Komentáře

Příběh Češky na Zélandu: Proč je důležitá možnost korespondenční volby

22. 01. 2021 | 5 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Na programu schůze poslanecké sněmovny je návrh změny zákona podpořený Piráty ohledně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy v zahraničí. Krajánci často investují prostředky vydělané v zahraničí do Česka, což nasvědčují i statistiky bank. Přitom tito čeští občané mají mnohdy velmi komplikovanou možnost volby oproti občanům jiných zemí EU, kde již možnost korespondenční volby dávno platí. 

korespondencni volba

V době koronavirové krize je korespondeční volba z hlediska rizika nákazy ta nejlepší možnost. Někteří občané žijí také v zemích, kde není možné na české ambasádě volit a museli by cestovat do jiné země, což ovšem mohou koronavirová nařízení znemožnit. Na pirátského poslance Tomáše Martínka se obrátila se svým příběhem Blanka pracující na Novém Zélandu. Její dopis přinášíme níže:

Jsem Češka žijící dlouhodobě s rodinou na Novém Zélandu. Manžel je Čech také, stejně tak jako naše děti. Dokud jsme žili v České republice, vždy jsme chodili ke všem volbám, já bývávala i členkou volební komise. Volit přece není o tom, že vhodím volební lístek do volební urny. Je to o vyjádření názoru, jakým směrem by se naše krásná země měla dále ubírat.

Velmi mě mrzí, že nyní se voleb aktivně zúčastňovat nemohu. Je to příliš komplikované. Naší jedinou možností je volba na zastupitelském úřadě. Ten nejbližší je Generální konzulát v Sydney. To prakticky znamená, že si musíte koupit letenku a letět více než 2.000 km na území jiného státu. Cena letenky se běžně pohybuje v částce 500 novozélandských dolarů za jednu cestu. Tam a zpět to je cca 1.000 NZD. To je přibližně 15.000 Kč. Pokud nežijete v Christchurchu, Wellingtonu či Aucklandu, kde jsou mezinárodní letiště, přičtěte si cestu za vnitrostátní let, která se běžně pohybuje v rozmezí 100 – 150 NZD (1.500 – 2.250 Kč). K tomu si připočítejte ubytování v Sydney, protože za jeden den toto nestihnete a budete tam muset přespat. Zvolíte-li levnější ubytování na okraji města, které se pohybuje od 150 NZD výše (tj. od 2.250 Kč), budete platit další peníze za dopravu. V blízkosti konzulátu ubytování začíná na 3.000 Kč (200 NZD). Takže jít k volbám pro Čecha žijícího na Novém Zélandě znamená vydat minimálně 20.000 Kč a k tomu přidat minimálně 2 dny svého času, z čehož minimálně jeden den je pracovní. A nezapomeňte, že se též musíte stravovat a ceny v Austrálii jsou prostě vyšší než na Novém Zélandu. To si spousta lidí dovolit nemůže. Je to příliš vysoká částka, když vezmete, že to klidně může být půlka měsíčního rozpočtu pro čtyřčlennou rodinu. A teď mi řekněte, kolik lidí půjde za výše uvedených  podmínek volit? Představte si, že já znám několik takových, kteří toto absolvovali. Při některých parlamentních volbách či historicky prvních prezidentských volbách se zúčastnili prvního kola. Nicméně se jednalo o velmi specializované odborníky s vysokým platem, bez rodiny či podobných závazků. 

K tomu všemu se přidá ještě taková mimořádná situace v podobě Covid 19, kdy Nový Zéland uzavřel hranice a vstoupit mohou pouze občané a držitelé trvalého pobytu. A takových Čechů už opravdu mnoho není, necelé dva tisíce. Všichni ostatní, pokud opustí Nový Zéland, už nebudou vpuštěni do doby, než se hranice zase otevřou. V neoficiálních zprávách se hovoří, že země bude uzavřena ještě celý letošní rok. Ti ostatní, tj. držitelé trvalého pobytu či lidé s dvojím občanstvím, budou muset při návratu do povinné 14denní karantény v hotelu, kterou si také musí zaplatit. Cena je 3.100 NZD (cca 46.500 Kč). Navíc ty hotely jsou zaplněné na cca 3 měsíce dopředu. Jinými slovy byste v té Austrálii strávili tři měsíce. To je opravdu nereálné.

Když jsem se dozvěděla o iniciativě „Chceme volit distančně“, okamžitě jsem se k ní přidala a stala se koordinátorkou pro Nový Zéland. Nejen z výše uvedených důvodů. Tím dalším, který je zároveň velmi paradoxním, je to, že na Novém Zélandě není problém volit distančně. Kromě možnosti volit ve volební místnosti mohou všichni Novozélanďané bez problémů volit korespondenčně a záleží jen na nich, jakou možnost zvolí. Lístek ke korespondenčnímu způsobu volby každý obdrží v předstihu společně s hlasovacími lístky.

Ještě jednou děkuji za podporu, kterou u Pirátů máme, neboť nám Čechům žijícím v zahraničí není jedno, co se v naší malebné zemi uprostřed Evropy děje. Máme tam své příbuzné, přátele, kamarády. Vyrostli jsme tam a k České republice se váží naše vzpomínky. Někteří jsme tu krátce, někteří dlouhodobě. Mnoho z nás se chce v budoucnu do Česka vrátit. Já osobně znám několik Čechů, kteří se i po 10, 20 letech strávených v zahraničí vrátili zpět do rodné vlasti. Mnoho z nich prodalo své prosperující zahraniční firmy a tento kapitál přivezli do Česka, kde jej investovali, začali podnikat, zaměstnávají lidi z regionu, žijí tam, vychovávají své děti a podílí se na růstu a prosperitě České republiky. Jsem ráda, že na nás myslíte a za to Vám děkuji.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #dopis #korespondenční volba #sněmovní volby 2021 #Tomáš Martínek

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.