Média

Běloruská nadace sportovní solidarity: Přeložte letos MS v hokeji jinam

19. 01. 2021 | 7 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Zda proběhne v letošním roce plánované mistrovství světa v ledním hokeji je s přihlédnutím k politickému vývoji i vývoji probíhající celosvětové pandemie nejisté. K tématu se ve svém oficiálním stanovisku vyjadřuje i Běloruská nadace sportovní solidarity (Belarusian Sport Solidarity Foundation - BSSF), která byla založena sportovními funkcionáři a sportovci v srpnu 2020. Hlavním cílem nadace je poskytnout podporu sportovcům, kteří byli zadrženi nebo kteří čelili represím kvůli účasti na manifestacích a těm, kteří byli vyloučeni z národních týmů, vyškrtnuti ze soutěží, vyhozeni nebo zbaveni stipendia či platu kvůli svým politickým názorům. 

lukasenko hokej

BSSF považuje ve svém stanovisku vyjednávání předsedy Mezinárodní federace ledního hokeje (IIHF)  Reného Fasela s Alexandrem Lukašenkem, který není uznán legitimní hlavou státu jak evropskými zeměmi, tak Kanadou či Spojenými státy za nepřípustné. BSSF upozorňuje na to, že Lukašenko je přímo zapletený do vytváření atmosféry teroru v Bělorusku. Přes 30 tisíc lidí bylo zatčeno a mučeno v posledních pěti měsících, stovky nevinných lidí byly zadrženy a staly se politickými vězni. Samotná diskuse o možnosti konání světového šampionátu v Minsku je dle BSSF považována jako plivnutí do tváře všem Bělorusům. BSSF se domnívá, že neexistuje omluva pro odměnění diktátorského režimu možností pořádat sportovní událost takového rázu a dodává, že se lhostejnost nemůže stát odpovědí vůči násilí a mučení. 

BSSF upozorňuje, že letošní konání mistrovství světa v ledním hokeji v Bělorusku bylo předmětem diskusí, přesto světová komunita o turnaji dle BSSF rozhodla: výkonný ředitel Dánské federace ledního hokeje Ulrik Larsen prohlásil, že dánský národní tým nechce hrát na mistrovství světa v Minsku a vyjádřil naději, že čtveřice skandinávských zemí bude mít stejný názor. Lotyšský svaz ledního hokeje prohlásil, že nemůže ignorovat informace a důkazy o předsedovi Běloruské asociaci ledního hokeje a členovi Národního olympijského výboru (NOC) Dmitriji Baskovi prezentované v médiích, který byl údajně zapleten do vraždy protestujícího Ramana Bandarenky a to z důvodu, že tyto skutečnosti špiní reputaci nejen Běloruské asociace ledního hokeje, ale diskreditují i hokej jako sport. BSSF také poukazuje na to, že členové kongresu Spojených států i Evropského parlamentu zaslali IIHF otevřený dopis, ve kterém žádají, aby bylo Minsku odejmuto právo pořádat nacházející světový šampionát. 

Proti pořádání mistrovství světa v Bělorusku se na twitteru ohradil i hlavní sponzor mistrovství Škoda Auto: “Hrdým partnerem Mistrovství světa IIHF jsme již 28 let. Zároveň ale důsledně dodržujeme a prosazujeme všechna lidská práva. Proto Škoda odstoupí z pozice sponzora na MS v ledním hokeji IIHF 2021, pokud bude Bělorusko potvrzeno jako jeho spolupořadatel.”

BSSF ve svém stanovisku citují dopis, který jim IIHF k problematice zaslala: “Mistrovství světa v ledním hokeji nikdy nebylo a nikdy by být nemělo použito jako nástroj pro politické platformy ani vládami, ani politickou opozicí.” BSSF reaguje, že setkání Lukašenka s Faselem bylo použito jako nástroj osobní prezentace a způsob legitimizace běžného občana, který ztratil právo zastávat exekutivní pozice. 

BSSF také upozorňuje na výše zmíněnou problematickou osobu předsedy Běloruské asociace ledního hokeje a člena Národního olympijského výboru Dmitije Baskova, který při účasti na shromáždění pro podporu režimu Alexandra Lukašenka mnohokrát použil olympijské symboly. Pronásledoval sportovce a zaměstnance kvůli jejich vyjádření občanských postojů a aktuálně je podezřelý, že je zapleten do vraždy protestujícího Ramana Bandarenky. BSSF poznamenává, že disciplinární komise IIHF sice v prosinci 2020 zahájila oficiální vyšetřování Baskova pro porušení etických norem a principů IIHF. I přesto byl však tento muž přítomný na setkání s předsedou IIHF Faselem. 

V závěru se BSSF pozastavuje nad lživými informacemi v médiích po setkání Fasela s Lukašenkem, kdy Lukašenko bezostyšně lhal ohledně koronaviru. Lukašenko tvrdil, že koronavirus neohrozí sportovce a účastníky mistrovství. Přesto lékaři dokázali, že v zemi jsou statistiky nemoci a úmrtnosti manipulovány. Dle BSSF lhat také, když prohlásil, že sportovci a další lidé, kteří žijí v Bělorusku nebo Bělorusko navštíví jsou v bezpečí. Přesto BSSF zaznamenalo přes 70 porušení práv sportovců v Bělorusku, 5 až 10 lidí se stalo obětí tohoto režimu, více než 20 lidí je pohřešovaných a více než 30 tisíc lidí bylo zatčeno a zadrženo. 

BSSF žádá vedení IIHF, aby respektovalo lidi v Bělorusku a utrpení, které snášelo z rukou režimu Alexandra Lukašenka a proto požaduje ukončení politických her. BSSF žádá IIHF, aby deklarovala, že je nemožné pořádat v roce 2021 mistrovství světa v ledním hokeji v Bělorusku, a to kvůli hrubému porušení lidských práv režimem Alexandra Lukašenka. BSSF dále žádá IIHF, aby vyšetřila případ předsedy Běloruské asociace ledního hokeje Dmitrije Baskova. Nakonec BSSF žádá IIHF, aby zahájila vyšetřování skutků, týkajících se vyvíjení tlaku na hokejisty a zaměstnance pro zaujetí jejich občanského postoje ze strany Běloruské asociace ledního hokeje. 

BSSF otevřeně vyzývá k podpoře přesunutí Mistrovství světa v ledním hokeji 2021 do jiné země. Pokud IIHF nepodnikne žádné kroky vyzývá BSSF k bojkotu turnaje a vyjádření solidarity s občany Běloruska a hájení jejich práv a svobod. 

Pirátský poslanec Tomáš Martínek k tomu na twitteru píše: “V Bělorusku dochází k potlačování nenásilných protestů, kolem 30 000 lidí bylo uvězněno. Mistrovství světa v hokeji by se nemělo konat v zemi, kde jsou masivně porušována lidská práva. Vážím si rozhodnutí Škoda Auto nesponzorovat IIHF, pokud by mistrovství bylo v Bělorusku.”

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Lukáš Forýtek

Štítky: #Alexandr Lukašenko #Bělorusko #lidska prava #sport #Tomáš Martínek

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.