Komentáře

Opozice na pražském magistrátu na protesty obyvatel kašle. S podporou koaliční TOP09 o hlas schválila stavbu paralelní dráhy

08. 01. 2021 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Novoroční dárek si nadělili opoziční zastupitelé Magistrátu hl. města Prahy za ODS, ANO s podporou koaliční TOP 09. O jediný hlas si na prosincovém zasedání schválili stavbu paralelní dráhy na ruzyňském letišti navzdory dlouhodobému odporu občanů, spolků, studentů, starostů, senátorů a politiků. 

eva tichá-letadlo

Na zasedání zastupitelstva přišlo tolik lidí vyjádřit svůj nesouhlas, že se nevešli na místa pro veřejnost a museli zůstat na schodech. Přesto zastupitelé hlasovali PRO bez ohledu na argumenty přítomných, že stavba dráhy bude mít negativní vliv na kvalitu života a zdraví občanů nejen Prahy 6 a přilehlých obcí, ale celé Prahy, že jde proti zájmům Pražanů i celého Česka.

Ignorovali i radu magistrátu a její opakované odmítnutí plánu výstavby nové přistávací dráhy na ruzyňském letišti. Ta jednak apelovala na to, aby ji vláda vypustila z Politiky územního rozvoje a prověřila možnost zvýšit kapacitu regionálních letišť, například ostravského. A také nedoporučila schválit pořízení změny územního plánu, která je pro stavbu nové ranveje nutná.

Piráti podpořili úsilí občanů
Dlouhé dva roky bojovali Piráti na Praze 6 v zájmu zdraví lidí a ochrany životního prostředí. Aktivně veřejně podporovali  sílící odpor občanů naší městské části a přilehlých obcí Suchdola, Nebušic, Lysolají, Chaber, Bohnic a Čimic proti výstavbě nové paralelní dráhy na Letišti Václava Havla. Připojili se také k petici, kterou v únoru iniciovaly spolky Prahy 6 zastupující přes 700 členů. 

Opakovaně navrhovali diskuzi k plánu výstavby nové ranveje a rozšíření Letiště Václava Havla. Interpelovali jsme radní. Až po roce v červnu 2020 se nám podařilo zařadit toto téma na program zastupitelstva. Žádný z protinávrhů opozice neuspěl a šestková koalice si nakonec za podpory opoziční ANO schválila podmínečnou výstavbu nové paralelní ranveje 26 hlasy.

Od loňska naše životy ohrožuje koronavirus, tak by se mohlo zdát, že plán výstavby nové ranveje již není aktuální a můžeme být v klidu.  Ovšem „vlk nikdy nespí“! A tak, jako Rada MČ Praha 6 pod rouškou koronaviru odsouhlasila prodloužení smlouvy Farmářským trhům netransparentně bez výběrového řízení, stejně tak může dojít k dalším nevratným krokům směřujícím k výstavbě nové paralelní dráhy. A to přesto, že i Letiště Praha a.s. připustilo, že letecká doprava se bude několik let vzpamatovávat ze současné krize, než se navrátí do loňských počtů pohybů letadel a cestujících.  

Přínosy dráhy jsou minimální a dopady na životní prostředí v rozporu s klimatickým závazkem
Co nám přinese nová paralelní dráha? Přiblíží letiště k centru Prahy přibližně o 1,5 kilometru, v některých oblastech městské části Praha 6 mají letadla létat jen 250 metrů nad zemí. Zvýšený hluk poruší ochranné hlukové pásmo, kde je povoleno překračování hlukových limitů, a zasáhne severní hranici Prahy 6. Hlukem budou zasaženi také obyvatelé Vokovic, Horní a Dolní Šárky, Hanspaulky, Baby, Podbaby a Sedlce. Životní prostředí budou obtěžovat emise z letadel a z navazující automobilové dopravy a přepravy, bude docházet k přetížení dopravní infrastruktury v již tak přelidněné metropoli. Letecký hluk a emise budou mít rovněž negativní dopady na celý ekosystém přírodního parku Šárka – Lysolaje.

Paralelní dráha znemožní plnit klimatický závazek uhlíkové neutrality a předloni Prahou 6 vyhlášený stav klimatického ohrožení.

Bez studie aktuálního stavu a očekáváné budoucnosti přepravy cestujících v Praze považuji stavbu nové ranveje za neodpovědné a bezohledné plýtvání veřejnými prostředky. Stavba navýší dluhy naší země, které kvůli koronavirové krizi mohou v příštím roce vyšplhat k neuvěřitelným 3 bilionům korun a zadlužit ještě 3 generace po nás. 

Nová vláda bude rozhodovat o stavbě paralelní dráhy na Letišti Václava Havla. Věřím, že rozhodne v zájmu zdraví a života občanů a zdravého životního prostředí. 

Autorka je zastupitelkou městské části Praha 6

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Eva Tichá

Štítky: #ANO #doprava #Eva Tichá #Magistrát #ODS #opozice #Praha 6 #TOP 09 #životní prostředí

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.