Kauzy

Jana Kabelová: Zelený mejdan starosty Prahy 6 Koláře aneb jak vypisovat stamilionové bianco šeky

18. 12. 2020 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Radnice Prahy 6 právě soutěží zakázku na údržbu zeleně a úklid na svém území.  Za gesci zodpovědný starosta Ondřej Kolář se postaral o vypsání jedné velké soutěže, v zadávacích podmínkách do značné míry replikuje předchozí soutěž z roku 2016. Už tradičně nevzal na vědomí závěry kontrolní komise a doporučení opozice rozdělit zakázku na části. Bylo vhodné soutěžit území rozdělené a v několika takto vzniklých lokalitách hledat dodavatele zvlášť pro péči o zeleň a zvlášť na úklid ulic.

kabelová-kolář

Průběh rámcové smlouvy, uzavřené před čtyřmi lety, přitom nic následování hodného nevykazuje. Do zakázky tehdy podal nabídku pouze jeden jediný zájemce – sdružení CDV služby, s.r.o. a Pražské služby, a.s. Předběžnou cenu kontraktu trvajícího 4 roky městská část stanovila na 495 milionů korun bez DPH. Nabízející soutěžil oceněním modelového příkladu s částkou 62 522 028 korun za celé 4 roky. Tato částka však vůbec neodrážela, v jakém rozsahu a v jaké ceně své služby nabízí. Jedinou jistotou bylo, že plnění za 4 roky nesmělo přesáhnout 495 milionů korun. Za dosavadních 42 měsíců trvání kontraktu radnice zaplatila 330 milionů Kč. Odhadujeme, že konečná cena celé zakázky se bude pohybovat kolem 370 milionů.

Výsledek soutěže tedy přinesl vítězi bianco šek na stamiliony korun.  Postup radnice byl a je netransparentní a paradoxní. Soutěžní podmínky vyloučily účast menších firem prostě proto, že obsloužit celou městskou část by nedokázaly. Podmínky by splnilo v lepším případě několik velkých společností, v horším případě, který právě v Praze 6 před čtyřmi roky nastal, se pro podání nabídky rozhodlo pouze jedno sdružení.

Na problematické parametry této stamilionové zakázky jsme upozorňovali vládnoucí koalici na listopadovém jednání zastupitelstva. Bohužel náš návrh na projednání zadávacích podmínek nebyl na program schůze zařazen. Naše nedávná zkušenost od kolegů Pirátů z Prahy 10 ukazuje, že lze udělat zakázku transparentnější, ušetřit náklady na služby a dát práci několika menším firmám.

 Vedení Prahy 10 v čele s místostarostkou Janou Komrskovou (Piráti) se rozhodlo, že půjde raději cestou rozdělení zakázky na menší části. Na celý proces si vyhradilo mnoho měsíců, aby komplikovaný soutěžní maraton bylo možné stihnout. „Soutěž i přes velkou péči při její přípravě trvala řadu měsíců a opakovaně se řešila na ÚOHS. Podání nebylo jen ze strany uchazečů, i my sami jsme se na ÚOHS obrátili, abychom měli jistotu, že postupujeme správně a s péčí řádného hospodáře. Ve všech případech ÚOHS vydal rozhodnutí, která podpořila naše stanoviska,“ vzpomíná Komrsková.  Šanci zvítězit dostaly i menší firmy, přesně v duchu společensky odpovědného zadávání. Obzvlášť v době covidových opatření a omezení je takový postup vnímán jako férový.

Nevstřícná radnice Prahy 6 ovšem opět soutěží jednu velkou zakázku za fiktivní půl miliardy a od této zveličené hodnoty odvozuje parametry podmínek. Pro potřebu získání předběžných tržních informací pro dotvoření soutěžních podmínek oslovila jen velké firmy. Při zvolené strategii soutěžit jednoho dodavatele to vzhledem k rozsahu zakázky ani jinak nejde. Děje se tak v době, kdy se čeká, že samosprávy budou hledat možnosti, jak pomoci místním středním a menším firmám udržet se nad vodou. Praha 6 však svým postupem dává najevo, že je jim osud menších podnikatelů lhostejný. To je od koalice složené převážně ze subjektů pravicové části politického spektra poměrně alarmující.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Piráti Praha

Štítky: #Praha 6 #soutěž #transparentnost #veřejná správa #veřejné finance

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.