Komentáře

Vláda látá svou neschopnost přísnými postihy. Neumí motivovat, zakazuje a šíří strach. Co takhle dát lidem naději a směr?

08. 12. 2020 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Sotva ve čtvrtek restaurace a hospodští otevřeli, už jim vláda omezuje otevírací dobu a řeší, jak lidi více pokutovat. Něco takového zcela odmítáme, kabinet nesmí látat vlastní neschopnost a totální chaotičnost přísnějšími tresty. Navíc plošně postihovat i ty, kteří vše poctivě dodržují. Spíše by se měl zamyslet nad tím, proč lidé pravidla porušují. Podnikatelé to nedělají ze zlé vůle, ale z čistého zoufalství a snahy o přežití. Vláda selhala v nastavení férových a dostatečných kompenzací, nezavedla předvídatelná pravidla, neumí občany motivovat a její jediné řešení je zavádět silnější restrikce a vyvolávat strach. Lidé už se přitom bojí až dost, je potřeba je naopak konečně efektivně podpořit a dát jim naději i jasný směr do budoucna. Za to se za Piráty dlouhodobě zasazujeme a k tomu budeme také vládu dál tlačit. 

Ivan Bartos-zachmureny pohled

Občané musí věřit tomu, že pokud dodrží pokyny, tak je kabinet dokáže pozvolna z krize vyvést. Nic z toho se neděje. Místo toho se už dva měsíce čeká i na takovou drobnost jako je povolení souběhu programu Antiviru pro zaměstnance a kompenzačního bonusu pro zaměstnavatele, kteří jsou OSVČ. Tedy pokud jste OSVČ, abyste si nemuseli vybírat, zda budete čerpat pomoc pro sebe, nebo pro své pracovníky.

Když jsme v březnu 2020 za Piráty řešili s vládou v souvislosti s 1. vlnou pandemie kompenzační vzoreček pro podnikatele, kterým výrazně zasahuje do existence, neuspěli jsme. 

Na poslední schůzce s ministrem Hamáčkem 16.11., kde jsme se shodli na řadě pro občany a podnikatele příznivých změn v krizovém zákoně (zejména, aby při mírnějším stavu nebezpečí nebyly umožněné plošné zásahy do práv lidí), zaznělo z úst pana ministra : „Že by to chtělo nějak řešit také kompenzační zákon“To by sakra chtělo.

V této věci je ale i přes naše konstruktivní návrhy stále vzduchoprázdno. Vláda si hraje na chytrou horákyni, kdy je sice fakticky vše otevřené, ale vlastně to tak „trochu omezujeme“. Tím dává poslední ránu z milosti již teď zcela zdecimovanému malému podnikání. Podívejme se na sousední západní státy, jak pracují s kompenzacemi. Rakousko a Německo například kompenzuje 70-80 % tržeb. A co děláme my?

Program Antivir ani „Patnáctka mínus sociální a zdravotní zálohy“ (dříve tzv. „Pětadvacítka“) problém neřeší. Přitom, kdyby byl PES a výpočty pod ním nastaveny dobře, a vláda měla po 10 měsících změřené dopady přísných pravidel na běžné životy občanů a z dat sledovala ekonomické propady, celá věc by se dala smysluplně řešit a srozumitelně komunikovat. Nebylo by třeba restrikcí, protože by lidé neměli potřebu pravidla porušovat.

Babiš řve kvůli stromečku, nic nedává smysl
Vláda reaguje omezením otevírací doby barů a restaurací na zhoršující se čísla nákazy. Ve statistikách se přitom uvolnění ještě nemohlo ani projevit. Případní nově nakažení jsou přeci zatím v inkubační době. Přesto od ministra Blatného či ministra Havlíčka (aka můžete si tipnout, zda otevřete v pondělí, nebo ve čtvrtek) i dalších slyšíme, že od této středy bude zase všechno jinak. Pan premiér Babiš rozjel mediální masírku, kde za čísla, na která se díváme v pondělí, seřval lidi, co se o víkendu byli podívat na stromeček. Neschopnost efektivně řídit zemi v krizi tedy opět hází pan premiér a jeho crew na lidi, přitom před krajskými volbami ignoroval veškerá varování odborníků a o sobě tvrdil, osobně že zachránil zemi.  

Nechce se mi ve Sněmovně řešit otázku, jaký „epidemiologický dopad má svařák venku“? Už jsem při svých toulkách s kočárkem nasbíral tři razítka do kartičky (obsluha na stánku měla rukavice a roušku a já respirátor) za svařený jablečný džus. Ten bude prý po středě stále v pohodě, ostatní ale ne.    

Při posledním hlasování o nouzovému stavu na návrh Pirátů Sněmovna uložila vládě do 23. listopadu „zajistit ukončení diskriminace českých obchodníků proti velkým nadnárodním řetězcům..."  To znamená upravit stupně v systému PES tak, aby při vyšších stupních rizika nebyly maloobchody opět plošně uzavřené, zatímco velké nadnárodní řetězce budou moci prodávat například oblečení či obuv. Vláda to opět nesplnila, při jednání o dalším prodloužení nouzového stavu tak budeme na této podmínce nekompromisně trvat. Pokud máme uvažovat o prodloužení nouzového stavu, musí vláda nám i veřejnosti také konečně zodpovědět celou řadu otázek. Chceme vidět celkovou strategii, vyhodnocení dosavadních opatření proti pandemii, plán do budoucna včetně období Vánoc i plán dobrovolné vakcinace. Nutná je rovněž debata o řízení hygienických stanic. Lidé mají právo na informace a potřebují vědět, že je stát nenechá padnout. Jen tak dokážeme krizí společně projít.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Bartoš/Redakce

Štítky: #Andrej Babiš #covid 19 #ekonomika #chaos #Ivan Bartoš #koronavirus #krizový plán #malí podnikatelé #ochrana #podpora podnikatelů

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.