Reportáže

Feťáci, vítači migrantů a neomarxisti? Hloupost! Ivan a Mikuláš o tom, co Piráti doopravdy prosazují

05. 02. 2021 | 10 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Mikuláše Ferjenčíka znáte jako poslance, ale možná už nevíte, že je také zodpovědný za komunikaci Pirátské strany. A protože v posledních měsících Piráti výrazně posílili a ve spolupráci se Starosty cílí na volební vítězství, množí se i útoky, lži, pomluvy a cíleně šířené nesmysly. Proto Mikuláš s  předsedou strany Ivanem Bartošem natočil rozhovor, kde se nejčastějším mýtům, hoaxům a dezinformacím společně podívali na zoubek.

ferjencik bartos

MF: Tak co Piráti skutečně prosazují, Ivane?

IB: My hlavně řešíme  problémy, které tíži naši zemi a lidi. Takže my jsme v posledním půlroce zařídili spravedlivé důchody, prosadili navýšení pomoci v době covidu pro podnikatele, OSVČ, DPP a další. Podařilo se nám prosadit zafixování přidání učitelům 130 %. To jsou všechno důležité věci, které zajímají lidi. Zrychlujeme stavební řízení, máme vlastní návrh stavebního zákona. To je každodenní práce našich lidí ve Sněmovně. Já si vždycky říkám, že přece chodíme do televize a mluvíme tam o tom, dáváme to na  naše webové stránky, tak  doufám, že se to k těm lidem dostává.

M.F.: Mně chodí třeba spousta mailů, že Piráti prosazují drogy. Jak bys na to odpověděl?

I.B.: Já třeba nepiju. Neužívám žádné drogy, chodím 3× týdně sportovat. Mám teď doma ještě malé dítě. A vlastně nevím, kdo nám tyhle nálepky a proč dává. Nebo tuším, ale na druhou stranu, a to si myslím, že je důležité říct: není správné, aby lidé, kteří si na zahrádce vypěstují pět kytek konopí, a můžou to být i senioři, kteří si z toho dělají mastičky, abychom je zavírali do vězení. Takhle to přece nejde a proti tomu samozřejmě bojuji.

M.F.: Další věc, co mně hodně chodí do mailu, nebo jsem to teď viděl v nějakém videu na internetu: “Piráti, noví komunisti”. Co bys řekl na tohle?

I. B.: My nejsme žádní neomarxisti ani komunisti, my jsme Piráti. A já ti řeknu, co to znamená. My jsme prosadili snížení daní pro všechny občany. Zastáváme se živnostníků, bojujeme za vyšší platy pro učitele, spravedlivé zvyšování důchodů, prostě děláme konkrétní věci, a nějaké nálepky od konkurence mě nemůžou rozházet. My jsme s komunisty nikdy na žádné úrovni nespolupracovali. Na rozdíl od jiných.

M.F.: A jak je to s Piráty a s migrací? Skutečně nemají pravdu ti, co tvrdí, že sem chceme vozit uprchlíky?

I.B.: To je úplně absurdní a je to nesmysl. Proč bychom sem chtěli vozit uprchlíky? My jsme od začátku už v roce 2015 byli proti kvótám. 

Prosazovali jsme pomoc v místě, kde problémy vznikají, kde jsou konflikty. Prosazujeme společnou obranu evropských hranic, takže tohle strašení lidí uprchlíky a jejich spojování s Piráty je laciné a vyvolává to mezi lidmi jenom nenávist. Víš, co je drsné? Že ti politici, kteří straší lidi těmi migranty vyvolávají  strach a strach vede pak tomu, že třeba lidé, kteří tady s námi žijí 20 let, co třeba učí na vysokých školách nebo jsou doktoři a jsou z ciziny, tak se pak bojí třeba vyjít na ulici. Jen protože je někdo, koho zblbne nějaká falešná reklama a falešné informace, tak ty lidi třeba napadne a v takové zemi já žít nechci. Proto je důležité říkat pravdu, stavět se proti tomu a rozhodně odmítat jakékoliv násilí.

M.F.: A proč jsi byl teda na té slavné demonstraci s tou svojí antifašistickou vlajkou? A co vůbec ty a Antifa? To se taky hodně objevuje ve veřejném prostoru.

I.B.: Já jsem kromě kroužků fotografů a Pirátské strany nebyl nikdy členem žádné organizace a Antifa už vůbec ne. A tu vlajku jsem si koupil v Berlíně, protože nemám rád Hitlera. Já si myslím, že je to věc, kterou asi každý pochopí.

M.F.: Piráti poslali řadu podnětů Evropské komisi a Evropskému parlamentu, řeší problematiku dotací. Nemůže to poškodit české občany?

I.B.:  Evropská unie nám sem posílá velké množství peněz, které se používají na projekty, jako jsou nemocnice, silnice, sociální zařízení. A čeští politici ty peníze zneužívají anebo je rozkrádají. Takže my se snažíme, aby ty peníze skutečně byly využité, na co mají víc využité, aby je Česká republika nemusela nakonec do Evropské unie vracet.

M.F.: Kdybychom vyhráli volby jako Piráti a Starostové a ty bys byl premiér, nebude v zahraniční politice problém, že máš dredy? Bude tě paní Merkelová nebo pan Macron brát vážně?

I.B.: Podle mě nejdůležitější je to, co mají lidi v hlavě, ne to, co mají na hlavě. Já si myslím, že by spíš vadilo, kdybych jako politik dělal špatnou politiku, kdybych kradl, kdybych omezoval lidská práva. To mi přijde jako problém. A já ti, Miki, musím říct, že přece roky jednám s politiky českými i zahraničními, s evropskými komisaři, s jednotlivými ministry a nemyslím si, že by to bylo někdy na překážku. Myslím si, že Piráti dělají politiku, která dává smysl, dokážeme naše návrhy odůvodnit a ve finále i prosadit, a že by tomu nějakým způsobem vadilo, jaký má na hlavě člověk účes, to je úplně virtuální představa.

M.F.: A když teda Piráti nejsou komunisti, nejsou to feťáci, když tady nechtějí ty masy migrantů, tak co tedy uděláme, když ty volby vyhrajeme?

I.B.: Já chci, abychom žili v zemi, kde prostě platí spravedlnost, kde když máš s někým problém, kdo porušuje zákon, tak se domůžeš práva. Já fakt chci, aby ten stát lidem pomáhal, aby tě nebuzeroval tisíce razítky a pořád ti něco nepřikazoval. Aby se tady lidem dobře žilo.

A já myslím, že těch 11 let, co se o tu politiku snažíme, a vedeme třeba 3 největší města v České republice a řadu malých měst a vesnic, že to je vidět, že Piráti to myslí vážně a že ta nezištná změna skutečné politiky je to, co nabízíme plus spoustu dobrých nápadů. Protože jsme relativně mladí, ale známe, jak to chodí ve světě, a tu změnu skutečně můžeme přinést.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #dezinformace #hoax #Ivan Bartoš #Mikuláš Ferjenčík

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.