Komentáře

Stavební zákon má chránit zájmy občanů a šetřit čas i peníze. Místo toho se šíří dezinformace o zavedení nové daně

01. 02. 2021 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Piráti společně s dalšími stranami, právníky a specialisty připravili vlastní verzi nového stavebního zákona, který má šanci skutečně zrychlit stavění v České republice pro malé i velké. Vládní návrh, který ani nepřipravovalo ministerstvo, je prolezlý lobbingem a vláda ho tlačí sněmovnou za podpory KSČM a SPD. 

navrh stavebniho zakoona

Babišova vláda (či jen paní ministryne Dostálová, neboť co jsem slyšel, tak se premiér Babiš divil, co se to má ve sněmovně projednat resp. schválit) obešla celý proces, podtrhla partnery z měst a obcí a svůj původní zamítnutý navrh předložila jako “protinávrh” skrze svého poslance ANO pana Kolovratníka (který k tématu přišel doslova jako slepý k houslím). 

Zatímco na základě tohoto kvazi-vládního návrhu má vzniknout centrální super úřad s více jak 6000 úřednickými místy, kam se centralizuje rozhodování o všem (podobnost se Národní sportovní agenturou pana Hniličky čistě náhodná) a transformace má stát okolo 25 miliard v době krize (každého občana ČR tedy 2500,-), náš návrh je moderní, založený na skutečném jediném podání a “jednom razítku” pro občana i stavebníka, protože vše přes internet vyřeší stávající stavebni úřad.

Předpokládané náklady našeho řešení jsou 10x nižší a návratnost obrovská. Stejně jako to mají třeba Finové. Navíc chráníme zájmy občanů a dotčených. Náš proces bude transparentní a v průměru zabere celé vyřízení stavebního řízení okolo 90 dnů. Posilujeme k pravomoce obcí v územním plánování a regulaci.

Jako alternativu k současným ne zcela transparentním plánovacím smlouvám s developery, kde se řeší třeba výstavba školky, jeslí či parkoviště spolu s projektem, nebo dalších prvků vybavenosti, navrhujeme s ostatními stranami jako samostatný návrh k vládnímu (tedy mimo naši komplexní úpravu) dát obcím možnost stanovit paušál na plochu pro určité typy výstavby, které pak na občanskou vybavenost poputují rovnou.

Bude to těžký boj, neboť vládní mašina už je rozjetá a plakáty na billboardy už má do kampaně “ANO, prosadili jsme nový stavebni zákon, bude lip” jistě vládní strana připravený.

Mediální manipulace patří k základní výbavě komunikace vlády
A že ten boj bude veden i přes media? Už to lítá. Několik dnů vidím různé tendeční články a teď i TV, že “opozice zavádí daň, která vsem prodraží bydlení”. Jde o zavádějící informaci.

Případný poplatek, který je v zákoně umožněn, je mířený na výstavbu kanceláří, průmyslové haly, obchodní centra, jejichž provoz obcím přináší zvýšené náklady. Za velké skladiště by dostala obec podle našeho návrhu třeba 5 milionů, za které zaplatí novou silnici nebo školku. Poplatek by v žádném případě nebyl pro obce povinný, samy by se mohly rozhodnout, zda ho využijí a hlavně v jaké výši. Nejde o nic nového - podobně je tomu dnes třeba u daně z nemovitých věcí, kdy si obce samy určují její koeficient.

Naprostá většina z nich ho dnes drží na nízké úrovni s ohledem na to, že mají zájem podporovat mladé rodiny a dostupné bydlení. Na druhou stranu, je ale důležité obcím umožnit, aby se v této věci rozhodovaly samy.

Vláda jim odebrala značnou část financí na rozvoj, kdy pro novou výstavbu rodinných domů musí obce samy mnohdy investovat velké částky do infrastruktury (tedy právě do cest, dopravních spojů, školek atd.). Některé obce na to bohužel nemají dost peněz, čímž trpí v první řadě tamní občané. Poplatky cílící například na zmíněný typ staveb, by jim mohly potřebné finance přinést. A politici v obcích se zodpovídají lidem, kteří je volili.

Pokud jste zaznamenali sérii různých článků právě k tomu tématu, je to přesně ten “mediální boj” Ministerstva, Hospodářské komory a lobby některých developerů, kteří stojí za původním návrhem centrálního státního stavebního úřadu namířený proti našemu návrhu stavebního zákona, který jsme předložili, a který samozřejmě vládní super úřad za 25 miliard, co sebere kompetence obcím, bude mít 6000 úředníků, kteří mají rozhodovat o všem, nezavádí...

Ale takový je svět. A moje práce je nejen předkládat zákony, ale umět je i vysvětlit. Díky všem kolegům a kolegyním, co se na přípravě poslaneckého návrhu podíleli. Sněmovna, výbory a 2. čtení před námi. Naberme síly. Budeme je potřebovat.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Bartoš/Redakce

Štítky: #ANO #dezinformace #Ivan Bartoš #stavební zákon

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.