Média

Piráti si posvítili na diskriminaci lidí v insolvenci. Vláda roztáčí bludný kruh předlužení občanů a vymlouvá se na EU

18. 12. 2020 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Když vláda kvůli koronaviru utnula podnikání, bylo její zodpovědností vynahradit živnostníkům ušlé zisky. Proces, který byl administrativně náročný, se brzy ukázal plný děr. Nejhůře to ale pocítili živnostníci a dohodáři v oddlužení, kteří jako jediní neměli nárok nejen na tzv. kompenzační bonus, ale ani na program Covid-nájemné, nebo ošetřovné. Přitom jsou to právě oni, kdo potřebují pomoc nejvíc.

bartos kolarik cernohorsky

Pirátský poslanec Lukáš Kolářík se 3. listopadu 2020 ptal ministryně financí, proč státní podporu nemohou čerpat OSVČ v insolvenci, zatímco OSVČ v exekuci ano. Při jarní vlně koronaviru totiž vláda žádné rozdíly mezi dlužníky nedělala. Ministryně Schillerová se odvolala na dočasný rámec Evropské komise, přičemž živnostníkům v insolvenci doporučila, aby se obrátili na “robustní sociální systém.” 

„Onen dočasný rámec, na který se ministryně alibisticky odvolává, Českou republiku absolutně nevybízí k takové přísnosti při rozdělování podpory, jaká je zde nastavena,” říká expert na dluhovou problematiku Lukáš Kolářík a dodává: „Naopak je v něm explicitní výjimka pro osoby, kterým začala insolvence až v roce 2020 a zároveň nevylučuje podporu, u které nehrozí narušení hospodářské soutěže. Podpora v krizi není konkurenční výhoda. Je to záchranná síť. Pokud lidem v oddlužení vezmeme příjmy, nebudou mít z čeho své pohledávky splácet, soud jim proces přeruší a celé jejich snažení přijde vniveč.” 

Protože kompenzační bonusy či jiné formy státní subvence těžko kdy překročí výši 200 000 EUR, OSVČ v insolvenci by jednoznačně měli mít nárok na podporu.

„Je skutečně nepochopitelné, že lidé, kteří poctivě splácí své dluhy, jsou nedůvodně perzekuováni a odkazováni na sociální dávky. Paní ministryně zřejmě neví, že nárok na dávky hmotné nouze i státní sociální podpory je vypočítáván podle oficiálního příjmu, nikoli podle skutečného, který je právě nižší kvůli splátkám. Osoba v insolvenci tak nedosáhne na stejnou sociální podporu jako člověk bez insolvence se stejnými faktickými příjmy,” uzavírá Lukáš Kolářík. 

Celé problematice se věnuje pirátský tým odborníků, který připravujeme právní stanovisko. Piráti budou nadále apelovat na vládu, aby této nespravedlnosti učinila přítrž.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #dluhy #exekuce #insolvence #Lukáš Kolářík #sociální podpora #sociální politika

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.