Média

Pirátská esa pěkně pohromadě aneb Velký přehled zvolených lídrů pro sněmovní volby 2021

23. 12. 2020 | 9 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Ve čtrnácti krajích České republiky si v primárkách Piráti zvolili lídry, kteří budou kormidlovat kandidátské škunery v kampani do sněmovních voleb na podzim 2021. Podobně jako v krajských volbách, vidíme mezi vítězi zkušené korzáry i novou krev. Převážně uspěli již divokými vodami parlamentu ošlehaní bukanýři, ale prosadily se i tváře jiné, přesto nikoliv úplně neznámé. Piráty, případně i celou koalici, bude-li schválena členskou základnou, povede hlavní bukanýr Ivan Bartoš. Pojďme si zrekapitulovat a představit jednotlivé krajské lídry podrobněji.

ivan bartos-snemovna a logo

„Volba lídrů Pirátů na krajské kandidátky vzbudila velký zájem členské základny. Dokazuje to přes 700 hlasujících, kteří představují více než 70 % členů Pirátské strany. Děkuji všem kandidátům, kteří se volby zúčastnili a gratuluji těm, kteří získali důvěru a byli zvoleni do čela pirátských tandemů na kandidátkách. Čeká nás náročné předvolební období a zároveň nás čeká stranické hlasování o koalici s hnutím STAN a tedy i možné společné povolební tažení. Za sebou máme ale už nyní s Piráty velký kus práce nejen v Poslanecké sněmovně, ale i v obcích a krajích. Proto věřím, že s našimi pirátskými kandidáty v říjnových sněmovních volbách uspějeme,“ říká volební lídr Pirátů a předseda strany Ivan Bartoš.


Jihočeský kraj - LUKÁŠ KOLÁŘÍK

V primárních volbách Pirátů v Jihočeském kraji se lídrem kandidátní listiny pro nadcházející volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR stal Lukáš Kolářík. Současný poslanec, který se kromě jiného snaží narovnat systém exekucí, byl lídrem za Jihočeský kraj i v předchozích volbách v roce 2017.

„Jihočeši mě už podruhé postavili do čela kandidátky, která bude v roce 2021 bojovat o sněmovnu. Získal jsem téměř devadesáti procentní podporu, za kterou děkuji všem, kteří ve mne vložili svou důvěru. Pozici lídra vnímám jako velkou zodpovědnost nejen vůči krajskému sdružení, ale zejména vůči voličům. Chystám se postavit silný tým, který bude na podzim příštího roku útočit na vítězství ve volbách,“ uvedl Lukáš Kolářík.

Lukáš Kolářík vystudoval obor elektronické počítačové systémy na SOŠ Blatná a v minulosti pracoval mimo jiné jako obchodník s výpočetní technikou, vedoucí servisu a manažer prodejny se spotřební elektronikou. Nyní je společníkem a také technickým ředitelem ve firmě zabývající se poradenstvím v oblasti pokladních zařízení.

Piráty podporoval od jejich vzniku a od roku 2013 je aktivním členem. Byl předsedou místního sdružení Strakonicko a předsedou i místopředsedou krajského sdružení. Pochází z jihočeského městečka Katovice, kde pobýval většinu svého života, a nyní žije, z pracovních důvodů, v Písku. Má tři dcery (jedenáctiletá dvojčata a pětiletou dcerku), pro které by chtěl zajistit dobré podmínky pro život. To je také jedním z mnoha důvodů, proč vstoupil do politiky.
 


Jihomoravský kraj - RADEK HOLOMČÍK

 
Poslední listopadovou sobotu si členové a členky Pirátů v Jihomoravském kraji zvolili lídra své kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny. Lídrem se stal Radek Holomčík, který v internetové volbě získal 47 z celkového počtu 58 hlasů.

„Děkuji všem za hlasy. Mám radost z podpory, kterou vnímám i jako podporu práce ve Sněmovně, kterou s Piráty děláme. Jsme připraveni převzít vládní zodpovědnost a ať už půjdeme v koalici s hnutím STAN, nebo sami, udělám maximum pro to, aby hlas voličů Pirátské strany měl ve Sněmovně co největší zastoupení,“ uvedl po svém zvolení současný poslanec Radek Holomčík.

