Komentáře

Tomáš Martínek: Jak bude ČNB postupovat při ověřování bonity klienta platícího paušální daň?

10. 02. 2021 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok mi poslal odpověď na můj dotaz, jak budou moci dle regulátora české banky od příštího roku postupovat při ověřování bonity klienta při žádosti o úvěr v případě, kdy klient využívá paušální daně.

dane1

"V rámci hodnocení úvěruschopnosti klientů banky kromě údajů získaných z potvrzení o výši příjmu v případě zaměstnanců a daňových přiznání v případě OSVČ vyhodnocují také data získaná z pohybů na jejich účtech a údaje o jejich dosavadní historii splácení. Na základě těchto dat stanovují tzv. behaviorální ratingy klientů a vlastní odhady jejich disponibilních příjmů ke splácení úvěrů. Zejména v případě OSVČ je tato metoda spolehlivější oproti posuzování příjmů pouze na základě daňových přiznání. Některé banky kromě toho na základě vlastních modelů stanovují odhady příjmů OSVČ podle různých charakteristik (obor podnikání, region, doba podnikání aj.), jež pak využívají k porovnání s údaji získanými z daňových přiznání a ze žádostí klientů o úvěr.

V případě OSVČ s režimem paušální daně, u kterých banka nebude mít k dispozici data potřebná ke zpracování behaviorálního ratingu (bude se tedy jednat o pro danou banku nové klienty), lze očekávat, že hodnocení jejich úvěruschopnosti bude vycházet z údajů deklarovaných žadatelem v žádosti. Tyto budou porovnávány s interně modelovanými příjmy příp. bude požadováno doložení výpisů z účtu u bank, které daným klientům vedou účet. Posuzování dat z úvěrových a jiných registrů bude probíhat beze změny. Horní hranice příjmu u těchto osob pak vyplývá i ze samotného nastavení pravidel pro uplatnění režimu paušální daně, který mohou využít pouze OSVČ s ročními příjmy do 1 mil. Kč.

Závěrem mi dovolte uvést, že Česká národní banka bude přístupy bank v této oblasti průběžně sledovat a v případě potřeby je připravena věc s bankami diskutovat, a to v součinnosti s Českou bankovní asociací."

Věřím, že tato informace pomůže těm, kteří přešli nebo plánují přejít na paušální daň a mají obavy, jestli kvůli přechodu nepřijdou o možnost získat hypotéku nebo jiný úvěr.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Tomáš Martínek

Štítky: #banky #daně #Tomáš Martínek

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.