodržet.

Samotné testování ve firmách podle nás musí být masivní a povinné. Jinak nebude mít při rychle se šířících mutacích viru smysl a účinek. Vždyť už dnes data ukazují, že 40 % nakažených pochází z provozu firem. Zároveň je nutné, aby se testovalo kvalitními testy ověřenými nezávislými studiemi. Nemáme čas ani prostředky na experimenty s nekvalitními testy. Je také potřeba zajistit kvalitní ochranu dýchacích cest respirátory FFP2. Realita je ovšem taková, že ne každý má finanční prostředky na to, aby si kvalitní respirátory mohl nakoupit. Proto je bezpodmínečně nutné, aby je těm nejohroženějším skupinám zajistil stát.

Využívejme finanční i lidské zdroje k usnadnění situace
Ale jsou tu i další věci, na kterých musí vláda efektivně a rychle pracovat. Musíme urychleně nastavit adekvátní systém kompenzací. Zejména vyšší nemocenskou pro lidi v karanténě, aby se občané nebáli kvůli propadů příjmů chodit na testy a nahlašovat rizikové kontakty. Stejně tak je nutné schválit odpovídající ošetřovné i pro OSVČ. Musíme konečně zajistit také plynulý průběh očkování, protože právě to je dlouhodobě cesta ven z krize.

Jako stát máme finanční i lidské zdroje. Využijme je chytře tak, ať pomůžeme lidem, ať pomůžeme zdravotníkům v přetížených nemocnicích a ať rychle očkujeme. Není to ale jenom na vládě, je to i na nás. Jak jsem říkal, vím, že toho máme všichni plné zuby, ale musíme to zvládnout. Buďme obezřetní, jednejme s rozvahou, dodržujme nutná hygienická opatření a omezme setkávání, která nejsou nutná. Já slibuji, že budeme dál tlačit na vládu, aby její kroky byly především smysluplné a odpovědné. Stejně jako je činíme za poslední rok za Piráty a STAN.

Náš plán za5dvanact.pirati.cz/ je stále aktuální a kroky v něm popsané jsou důležité: s výjimkou pandemického zákona, který se již společnými silami podařilo prosadit. Vím, že společně se z téhle krize dostaneme.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Bartoš

Štítky: #covid 19 #Ivan Bartoš #koronavirus #krizový plán #pandemie

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.