Program na záchranu českého lázeňství? Provozovatelé jsou rádi, za sousedy ale výrazně zaostáváme
Covidová krize postihla celou oblast cestovního ruchu a zvlášť tvrdě dopadla na lázeňství, kde jsou aktuálně možné pouze léčebné pobyty. MMR připravilo po počátečním váhání dotační titul na pomoc lázním nazvaný COVID - Lázně. Stalo se tak na základě veřejné výzvy zástupců odvětví, která zazněla na nouzové videokonferenci svolané loni v dubnu pirátským krajským radním Vojtěchem Frantou. Kolegové z pracovní skupiny Cestovní ruch na konci roku 2020 zjišťovali, nakolik miliardový dotační titul MMR lázním pomohl.

Program COVID - Lázně podporuje lázeňská města formou slevy pro občany na pobyty v lázních. Zájemci o příspěvek 4 000 Kč si mohou vytisknout slevový voucher na vybraný lázeňský pobyt na portálu Kudyznudy.cz. Podmínkou je strávit nejméně šest nocí v lázeňském zařízení a absolvovat alespoň pět procedur. Slevu je možné využít do konce června 2021.
Slovensko je dál
Přestože lze MMR za tuto dílčí pomoc lázeňství pochválit, s koncepčními řešeními jsou na tom lépe u sousedů v Německu, Rakousku i na Slovensku. Zde stát poskytuje zaměstnavatelům či samostatně výdělečně činným osobám příspěvek jako náhradu příjmu z výdělečné činnosti už při poklesu tržeb o 20 %. Pro oblast cestovního ruchu zde navíc existuje systémová podpora poskytovaná Ministerstvem dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Pomoc podle dokumentu Schéma minimálnej pomoci je dle vývoje situace koncipována až do konce roku 2023 a vztahuje na všechny ekonomické činnosti v cestovním ruchu od provozování lanovek a vleků přes ubytování, restaurace a stravovací zařízení až po chod historických památek a budov, organizaci kongresů či provoz sportovišť. Navíc se její výše odvíjí od poklesu obratu, a tak je taková pomoc (na rozdíl od chystaného českého programu COVID - Gastro - Uzavřené provozovny) adresná. O takových podpůrných programech si české lázeňství a celý cestovní ruch s ním může jen nechat zdát.
Program COVID - Lázně pomohl, ale
Lázeňské domy napříč republikou se shodují, že program jim pomohl a jsou ve své situaci rádi za jakoukoliv poskytnutou podporu. Administrativní zátěž spojená s čerpáním podpory COVID - Lázně ani následné vykazování poskytnutých procedur pro provozovatele lázeňských služeb ve většině případů nebyla nijak mimořádná či nezvládnutelná. Za trochu náročnější někteří z nich opatrně označili rozjezd programu, kdy se proplácení prvních čerpaných voucherů zdrželo v řádu týdnů.
Situace je ale vážná u velkých firem se stovkami zaměstnanců, kde se jak potvrzení nároku na dotace, tak jejich vyplacení zdrželo o měsíce. Příjmy z programu Antivirus na mzdy zaměstnanců za období od března do listopadu 2020 v některých případech nepokrývají ani jeden celý měsíc mzdových nákladů. Stát sice proplácí 60 % mzdových nákladů, ale jen za zaměstnance, kteří nepracují a jsou doma na tzv. překážkách, což je ve srovnání se slovenským příkladem obrovský rozdíl. Lázně tak přežívají díky vlastním rezervám.
Jistou úlevou je samozřejmě i navýšení úhrad lázeňské péče ze zdravotního pojištění od 1. července 2020. Na návrh pirátského poslance Petra Třešňáka přijal sněmovní Výbor pro zdravotnictví usnesení o navýšení úhrad o další dva procentní body na 17 %, namísto původně navržených 15 %. Ministerstvo zdravotnictví ve své Vyhlášce č. 305/2020 Sb. v paragrafu 17 pak skutečně s pojišťovnami 2% navýšení těchto úhrad vyjednalo. Opatření však podpoří pouze lázeňské provozy závislé výlučně na komplexních a příspěvkových pobytech. Velká část lázní však provozuje převážně komerční pobyty, které nejsou podporovány veřejným zdravotním pojištěním.
Shrnuto a podtrženo, vládní podporu bohužel nezbývá než hodnotit jako nedostatečnou. Na její nedostatečnost znovu upozornil Petr Třešňák, když v listopadu 2020 varoval před ochodem kvalifikovaných zaměstnanců z oboru a likvidací některých specializovaných zdravotních služeb.
Jak ven ze začarovaného kruhu?
Hosté se do léčebných lázní nehrnou zejména z obavy o zdraví, ale i z důvodu nepřehledných a často se měnících vládních opatření. Pomohlo by také uznání antigenních testů jako podmínky pro bezpečné ubytování klientů, díky kterému by bylo možné zrušit zákaz krátkodobých i všech ostatních pobytů, které nespadají do kategorie léčebné. V mnohých lázeňských zařízeních jsou schopni sami testovat. Neustálé omezování, zákazy a příkazy však doslova „zabíjejí“ zájem ze strany klientů i pacientů, kterým by léčebné pobyty nepochybně prospěly po stránce fyzické i duševní.
Autorka je koordinátorkou resortního týmu Místní rozvoj a veřejná správa
Ilustrační foto by Txllxt TxllxT - Own work, CC BY-SA 4.0
Sdílet na Facebooku TweetAutor: Věra Marušiaková
Štítky: #cestovní ruch #covid 19 #Martin Jiránek #Petr Třešňák #Vojtěch Franta
Aktuality
Zahrádkáři v Liberci dále bojují o zachování klidné a tradiční části města a proti zvůli úředníků
Magistrát otevřel svoje kontaktní místo pro bydlení. Pomůže občanům s řešením bytové nouze
Ondřej Kolek je druhým Pirátem na společné kandidátce se Starosty v Libereckém kraji
Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.