Komentáře

Ivan Bartoš: Ať se vláda opírá o data a kvalitně plánuje, právní rámec je spíš detail

26. 02. 2021 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Dnešní jednání o nouzovém stavu by ve skutečnosti mělo být mnohem spíš jednáním o zdůvodnění a vysvětlování opatření, která chce vláda zavést. Z nouzového stavu se stal i díky premiérovi jakýsi “svatý grál”, který by nás snad měl sám o sobě zachránit. Fakta jsou taková, že situace je dnes horší než kdy v minulosti byla, ačkoli nouzový stav trvá již skoro půl roku. Právní rámec může být vydatným pomocníkem vlády, která ví, co dělá, a umí to zdůvodnit. To ale není případ vlády Andreje Babiše.

bartos rakusan farsky

Nemá cenu si nic nalhávat: epidemie Covid-19 by byla obrovským testem schopností každé vlády a bez problémů by ji nezvládli nikde. Existují však jasné postupy, jak výrazně zmírnit dopady této krize na každého jednoho člověka, ať už na jeho zdraví, nebo na ekonomickou situaci. 

Které to jsou?
Vláda by měla vytvořit s odborníky rámcový plán opřený o data, zveřejnit jej a držet se jej. S ohledem na tato data a plán by měla vyhlašovat opatření. A jestli v nouzovém stavu nebo mimo něj? Nesnižuji důležitost této otázky, ale v porovnání s kvalitou plánování a opatření je právní rámec spíš detail, který by každá vláda se srozumitelným plánem dokázala vyjednat. Naše vláda si bohužel počíná tak, že něco zveřejní, počká, co na to řeknou lidi, a podle toho své rozhodnutí upraví či změní. Pokud tuto vládu někdo řídí, nejsou to odborníci na aktuálně důležité otázky týkající se zdravotnictví, ale odborníci přes marketing. A to je strašně špatně.

Celý týden jsme premiéra urgovali o slíbené podklady k odůvodnění nouzového stavu i konkrétních opatření. Poté, co premiér 4x posunul termín, se s námi nakonec sešel dnes půl hodiny před začátkem schůze. Na stůl Andrej Babiš předložil balík opatření, ale opět bez jasného zdůvodnění. Je jasné, že opřít něco o data tato vláda zkrátka neumí a rozhoduje se zejména na základě testování veřejného mínění. S Piráty a Starosty plán máme a jednáme podle toho, co je správné a odborné, ne podle marketingových průzkumů.

Jeden plán jsme předložili již loni s názvem Budoucnost řešíme teď. Pro rok 2021 jsme představili plán Za 5 dvanáct  a podle toho jedeme. Dokonce jsme z něj již část (pandemický zákon) prosadili a opakovaně jsme premiérovi představili odborně prokonzultované návrhy opřené o data.

Naštěstí se zdá, že alespoň náš dlouhodobý návrh na povinné nošení respirátorů s certifikací a povinné masové testování ve firmách vzala vláda za své. Nestačí to. Musíme myslet na lidi, aby tu situaci dokázali zvládnout a vydržet. Potřebujeme pozitivní motivaci: stát se musí na testování finančně podílet a kvalitní respirátory musí být dostupné i méně majetným spoluoobčanům. Dá se to udělat různě, například prostřednictvím SMS voucherů lidem s příjmem do určitého limitu.

Plán, distribuce a logistika očkování podle cílových skupin je další důležitá věc, který vláda musí mít urychleně připravený. Včera bylo pozdě. Vlastně pozdě bylo už před měsícem. Ale není možné brečet nad rozlitým mlékem a je nezbytné začít opravovat. Povinný home office všude, kde to jde, a nemocenská ve výši 90 % příjmů jsou další opatření, které by krizi dle našich dat i odborníků pomohly zvládnout. Kéž bychom se dnes bavili právě o tomto: o důležitých opatřeních a jejich zdůvodnění. Kéž bychom se bavili o konkrétních datech.

Debata nesmí začít a končit nouzovým stavem, ač přesně o tom dnešní mimořádná schůze je. Epidemická situace se výrazně zhoršuje navzdory tomu, že nouzový stav stále trvá a končí společným usnesením sněmovny až v neděli. Revokovat toto usnesení ale není řešení. Potřebujeme, aby vláda jednala s citem a respektem k právnímu řádu a legislativně čisté řešení je jediné: 

Vláda by měla vyhlásit znovu nouzový stav, k čemuž sněmovnu vůbec nepotřebuje, pokud se bez něj neobejde k realizaci odůvodněných opatření, jež je třeba dělat v souvislosti s šířením britské mutace Covid-19.

Až bude situace méně kritická, obejde se bez nouzového stavu a postačí ji pandemický zákon. Ten snad ve sněmovně dnes po vratce ze Senátu prohlasujeme ve funkční a správné verzi, aby republika měla rámec k citlivému zvládání pandemie v situacích, které nejsou tak kritické, jako je ta současná. Jsem si jist, že se v budoucnu bude hodit. Ale pokud vláda nebude dělat opatření správná, odůvodněná a na základě dat, nespasí ji žádné pravomoci. Teze, že pokud máte dostatek moci, zvládnete vše, je mylná. Zvládnete vše jen tehdy, pokud vám lidé budou důvěřovat.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Bartoš

Štítky: #Andrej Babiš #covid 19 #Ivan Bartoš #koronavirus #krizový plán #nouzový stav #pandemický zákon #pandemie #vláda

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.