Do primárních voleb se přihlásilo celkem 11 členů či registrovaných příznivců Pirátů, z toho dva přímo na pozici lídra. Byli jimi Radek Holomčík, současný poslanec Pirátů za Jihomoravský kraj a místopředseda strany, který post lídra získal již v 1. kole, a Miroslav Bárta, krajský zastupitel a zastupitel MČ Brno Královo Pole, který projevil zájem také o další čelní pozice.

Na čelo kandidátky, tedy na pozici 2 až 6 se také přihlásili Michal Marciniszyn, Pavel Nevrkla, Tomáš Pastirčák, Lukáš Doležal, Patrik Doležal, Vít Křižka, Antonino Milicia, Tomáš Vymazal a Adam Vyplel. Kandidátské řeči i dotazy od členů a členek najdete na pirátském fóru.
 


Karlovarský kraj - PETR TŘEŠŇÁK

Bývalý starosta Mariánských Lázní a současný poslanec povede sněmovní kandidátku v Karlovarském kraji. Jako jaderný inženýr se v parlamentu zabývá především energetikou  a působí v parlamentním resortním týmu zdravotnictví. Jako své téma řeší přirozeně i otázku lázeňství, které především v době koronavirové pandemie zažívá velmi těžké časy.

“Vše je týmová práce a je o spolupráci lidí. Nejen v rámci poslaneckého klubu se nám podařilo zachovat si přátelskou a pohodovou atmosféru a týmového ducha. Ať už mezi poslanci, asistenty, analytiky a dalšími zaměstnanci sekretariátů. A co víc, i celé krajské sdružení je stále skvělým uskupením lidí se stejným cílem ... a snad mne nikdo nebude nazývat příliš naivním, když napíšu cílem měnit svět k lepšímu!" napsal Petr v kandidátské řeči na Pirátském fóru.
 


Královéhradecký kraj - MARTIN JIRÁNEK

Trutnovský rodák Martin Jiránek se k Pirátům přidal již v roce 2010. Vyzkoušel si roli místního i krajského zastupitele a od roku 2017 působí jako poslanec parlamentu, kde se zaměřuje především na odvětví cestovního ruchu, podpory a rozvoje podnikatelského prostředí a telekomunikace. Své působení ve sněmovně chápe jako velkou školu.

“Své zkušenosti, znalosti i kontakty, které jsem za ty tři roky ve Sněmovně a za roky předtím na nižších úrovních politiky získal, chci použít pro pravděpodobně nejdůležitější pirátskou výzvu v naší už poměrně dlouhé historii. Uspět ve volbách, mít premiéra a úspěšně zvládnout správu státu ve velmi složitém období. V následujících předvolebních měsících se budu snažit, abychom díky dobré spolupráci s vámi všemi měli opět jeden z nejlepších krajských výsledků a šlo nás za Piráty (a v případě schválení koalice) i za STAN do Sněmovny co nejvíc a měli tak co nejvyšší šanci v tomto vládním úkolu uspět,” píše o svých plánech Martin Jiránek.
 


Liberecký kraj - TOMÁŠ MARTÍNEK

Do sněmovních voleb v roce 2021 povede Piráty v Libereckém kraji stávající poslanec Tomáš Martínek. Má na co navazovat, v poslanecké sněmovně jeho neúnavná aktivita přinesla řadu úspěchů. Vedle své ekonomické specializace bojuje za informační svobodu a nezávislost veřejnoprávních médií. Zároveň se zasazuje o potírání a vyvracení hoaxů a dezinformací. 

“Příští volby rozhodnou o tom, zda-li se vydáme pirátskou cestou liberální demokracie po vzoru prosperujících, moderních, západních zemí, nebo nás oligarchové potáhnou za svými zájmy na východ, kde jsou zneužívána veřejnoprávní média, ohýbán volební systém, vládní mocí ovládaná justice, všudypřítomná korupce a klientelismus,” říká Martínek k volební výzvě, která se netýká jen Pirátské strany, ale celé České republiky.

