Svět

Evropa tleská Pirátovi: Primátor Prahy Zdeněk Hřib byl zařazen mezi 24 nejvlivnějších osobností

07. 12. 2020 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

“Pražský primátor Zdeněk Hřib chce z hlavního města České republiky udělat zářivé město na kopci a maják naděje pro liberály v regionu směřujícímu k pravicovému autoritářství,” píše bruselský web Politico.eu ve svém zdůvodnění, proč Piráta umístil na seznam nejvlivnějších evropských osobností roku 2020.

hrib-cropped

Server dále uvádí, že si v posledních dvou letech Zdeněk Hřib udělal nepřátele mezi domácími populisty typu Andreje Babiše, ale i autokraty v Pekingu a Moskvě, což přičítá Hřibově inspiraci v hodnotách reprezentovaných Václavem Havlem. Autoři článku dovozují, že by Hřib v boji proti neliberálním proudům ve střední a východní Evropě chtěl Prahu stavět jako progresivní oázu, která nebude závislá na vládním přerozdělování finančních prostředků z fondů EU a zmiňují též jeho členství v České pirátské straně.

"Být součástí žebříčku 28 nejvlivnějších Evropanů, který sestavuje server Politico, je pro mě velkou poctou. Přistupuji k tomu s respektem a chci, aby lidé věděli, že ve svých snahách posouvat Prahu kupředu nehodlám ustat. Nadále budu pracovat na tom, aby byla Praha svobodným, otevřeným, suverénním, důstojným a udržitelným místem pro život," okomentoval prestižní umístění Zdeněk Hřib a pokračoval: "Pro další rozvoj jsou ale potřeba zdroje. V Česku se bohužel začínají projevovat plíživé snahy o centralizaci moci a rozhodování se vzdaluje od občanů. Jde jak o návrhy novely stavebního zákona, tak i o daňový balíček, který finančně likviduje samosprávy. Ve spolupráci s primátory měst V4 teď upíráme své snahy k získání finančních prostředků přímo z EU - tak, aby se na cestě peníze neztratily ve státním rozpočtu. Praha dokáže peníze na obnovu po pandemii použít ku prospěchu všech - na zelenou technologickou obnovu ekonomiky, která nás nakopne kupředu. Ne na novou výrobní linku na toustový chleba." 

Mezi pozitiva, která pražskému primátorovi Politico připisuje je i jasné vymezení proti politice jedné Číny, podpora Tchaj-wanu, zrušení sesterského partnerství Prahy s Pekingem i každoroční vyvěšování tibetské vlajky na Magistrátu, jako protest proti čínské okupaci země. Takového gesta prý  není dodnes schopné ani Německo, které porušování lidských práv v Číně ignoruje. Ve výčtu primátorových “zásluh” nechybí ani konzistentní odpor k ruským pokusům o manipulací české domácí politiky.

"Dalším mým cílem je přimět vládu a zákonodárce, aby při svém rozhodování nezapomínali na samosprávy a ty se mohly nadále samostatně rozvíjet. Nerad bych se dočkal likvidace samospráv přes rozpočtová omezení, podobně jako tomu bylo v jiných zemích V4, nebo znemožnění reálného uplatnění ústavního práva občanů na samosprávu přes novelu stavebního zákona," uzavřel pražský primátor.

Zdeněk Hřib, jak ho vidí karikaturista serveru Politico.eu

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Michal Chalupa

Štítky: #Evropa #Praha #Zdeněk Hřib

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.