Odborně

Právo na opravu: Konec "kurvítek" v zakoupeném zboží významně prospěje peněžence i životnímu prostředí

11. 02. 2021 | 3 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

V posledních měsících se na půdě institucí EU a ve Spojených státech jedná o právu na opravu. Co to ale přesně je, jaká je současná situace a jaké by měly přijít změny?

tool by nikcname is licensed under CC BY 20.jpg

Právo na opravu je právo spotřebitele na informace o opravě výrobků a právo na náhradní díly od výrobců, aby se výrobek mohl používat déle. Současná pravidla bohužel příliš ztěžují opravy výrobků a tím podporují jejich vyhazování. Produkty jsou momentálně navrženy tak, aby vydržely jen krátkou dobu a donutily lidi k nákupu dalších věcí. To ale přispívá k plýtvání přírodními zdroji a spotřebě energií. Ochrana klimatu však vyžaduje pravý opak.

Necháme-li ochranu klimatu stranou, samotní občané EU si přejí změnu legislativy. Podle Eurobarometru by 77 % občanů EU svůj výrobek raději opravilo, než nahradilo novým. Navíc 79 % si myslí, že by výrobci měli ze zákona být povinni usnadnit opravu digitálních zařízení nebo alespoň zajistit výměnu jednotlivých dílů. Až do teď ale měli spotřebitelé smůlu, jejich hlasy nebyly vyslyšeny. Navíc silná lobby velkých společností se snaží zachovat status quo, který jim hraje do karet. Pokud by byli nuceni prodávat i všechny náhradní díly a své výrobky spíše opravovat než nabízet nové, snížily by se jim zisky a zvýšily náklady.

Evropská unie na straně spotřebitelů
Zavedení práva na opravu ve světě zatím není běžná záležitost. Nejaktivnějšími regiony v tomto ohledu jsou EU a USA. V listopadu minulého roku schválil Evropský parlament i hlasy Pirátů rezoluci, ve které se, mimo jiné, vyskytuje i právo na opravu. Dokument zatím leží u Evropské komise.

Jak už je u EU zvykem, postavila se na stranu spotřebitelů. Evropský parlament podpořil udržitelnou volbu pro spotřebitele a vyzdvihl důležitost opětovného použití starších výrobků. Parlament se také postavil za zlepšení a zjednodušení opravitelnosti a prodloužení životnosti výrobků. Dále parlament požaduje zavedení společné nabíječky k podobným výrobkům, které povede ke snížení elektroodpadu.

Evropská komise by měla spotřebitelům poskytnout právo na opravu tím, že bude oprava dostupnější (jak finančně, tak logisticky) a nákladově efektivnější. Tedy bude levnější si výrobek nechat opravit než koupit nový. Efektivity má být dosaženo také rozšířením záruk, poskytnutím záruk na vyměněné díly a také lepším přístupem k informacím o opravách a údržbě. Aktuálně totiž tyto informace výrobci nezveřejňují. Spotřebitel si jen těžko dohledá, jestli si může porouchaný výrobek nechat opravit, nebo zda jsou alespoň dostupné náhradní díly spolu s návodem na vlastní opravu. V této fázi je nutné odstranit zejména právní překážky, které opravám a opětovnému prodeji i použití brání.

Evropský parlament trvá na zvýšení podpory trhu s použitým zbožím. Evropští poslanci požadují zavést taková opatření, která budou řešit umělé zkracování životnosti výrobků. Návrhem je povinně označit výrobky podle jejich očekávané doby využitelnosti.

V neposlední řadě prosazuje Evropský parlament udržitelnější zadávání veřejných zakázek a odpovědný marketing a reklamu. Např. pokud se v reklamách uvádějí ekologická tvrzení, měla by se na podporu takového tvrzení použít společná kritéria, podobně jako při získávání certifikací ekoznačky. Jinými slovy, v reklamě nemohou být použita lživá či neúplná tvrzení, která by na spotřebitele mohla působit klamavým dojmem. Parlament rovněž vyzývá k posílení úlohy ekoznačky EU (značka v podobě květiny, která je udělena Evropskou unií pouze těm výrobkům, které jsou šetrné k životnímu prostřední), aby jí více využívalo průmyslové odvětví a zvyšovalo se povědomí spotřebitelů.

V číslech – Pokud by Američané prodloužili životnost svých mobilních telefonů o 1 rok, jednalo by se o ekvivalent k úspoře klimatu, kdy by bylo z provozu vyřazeno 636 000 aut (množství osobních vozidel registrovaných ve státě Nové Mexiko).

Na druhé straně ve Spojených státech zatím neexistuje federální úprava. Právo na opravu zatím zavedlo pouze pár jednotlivých států, a navíc jen sektorově. Snaha protlačit podobné zákony je v USA daleko starší než v EU, je vyvíjena už přes 30 let. První přijatý zákon práva na opravu, týkající se opravy aut, schválilo už v roce 2012 Massachusetts. V tomto státě byl také minulý rok představen zákon digitálního práva na opravu, který se velmi podobá schválené rezoluci Evropského parlamentu.

Američtí demokraté navíc v srpnu minulého roku představili první federální úpravu. Zákon se týká pouze práva na opravu kritických lékařských zařízení, což úzce souvisí s pandemií koronaviru a potřeby opravovat staré stroje pro záchranu životů pacientů. Tento zákon poprvé odstraňuje omezení týkající se duševního vlastnictví, oprav a údržby, kvůli kterým lékařská zařízení nebylo možno opravovat. Výrobce kritické lékařské infrastruktury má nově za rozumných podmínek povinnost nabídnout k prodeji jakékoliv zařízení nebo poskytnout informace pro jeho opravu či výrobu náhradních dílů. Podle tohoto návrhu zákona již nebude při opravě zařízení docházet k porušení autorských práv, což se týká především softwaru přístrojů, který podle aktuální legislativy stále patří výrobci.

V Kongresu byl tento rok také představen zákon digitálního práva na opravu (Digital Right to Repair Bill), ale zatím nebyl přijat. Zákon stanovuje povinnost všech výrobců dát k dispozici dostatečné informace k opravě jejich výrobků a zpřístupnit náhradní díly výrobků. Většina amerických států na této legislativě ale už pracuje sama (konkrétně se jedná o 32 států).

Jak je tedy vidět, situace se pomalu začíná otáčet ve prospěch spotřebitelů. V současném rozložení sil v Evropském parlamentu a závazku Evropské komise k životnímu prostředí se dá předpokládat, že se práva na opravu dočkáme opravdu brzy. Zbývá jen otázka, jakou formou budeme muset právo zapracovat. Nařízení by bylo jednodušší, protože by nedělalo rozdíly mezi členskými státy. Naopak směrnice, u které členský stát může dosáhnout výsledku vlastní cestou, by mohla být o něco problematičtější. 

A proč jako Piráti na právu o opravu budeme v rozumné podobě trvat? Protože dává svobodu a možnost rozhodnutí jednotlivci, otevírá dveře úpravám a kutilství a je efektivní. To zní dobře, ne?

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Karolína Kopková

Štítky: #ekologie #ekonomika #Evropská unie #Evropský parlament #udržitelný rozvoj #životní prostředí

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.