Z opozičních lavic se Tomáš Martínek přičinil o prosazení nominačního zákona, prodloužení lhůty pro elektronické daňové přiznání, moratorium na hypotéky a jiné úvěry v době koronavirové krize, zamezení poskytování státní pomoci firmám sídlícím v daňových rájích, zachování stávajícího SO ORP Turnov, snížení daní na pořízení vlastního bydlení, strojově čitelná open data v registru smluv, zrušení diskriminace českých on-line hráčů pokeru oproti zahraničním, veřejná výběrová řízení na politicky obsazované funkce atd.
 


Moravskoslezský kraj - LUKÁŠ ČERNOHORSKÝ

Lídrem moravskoslezských Pirátů pro sněmovní volby 2021 byl zvolen poslanec Lukáš Černohorský, který tak obhájil pozici lídra z posledních voleb do dolní komory Parlamentu. Lukáš Černohorský neměl protikandidáta a hlasování dopadlo jeho jasným vítězstvím, kdy ho podpořilo 94% hlasujících členů krajského sdružení.

„Děkuji za takto silný mandát a udělám vše proto, aby Piráti byli pro voliče v Moravskoslezském kraji jasnou volbou. Za dobu své existence jsme mnohokrát prokázali, že jsme schopni odpovědně vládnout. Já proto pevně věřím, že se naše práce ve Sněmovně, v obcích i na kraji projeví na rostoucí důvěře voličů a příští rok získáme v Moravskoslezském kraji více než dva současné poslance,” komentuje své zvolení Lukáš Černohorský. 

Lukáš Černohorský ve Sněmovně zaujal především svým působením ve Vyšetřovací komisi k OKD, jejíž vznik Piráti iniciovali a Černohorský byl zvolen jejím předsedou. Podrobnosti o výsledcích vyšetřovací komise můžete najít na webu okd.pirati.cz. Tématu těžby černého uhlí se věnuje také mimo Sněmovnu. V rámci Poslanecké sněmovny uspořádal několik setkání u kulatého stolu k uzavření dolu Frenštát, kde se mu ve spolupráci s beskydskými obcemi podařilo dojednat s OKD harmonogram definitivního uzavření a zasypání dolu Frenštát.

Ve Sněmovně se věnuje také oblasti památkové péče. „K tématu ochrany památek mě přivedl boj za záchranu historických budov Ostravica-Textilia, už před dlouhými 9 lety jsem se stal mluvčím petičního výboru za jejich zachování. V současnosti chceme prosadit větší ochranu památek skrze posílení odborné složky a odstranění tzv. dvojkolejnosti památkové péče,“ vysvětluje novopečený lídr moravskoslezských Pirátů.

Lukáš Černohorský se dále zabývá snižováním nákladů státní správy v rámci Kontrolního výboru. Snaží se prosadit posílení pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu tak, aby mohl kontrolovat také statutární města, veřejnoprávní média a další státní instituce. V tuto chvíli je ústavní změna zákona rozšiřující pravomoci NKÚ projednávána v Senátu. Jako místopředseda poslaneckého klubu má na starosti organizaci jednání klubu a koordinaci poslaneckého klubu při hlasováních. Je také členem Výboru pro evropské záležitosti, kde se stěžejně zabývá dotačními programy a legislativou směřující z EU. 

“Bude to náročný volební rok, ale věřím, že to díky všem Pirátům, Pirátkám a nadšencům, kteří nám pomáhají tvořit odpovědnou politiku, zvládneme s úspěchem a Ivan Bartoš se stane historicky prvním pirátským premiérem,“ uzávírá jednička kandidátky.
 


Olomoucký kraj - VOJTĚCH PIKAL

V olomouckém kraji si Pirátská členská základna zvolila za svého lídra místopředsedu Poslanecké sněmovny Vojtěcha Pikala, který Piráty v tomto kraji vedl do voleb již v roce 2017. Vojtěch Pikal byl zvolen v prvním kole primárních voleb, kde získal 45 hlasů. 

„Jsem velmi vděčný za zvolení členskou základnou do pozice pirátského lídra pro nadcházející volby. Budu se snažit nejen členy Pirátské strany, ale také všechny voliče nezklamat a doufám, že společnými silami dosáhneme nejlepšího možného výsledku,“ sdělil Vojtěch Pikal. 

