Komentáře

Jan Vrobel: Jak funguje "mafraganda" aneb Obchází Českem strašidlo Pirátství?

04. 12. 2020 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Pokud bych se vás zeptal, co vás v životě unavuje, vsadím boty, že mezi prvními třemi důvody by se našla politika. Prakticky tomu ani nemůže být jinak. V běžné hospodářské soutěži mezi sebou značky soupeří kvalitou a dostupností svých produktů či služeb. Otevřené střety by byly považovány nejen za neprofesionální či neetické: často by zákazníky spíš pobouřily a problematické by byly i právně - snadno by totiž mohly spadnout do kategorie nekalosoutěžních jednání. 

mafraganda vs pirati

V politické soutěži je tomu bohužel trochu jinak. Snaha poukazovat na negativní rysy konkurence je obecně považována za taktiku legitimní. Dokud nelžete, není na tom v zásadě nic špatného. Při hojném využívání této taktiky napříč politickým spektrem však může být výsledek drastický: vede k všeobecnému znechucení lidí a nedůvěře v politiku (důsledky mohou být fatální - lékem je pak slušnost a kultura, ale o tom třeba jindy). 

Piráti získávají stále větší podporu, a to nedá Babišovi spát. Zdroj: mandaty.cz

Pokud jste znechuceni tím, co se na nás valí z médií, mám pro vás špatnou zprávu: není to nic proti tomu, co nás čeká následující rok. Na podzim roku 2021 se totiž nebude hrát o nic menšího než o to, kdo uspěje ve sněmovních volbách, sestaví vládu a určí budoucí směřování této země. Dosud je hegemonem české politické scény oligarcha Andrej Babiš. Zatímco si dříve užíval ekonomickou konjunkturu, nyní na Českou republiku dopadají první známky krize nejen v důsledku koronavirové pandemie a občané ji bohužel cítí na vlastní kůži. Podpora hnutí ANO vůbec poprvé v posledních měsících padá, a byť nejde o propad dramatický, Andrejovi Babišovi nehrozí nic menšího, než že jeho hnutí nebude sestavovat příští vládu. To by pro něj byla katastrofa. Současný premiér by ztratil kontrolu a postupně by se mu zhroutila zájmová struktura, kterou vybudoval pro účely ochrany svého byznysu.


A takhle vypadá "mafraganda" v praxi. Útoky a lži.

Cílem volební kampaně je jednoduchá věc: mobilizovat své potenciální voliče k tomu, aby vám dali ve volbách hlas. Pokud jste bývalý agent STB, který rozvrátil veřejné finance a za jehož vlády lidé zažívají citelný ekonomický propad, váš vlastní obraz již má příliš mnoho trhlin na to, abyste se mohli obejít bez taktiky vycházející z výše zmíněného: demobilizace voličů konkurence. 

Pro Andreje Babiše to neznamená nic menšího, než vykreslit své opoziční rivaly jako horší alternativu, než je on sám. Z posledních vystoupení pana premiéra ve Sněmovně, ale i v médiích (např. sloupek pro deník Právo nebo jako obvykle komicky servilní rozhovor s panem Pleslem pro server Idnes.cz z Babišova holdingu Mafra) je evidentní, že svého hlavního vyzyvatele vidí v Pirátech. Ty nově obviňuje ze zvěrstev apelujících na hluboký historický strach každého občana této země. 

Vlastnictví mediálního domu MAFRA usnadňuje Babišovi překrucovat realitu a dělat z lidí hlupáky.

Často se skloňuje údajná genialita Babišova marketingu, mám však za to, že nutnou podmínkou geniality je nějaký originální tvůrčí pramen. Nelze si nevšimnout, že aktuální strašení údajným neomarxismem, třídním bojem a krajní levicí do písmene kopíruje taktiku, kterou zvolil (obdobně lživě) proti svému soupeři Joe Bidenovi Donald Trump. Možná je čas pana Babiše upozornit, že tato taktika nevyšla a Donald Trump americké prezidentské volby prohrál. Tak aby za rok po vymazání červené kšiltovky z premiérské profilovky na Facebooku nezmizel ze své funkce i premiér sám.

Jediné, co České republice v takovém případě "hrozí", je návrat k právnímu státu a vládě demokratických stran. A i když by to mělo nepochybně řadu problémů a much, za chvilkový úlevný výdech před kopou další práce by to stálo.Je to tak. Podpora hnutí ANO klesá, i když nijak dramaticky... Zdroj: mandaty.cz

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jan Vrobel

Štítky: #Agrofert #Andrej Babiš #média #Pirátská strana #sněmovní volby 2021

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.