Komentáře

Co nastane s koncem nouzového stavu a jaké výhody přináší pandemický zákon?

16. 02. 2021
Sdílet na Facebooku Tweet

Piráti se rozhodli ani po páté nepodpořit vládní návrh o prodloužení nouzového stavu. Jak se ukázalo, i přes značné pravomoci, které stav nouze vládě připisuje, není schopná přiměřeně a efektivně konat v boji s nákazou. Pouze svévolně omezuje práva a svobody lidí.  Také proto Piráti připravili jako náhradu pandemický zákon, který komplexně řeší postup ve všech dotčených oblastech, avšak za férových a smysluplných podmínek. Co zásadního se změní nebo zruší při konci nouzového stavu? Přestaneme nosit roušky, otevřou se restaurace a zajdeme si na koncert či do divadla? Ne tak docela. Vláda má i tak řadu nástrojů, jak život v průběhu pandemie korigovat. „Den poté“ nenastane žádná apokalypsa, ač je to vládními činiteli naznačováno.

nouzový stav

Co se stane den poté, co padne nouzový stav? Co se zásadního změní a zruší?

Zákon o ochraně veřejného zdraví dává ministerstvu zdravotnictví a hygienickým stanicím poměrně rozsáhlé kompetence i za běžného provozu, mimo nouzový stav. Kromě roušek a kulturních akcí tak budou moci omezit například i cestování z rizikových zemí, sportovní akce, trhy, slavnosti, restaurace, hotely či ubytovny. Bude možné vyčlenit lůžka v nemocnicích pro pacienty s COVID-19, zákony počítají i s omezením návštěv, stávalo se to i při chřipkových epidemiích. Také bude možno i bez nouzového stavu ukládat karanténní opatření, ostatně někteří z nás to možná zažili, pokud měli v minulosti smůlu na salmonelu, žloutenku či úplavici.

Patrně však nebudou možné „paušální“ zákazy volného pohybu, maloobchodu či služeb, například zákaz nočního vycházení. Takový pokus již učinilo Ministerstvo zdravotnictví na jaře, ale s „plošnými a rozsáhlými“ opatřeními narazili na Městském soudu v Praze, který je zrušil.

Nemalé pravomoci mají mimo nouzový stav kromě Ministerstva zdravotnictví i krajské hygienické stanice, které ve svém správním obvodu mohou vydávat i velmi přísné předpisy. Vydávání některých opatření „skrz KHSky“ bych dokonce vnímal jako krok vpřed, protože hygieny jsou přece jen obsazeny odborníky na veřejné zdraví a nejsou pod přímými politickými či obchodními vlivy.

  • Mimo nouzový stav by bylo možné zachovat i pomoc armády a hasičů, opět podle „jejich“ zákonů, které umožňují, aby ve zdravotních krizích byly tyto složky požádány o pomoc. U armády by v tomto měl důležitou zákonnou roli náčelník Generálního štábu.
  • Mimo nouzový stav bude těžší nakupovat zdravotnické prostředky či léky bez výběrových řízení, ale vzhledem k jistým korupčním rizikům při těchto nákupech bych i za to byl skoro rád… A zákon o zadávání veřejných zakázek má ustanovení pro případy urgentní potřeby.
  • Mimo nouzový stav by také nebylo možné nařizovat pracovní povinnosti a výpomoci, například medikům. Nic by však nebránilo požádat o pomoc dobrovolníky a důstojně jim zaplatit. Myslím, že přinejmenším část mediků by v takovém případě nemocnicím zůstala.
  • A v neposlední řadě, i ta opatření, která by již nešlo vydat závazně, by bylo možno doporučit. Jsem přesvědčen, že v českých občanech chyba není, bylo to vidět na vlně solidarity v časech šití roušek. Myslím, že když se bude vláda chovat důvěryhodně a logicky, občané budou opatření dodržovat i dobrovolně, možná i víc, než kdyby byli drakonickými tresty nuceni k dodržování absurdit – to vyvolá leda odpor.

Co bude konec nouzového stavu znamenat pro uzavřené obchody? Budou nadále platné nároky na kompenzace?

Cíleným a dobře odůvodněným opatřením je možno některé obchody, ale také restaurace a hotely, udržet zavřené i mimo nouzový stav. Většina kompenzací není přímo navázána na nouzový stav, byla zřízena buď jako dotace, nebo speciálními kompenzačními zákony. „Zdravotnický“ zákon bohužel výslovně nepamatuje na náhradu škody, ale odškodňovací § 36 Krizového zákona vláda stejně zapírala i za nouzového stavu a podniky se musí soudit. V tomto může pomoci urychlené přijetí nového Pandemického zákona, který Piráti vypracovali.

Co klíčového umožní pandemický zákon, a v čem jsou jeho hlavní výhody?

Speciální „Pandemický zákon“ navrhla sice vláda už v květnu, ale popravdě, nestál za nic. Nepovedla se ani jeho podzimní mutace, kritizovaná mj. pro „šmírování mobilů“. Proto jsme připravili vlastní řešení. Náš Pandemický zákon je popsán jako dočasný. Garantuje „čtyři artikuly“ pro korektní zvládání pandemie, jmenovitě povinnost vydávat pouze odůvodněná a proporční opatření; parlamentní kontrolu; férovou kompenzaci ztrát a újem; a možnost soudního přezkumu. 

Přednosti pandemického zákona:

  • Pandemickou pohotovost má pod kontrolou Sněmovna, ona rozhoduje o jejím vypínání a zapínání. Jen v rámci tohoto stavu lze dělat opatření a ta jsou pod soudním přezkumem. Na rozdíl od nouzového stavu nelze zasahovat do ústavních práv občanů typu zákaz nočního vycházení.
  • Zákon zavádí nutnost odůvodnit každé konkrétní opatření, a popsat jeho jasný přínos. To sice platí i dnes, ale reálně to není na vládě vymahatelné. Teď už bude.
  • Bude zde garance férové náhrady škody pro každé jednotlivé opatření - povinně ze zákona.
  • Nově bude mít každý občan, který se bude cítit opatřením zbytečně poškozen, možnost obrátit se na Nejvyšší správní soud.


Detailní přehled možností vydávání protipandemických opatření mimo režim nouzového stavu 
 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ondřej Dostál/Redakce

Štítky: #koronavirus #Ondřej Dostál

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.