Ve volbách v roce 2017 dosáhli Piráti v Olomouckém kraji výsledku 8, 49 %. Pikal se tak stal jejich jediným zástupcem za Olomoucký kraj v Poslanecké sněmovně. V parlamentu se kromě funkce místopředsedy Poslanecké sněmovny zabýval především volebními systémy České republiky, kde požaduje několik inovací.

„V nadcházejícím volebním období bych rád navázal spolu s kolegy na práci s cílem změnit náš volební systém, aby se stal férovější a s rovnoměrnějším přepočtem hlasů na mandáty. Dalším velkým cílem bude dosáhnout zavedení korespondenčního hlasování alespoň ze zahraničí a možnosti vyřídit si voličský průkaz kdekoliv v republice,” doplňuje Pikal.
 


Pardubický kraj - MIKULÁŠ FERJENČÍK

Jedničkou kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny v Pardubickém kraji se stal Mikuláš Ferjenčík, který bude obhajovat svůj mandát v Poslanecké sněmovně. Mikuláš povede Piráty v Pardubickém kraji do parlamentních voleb již podruhé.

Volba lídra probíhala opět elektronicky. Mikuláš Ferjenčík získal 31 hlasů ze 33, a dosáhl tak jasného vítězství. Samotné hlasování skončilo 18. 12. a trvalo tři dny - a to i díky tomu, že Mikuláš Ferjenčík na čelo kandidoval jako jediný, přestože nominováno bylo více osob. Nikdo z nominovaných však nominaci nepřijal a všichni na této pozici podpořili právě Mikuláše Ferjenčíka.

„Po extrémně náročném měsíci, mi udělalo velkou radost mé pirátské sdružení v Pardubickém kraji. Dali mi šanci obhájit v nadcházejících volbách mandát z pozice jedničky kandidátní listiny. Díky za podporu, bude to jízda. Cíl je jasný, vyhrát a dohnat zpoždění, které jsme jako země za posledních 7 let nabrali,“ komentuje své zvolení do pozice lídra Mikuláš Ferjenčík.

Nyní probíhá rozprava a představování nominantů, kteří se ucházejí o druhé místo kandidátky. Mezi těmito lidmi jsou: Vladek Vácha, Libuše Vévodová, Aleš Nunvář, Jaroslav Lainz a Dominik Bečka. Volba započne 26. 12. 2020
 


Praha - OLGA RICHTEROVÁ

Pražští Piráti si po pětidenním hlasování zvolili jedničku  kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny. Stala se jí statutární místopředsedkyně strany Olga Richterová, která získala přes 90 procent odevzdaných hlasů (150 ze 166). K získání pozice lídryně byla třeba podpora více než 50 procent hlasujících. Olga Richterová povede pražské Piráty do voleb poprvé, při předchozích volbách do sněmovny v roce 2017 byla čtyřkou kandidátky v Praze.

„Chtěla bych poděkovat všem Pirátům a Pirátkám z krajského sdružení Praha za projevenou důvěru. Těším se na všechno, co přijde. S hrdostí na vše, co jsme doposud dokázali, budu vést Piráty v Praze k ničemu menšímu než k vítězství ve volbách. Čeká nás velké množství práce a těší mě, že na ni budeme celý tým. Pokud se podaří dojednat i koalici se STAN, oč usiluji, staneme se silou, která bude moci přinést změnu k lepšímu celé zemi,“ uvedla ve svému zvolení Olga Richterová.

O dvojce pražské kandidátky budou Piráti rozhodovat v hlasování začátkem roku 2021, nominaci od Olgy Richterové získal předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek, který tuto nominaci přijal a tím potvrdil, že se o post bude ucházet. Michálek vedl pražskou kandidátku v předchozích sněmovních volbách.
 


Plzeňský kraj - DANIEL KŮSV hlasování na internetovém fóru Pirátské strany Plzeňského kraje byl ze tří kandidátů ve druhém kole 21.12. zvolen za lídra kandidátky do voleb do Poslanecké sněmovny Daniel Kůs 43 procenty hlasů.

