Odborně

Jak budou banky přistupovat k hodnocení bonity klienta v případě paušální daně?

13. 01. 2021 | 8 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Novinkou pro OSVČ je v letošním roce tzv. paušální daň. Namísto tří plateb: záloh na zdravotní pojištění, záloh na sociální pojištění a daně z příjmů, budou moci OSVČ využívající paušální daň hradit pouze jednu částku zahrnující výše zmíněné odvody. Pro rok 2021 tato částka činí 5 469 Kč měsíčně. Tvoří ji minimální výše zdravotního pojištění 2 393 Kč, minimální výše sociálního pojištění sociálního pojištění navýšená o 15 procent na 2 976 Kč a daň z příjmu ve výši 100 Kč. OSVČ odpadá povinnost podávat daňové přiznání, pokud jejich roční výdělky nepřesáhnou milion korun. K daňovému paušálu je možné se přihlásit nejpozději do 11. ledna 2021, poté až za rok. Pro mnoho OSVČ je paušální daň prostředkem k odstranění byrokracie a zjednodušení v důsledku pouze jedné platby.

dane1

Otázkou zůstává, jaký vliv bude mít paušální daň na žádosti OSVČ o bankovní úvěr. V případě, že si bude chtít vzít OSVČ spotřebitelský úvěr, může mu paušální daň situaci znesnadnit. U své žádosti nebude mít OSVČ jak doložit své příjmy. Banky poskytující úvěr přitom musí dle zákona o spotřebitelském úvěru (zákon č. 257/2016 Sb.) úvěruschopnost spotřebitele posoudit: 

“Poskytovatel při posouzení úvěruschopnosti spotřebitele posuzuje zejména schopnost spotřebitele splácet sjednané pravidelné splátky spotřebitelského úvěru, a to na základě porovnání příjmů a výdajů spotřebitele a způsobu plnění dosavadních dluhů.” (§ 86 odst. 2)

OSVČ uplatňující paušální daň však nepodávají evidenci svých příjmů a výdajů. Jak prohlásila ministryně financí Alena Schillerová: “Jedním formulářem a jednou platbou tak vyřešíte svou daňovou a odvodovou povinnost a máte splněno. Žádná daňová přiznání, žádné přehledy pojistného. O nic dalšího se už nestaráte. Paušální daň tak živnostníkům ušetří nejen peníze, ale především čas, který by jinak strávili otravným papírováním.” Přesto se těmto OSVČ doporučuje si minimálně evidenci příjmů vést, a to z důvodů případného přesažení milionu korun (a povinnosti opustit paušální daň). Budou však tento přehled uznávat i banky? Jak se na takovou situaci připravují a co budou po OSVČ, které uplatňují paušální daň požadovat? 

Sberbank v nejbližší době nepřipravuje úpravu platných metodických pravidel v souvislosti s paušální daní. I nadále bude vycházet z předložených daňových přiznání za rok 2020, která ještě v tomto roce musí všechny OSVČ standardně podat. Předpokládá se, že v budoucnu budou metodická pravidla pro paušální daň stanovena, ale v tuto chvíli není Sberbank schopna sdělit konkrétní podmínky kalkulace příjmu pro OSVČ s paušální daní. 

Obdobně i Komerční banka bude po celý rok 2021 vyžadovat standardně daňové přiznání za rok 2020. V následujícím roce pak bude detailně analyzovat možnosti, jak přistoupit k akceptování příjmů klientů s paušální daní. Cílem bude nastavit takové procesy, abychom byli schopni příjmy standardně akceptovat. Vzhledem k výše zmíněnému zákonu však Komerční banka nevylučuje, že v individuálních případech nebude možné příjem klientů s paušální daní standardně akceptovat. 

Nakonec i Airbank naznačuje problémy s půjčováním OSVČ s paušální daní. Aktuálně se sice nic nemění a dokladem pro ověření příjmu u OSVČ je pořád daňové přiznání. Airbank upozorňuje, že pokud OSVČ nemůže doložit daňové přiznání, půjčit jí bohužel neumí. V případě, že dojde ke změně a bude u OSVČ možné ověřit příjem i jiným způsobem, než pouze přes daňové přiznání, informuje o tom banka na svých webových stránkách nebo sociálních sítích. 

Poslanec pirátů a místopředseda podvýboru pro bankovnictví, pojišťovnictví a finanční trhy Tomáš Martínek k tomu dodává: “Vyjádření tří komerčních bank jen potvrzují nejistotu ohledně dostupnosti spotřebitelských úvěrů pro OSVČ, kteří uplatňují paušální daň. Pro klienty žádající o úvěr u své hlavní banky, může v budoucnu po případné úpravě metodik nahradit například sledování pohybů na běžném účtu pro vyhodnocení bonity. V každém případě se jedná o situaci, kterou pravděpodobně banky ve spolupráci s ČNB, případně i zákonodárci, budou muset řešit, aby zde nevznikla poměrně velká skupina lidí, která by se nemohla dostat k hypotečním či jiným úvěrům…”

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ing. Lukáš Forýtek

Štítky: #banky #daně #OSVČ

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.