Aktuality

Piráti volají po rozpočtové odpovědnosti, v Pardubicích nepodpoří rozpočet na rok 2021

17. 12. 2020 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Město se bude potýkat se závažným nedostatkem peněz v důsledku zpomalení ekonomiky. Peníze z miliardového úvěru, který byl z velké části určen na fotbalový stadion, budou potřeba na pokrytí jiných investic. Koalicí navržený rozpočet na rok 2021 počítá s velkým množstvím investic, na které ale nebude město mít. Je to rozpočtový hazard, který Piráti nepodpoří.

Piráti Pardubického kraje před budovou Krajského úřadu

Dnes 17. 12. 2020 bude Zastupitelstvu města Pardubic předložen ke schválení návrh rozpočtu na rok 2021, který ovlivnila koronavirová krize, s deficitem provozního salda ve výši 106 mil. Kč. Plánované provozní saldo rozpočtu na příští rok, tedy rozdíl běžných příjmů a výdajů města, je v roce 2021 o 524 mil. Kč nižší, než bylo v roce 2019. V příštím roce bude mít město na investice o 0,5 mld. méně, než mělo v letech před epidemií. „Město ze svých běžných příjmů v příštím roce nepokryje ani veškeré provozní výdaje,“ varuje Adolf Vondrka, nominant Pirátů ve finančním výboru zastupitelstva.

V příštím roce plánuje město utratit za investice celkem 889 mil. Kč, oproti současnosti se prohloubí dluh o 536 mil. Kč. Město také začne od roku 2022 splácet miliardový úvěr.

Příští rok město ustojí, v dalších letech peníze dojdou
„V roce 2021 tedy Pardubice při velkém zadlužení a zapojení všech zdrojů ještě jen taktak s penězi vyjdou. Zásadní problém nastává v dalších dvou letech. Do roku 2023 chce město utratit za 12 největších plánovaných investičních akcí celkem přes 809 mil. Kč z vlastních zdrojů. V této částce ale není zahrnuta spousta dalších menších investičních akcí a kapitálových výdajů, které zatím nebyly vyčísleny. Lze předpokládat, že půjde o další stovky milionů, a to nepočítáme pravděpodobný růst úrokových sazeb”, odhaduje Vondrka.

Řešením je pozdržet fotbalový stadion
Nejproblematičtější z pohledu nákladů je projekt nového fotbalového stadionu, jehož náklady činí 444 mil. Kč. Částka ale není konečná. V přehledu 12 velkých investičních projektů do roku 2022 sice fotbalový stadion figuruje, ale parkovací dům za 300 mil. Kč, který je podmínkou pro jeho kolaudaci, už chybí. 

„Navrhujeme, aby se stadion letos nerealizoval. Chceme počkat alespoň rok a sledovat, jak se bude ekonomická situace vyvíjet. Teď už nejde o to, zda je člověk podporovatelem stadionu nebo ne, na ten projekt prostě zatím nemáme peníze. Pokud bude primátor trvat na zahájení realizace v tomto roce, rozpočet nepodpoříme. Vedlo by to k extrémnímu zadlužení města a k odsunutí řady dalších investic s velkým přínosem pro lidi. V dnešním hlasování se ukáže, kdo je skutečně rozpočtově odpovědný a kdo o tom jenom mluví,” shrnuje postoj pardubických Pirátů předseda klubu Vojtěch Jirsa.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Piráti Pardubického kraje

Štítky: #Pardubický kraj #rozpočet

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.