„Moc děkuji všem kolegyním a kolegům za projevenou důvěru. Je to pro mne velká odpovědnost, která mne zavazuje vést v Plzeňském kraji kandidátku Pirátů. To nejtěžší a nejdůležitější je ale teprve před námi, a to získat důvěru voličů. Věřím, že stojíme na prahu změny a konce vlády Andreje Babiše. Tím spíše musí být naše nasazení a vložená energie co největší. Jako poslanec se budu věnovat především tolik potřebnému dokončení digitalizace státní správy, ale také nastavení lepšího využití obrovského potenciálů českých mozků pro naši zemi,“ řekl nový lídr plzeňského kraje.
 


Středočeský kraj - KLÁRA KOCMANOVÁStředočeští Piráti mají za sebou druhé kolo volby lídra/lídryně do parlamentních voleb, které proběhnou v příštím roce. Největší podporu v obou kolech získala v plně demokratickém hlasování Klára Kocmanová.

„Svoji kandidaturu beru jako příležitost moci prosazovat programové priority sociální politiky. Mojí prioritou číslo 1 je dostupné a udržitelné bydlení. Dalšími důležitými tématy jsou pro mne chudoba, dostupná péče, transformace velkokapacitních ústavů a péče o životní prostředí. Dále bych se ráda zaměřila i na téma ochrany soukromí. Je třeba informovat lidi o ceně jejich vlastních dat a důstojnosti,“ uvedla ve zkratce nově zvolená lídryně ve své kandidátské řeči.

Po volbě lídryně čeká Piráty volba čela kandidátky, ve které se dozajista mimo uchazečů o pozici lídra - Františka Kopřivy, Štěpána Drtiny, Patricka Zandla a Jiřího Lehejčka objeví i další výrazné osobnosti středočeských Pirátů.
 


Ústecký kraj - LUKÁŠ BLAŽEJ

Lídrem pirátské kandidátky do Sněmovních voleb 2021 v Ústeckém kraji byl v krajských primárních volbách zvolen Lukáš Blažej z Ústí nad Labem.

„Většina členů krajského sdružení si zvolila myšlenky a vize, se kterými jsem kandidoval. Jsem vděčný za důvěru, kterou ve mě vložili. V rámci přechodu EU na bezuhlíkovou ekonomiku čekají Ústecký kraj bezprecedentní změny. V případě zvolení do Sněmovny budu usilovat o to, aby transformace našeho hospodářství proběhla spravedlivě a konečně jsme se zbavili nálepky špinavého, chudého a neperspektivního kraje se zničeným životním prostředím. Tohle totiž nejen já bohužel o našem kraji často slýchám,“ říká nově zvolený lídr Lukáš Blažej. V případě, že bude členskou základnou Pirátů a hnutím STAN schválen koaliční projekt, stane se ovšem Lukáš Blažej druhým na kandidátní listině, a to za celorepublikovým lídrem Ivanem Bartošem. Ten si pro svou kandidaturu vybral právě Ústecký kraj.

Lukáš Blažej je u Pirátů aktivní od roku 2010. Od roku 2014 působí v komunální politice, nejprve jako člen kontrolního výboru zastupitelstva, nyní jako zastupitel statutárního města Ústí nad Labem. Za svou činnost získal Cenu za odvahu Nadačního fondu proti korupci. Odborně se věnuje právu životního prostředí, absolvoval zahraniční stáž u místopředsedy ENVI výboru Evropského parlamentu a nyní působí jako asistent předsedkyně Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny. Je spoluzakladatelem environmentálního spolku Ústecké šrouby, vedoucím resortního týmu životní prostředí Pirátské strany a příležitostně přednáší o životním prostředí na Univerzitě J. E. Purkyně.
 


Vysočina - MILAN DAĎOUREK

Také krajské fórum Pirátů na Vysočině hlasovalo  o tom, kdo povede Piráty na Vysočině do sněmovních voleb v příštím roce. Ve dvoukolové volbě nakonec zvítězil Milan Daďourek, farmář z Počítek u Žďáru nad Sázavou.

