Kauzy

Nechce se mi věřit, že Brabec zametá stopy v kauze Bečva kvůli volbám, říká Martin Šmída

10. 12. 2020 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Ticho po pěšině. Pokud někdo přichází s novými informacemi ke kauze Bečva, jsou to zejména novináři, občané a zaměstnanci. To pochopitelně zvyšuje nejistotu, zda stát, potažmo MŽP v součinnosti s ČIŽP, vůbec dospějí k rozřešení případu a podaří se jim viníka najít a potrestat. Vzhledem k dosavadnímu tempu a efektivitě vyšetřování hrozí, že neustálým prodlužováním a mlžením dojde k jakémusi “vyšumění”. To může někomu hrát do karet. Řada zainteresovaných expertů i veřejnost může lehce nabýt dojmu, že jde o zahlazovací taktiku.  

smida-becva

Uplynulo více než 80 dní od jedné z největších ekologických katastrof za poslední dekády a nejenže není znám viník havárie, ale stále platí jakési neoficiální informační embargo ohledně dílčích výsledků vyšetřování. Pro ilustraci - krajský radní pro životní prostředí Martin Šmída dokonce dostal policejní “doporučení”, ať se ke kauze v průběhu šetření nevyjadřuje. Mizerná informovanost v tak ostře sledované kauze je přinejmenším znepokojující.

“Musíme rozlišovat informovanost od policie, která je prakticky nulová a informovanost od investigativních novinářů, u které naopak můžeme sledovat výrazné pokroky. Já jsem sice doporučení od Policie dostal, ale nebyl to žádný tvrdý zákaz a nemám nic podobného písemně, takže se nadále chovám, jako zcela svobodný člověk a zároveň Pirát s velkou touhou informace zveřejňovat,” komentuje situace kolem informačního embarga Martin Šmída.

Zcela absurdní roli v celé kauze hraje Česká inspekce životního prostředí pod taktovkou Erika Geusse. Ta nedokázala vyšetřit ani fakt, že v den katastrofy uniklo do výpustě z areálu chemičky DEZA, spadající do portfolia Agrofertu, na dvanáct kubíků fenolu. “Jsou prakticky jen dvě možná vysvětlení: neschopnost nebo záměr,” nebere si servítky Šmída.

O ministrově loajalitě k bossovi
Ministr životního prostředí Richard Brabec evidentně situaci nezvládá, anebo možná zvládá, pokud postupuje podle not Andreje Babiše při možném krytí chemičky DEZA. Záleží na úhlu pohledu. Chaos, nepodložená tvrzení, hysterické obviňující tweety či nepřesvědčivá vyjádření ve sněmovním Výboru pro životní prostředí. Pod tlakem se ministr dokonce údajně zhroutil. Taková bilance chování ministra v tak sledované kauze působí otřesně. Měl by “Babišův říďa” odstoupit, jak požaduje STAN?

“Měl by spíš řádně pracovat. Na jednu stranu člověk nemůže pominout fakt, že se jedná o bývalého manažera Babišovy chemičky, ale na druhou stranu se mi příčí představa, že by někdo byl ochoten obětovat celý říční ekosystém a zahlazovat stopy jen z důvodu loajality k nějakému bossovi nebo, nedejbože, dokonce jen ze strachu na dopady na předvolební kampaň ANO. Ale zase, když si člověk uvědomí, jak v podobnou dobu zdržovala protikoronavirová opatření a kvůli volbám nepřímo obětovala i lidské životy, tak otrávení Bečvy už může být jen dalším střípkem do mozaiky, jak vlastně vláda nakládá se svěřenou zemí,” nedělá si iluze o motivacích ministra pirátský radní.

Piráti spojili síly pro Bečvu
Jeden z mála světlých momentů ve vývoji celé kauzy je nová synergie ve spolupráci postižených krajů, tedy Zlínského a Olomouckého. Krajské volby se na komunikaci zásadně promítly už proto, že Piráti mohou účinně spolupracovat. Daří se i propojovat krajské úsilí s parlamentem. “S náměstkyní Zlínského kraje Hankou Ančincovou jsme v pravidelném kontaktu. Poslanec František Elfmark zase zajistil vznik webu zazivoubecvu.cz, kde se informace shromažďují. Předsedkyně poslaneckého výboru Dana Balcarová zase iniciovala  zasedání Výboru pro životní prostředí právě k této kauze. Myslím, že jako Piráti děláme, co je v našich silách, aby tato kauza neutichla a naopak se dobrala nějakému pokroku,” shrnuje zapojení Pirátů  Šmída.

V souvislosti s ekologickou katastrofou na Bečvě se začalo uvažovat nad zpřísněním pravidel pro podniky vypouštějících odpady do řek, alespoň na úroveň evropských zemí jako Německo nebo Rakousko, kde jsou normy mnohem tvrdší. Postihy jsou V ČR příliš nízké a represe stejně nic moc neřeší. Je na místě se zabývat mechanismy, jak účinně zapojit průmyslové podniky do prevence, například na jejich náklady instalovat v areálech detektory, které by v případě kontaminace okamžitě on-line informovaly úřady. Už proto, že jsme na Bečvě  ještě několikrát od tragédie pozorovali pěnu a další znečištění. Někteří navrhují problematické výpusti od řeky zcela odříznout a uzavřít, ale ani to by podle Martina Šmídy efekt nepřineslo.

“Odpadní vody vždycky nějaké budou a zaslepit výpusť není řešení. Řešením je intenzivní monitoring. Ostatně by i ten odhalil, že všechny další tzv. pěny na hladině se svou závažností ani zdaleka nevyrovnaly té tragédii z 20. září a možná tak posloužily spíše jako odklonění pozornosti a znepřehlednění situace,” říká.

Také v  pátek 11.12. zasedne v parlamentu k Bečvě Výbor pro životní prostředí. Uvidíme, zda přinese něco nového. Stejně tak budeme držet palce senátní vyšetřovací skupině iniciované lidoveckou senátorkou Jitkou Seitlovou.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Michal Chalupa

Štítky: #Agrofert #Bečva #ekologická katastrofa #ekologie #Martin Šmída #Ministerstvo životního prostředí #Olomoucký kraj #voda #životní prostředí

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.