Pirátský dobrovolník, farmář, poradce, bývalý místostarosta Počítek. Tím vším si prošel nový lídr pirátské kandidátky pro sněmovní volby 2021 Milan Daďourek. Doma je ve Žďárských vrších, kde pracuje na vlastní ovčí farmě. Spoluzakládal a deset let vedl spolek Sdružení Krajina, který se stará o cenné podmáčené louky. Několik let byl zemědělským poradcem a působil v Radě Státního fondu životního prostředí. U Pirátů se zaměřuje na zemědělství, rozvoj venkova, zachování krajiny a jako člen rozhodčí komise využívá i svých znalostí z oblasti práva a veřejné správy. V primární volbě na post lídra porazil stávajícího pirátského poslance za Vysočinu Jana Pošváře.

A s čím do sněmovních voleb 2021 vstupuje? „Mým tématem jsou lidé a krajina. Nejen z pohledu zemědělství, sucha nebo půdy, ale také odchodu mladých a mizení drobného hospodaření. Vysočina je svébytný kraj, který nejlépe reprezentuje venkov. Chtěl bych, aby se stala místem, odkud budou přicházet konkrétní návrhy řešení problémů venkova. Jsem si jistý, že Piráti mají na Vysočině mnoho schopných lidí a velmi si vážím, že jsem získal jejich důvěru,“ uvedl Daďourek.

V primární volbě mu svůj hlas dalo 20 z 36 hlasujících, v následujících týdnech si Piráti na Vysočině zvolí zbytek kandidátky, jak uvádí předsedkyně krajského sdružení Blanka Lednická: „Po krajských volbách jsou volby do Poslanecké sněmovny dalším milníkem v práci Pirátů nejen na Vysočině. Volba lídra byla jedním z prvních kroků, v následujících týdnech nás čeká volba druhého až pátého místa kandidátky. Naším cílem je získat dva až tři poslanecké mandáty a úspěch v letošních krajských volbách ukázal, že s kvalitními kandidáty je to cíl dosažitelný."

Profil Milana Daďourka.
 


Zlínský kraj - FRANTIŠEK ELFMARKČlenové a členky Pirátů ve Zlínském kraji si zvolili za lídra své kandidátky stávajícího poslance Františka Elfmarka, který v internetové volbě získal 35 z celkového počtu 45 hlasů.

„Děkuji členům Zlínského kraje, kteří mě podpořili a dali šanci být lídrem do sněmovních voleb 2021. Nesmírně si každého jednotlivého hlasu vážím a s pokorou ho přijímám. Beru to jako poděkování za moji dosavadní práci. Jak jsem již avizoval dříve, pakliže obhájím mandát, udělám vše pro to, abychom pokračovali v dobře načaté práci jak ve Zlínském kraji, tak i v celorepublikovém měřítku. Je před námi dost práce, ale věřím, že s takovým týmem lidí, který máme v našem kraji, vše zvládneme na jedničku. Na spolupráci se již velmi těším a udělám pro kvalitní výsledek maximum,“ uvedl po svém zvolení současný poslanec František Elfmark.

Do primárních voleb se přihlásilo celkem 11 členů či registrovaných příznivců Pirátů, z toho dva přímo na pozici lídra. Byli jimi František Elfmark, současný poslanec Pirátů za Zlínský kraj a místopředseda krajského sdružení, který post lídra získal již v 1. kole, a Marek Houser, předseda Pirátů v Uherském Hradišti, který projevil zájem také o další čelní pozice.

Zatímco lídra si Piráti zvolili nyní, zbytek čela budou členky a členové volit v lednu. Veškeré hlasování probíhá online, přičemž hlasovat mohou všichni aktuální členové Krajského sdružení.
 


 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Krajské redakce/Michal Chalupa

Štítky: #Daniel Kůs #František Elfmark #Ivan Bartoš #Klára Kocmanová #lídr #Lukáš Blažej #Lukáš Černohorský #Lukáš Kolářík #Martin Jiránek #Mikuláš Ferjenčík #Milan Daďourek #Olga Richterová #Petr Třešňák #Radek Holomčík #sněmovní volby 2021 #Tomáš Martínek #Vojtěch Pikal

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.