Kauzy

Bečvu řešíme teď! Jak Piráti postupují v kauze otrávené řeky?

02. 12. 2020 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

V roce 2019 byla řeka plná života, v roce 2020 ji únik chemikálií zabíjí. Co může být tímto tempem za rok, nechceme ani domýšlet.  Druhý prosincový den došlo již počtvrté k úniku zatím neznámé látky do řeky Bečvy, pravděpodobně i s úhynem ryb. Ministerstvo životního prostředí stále mlčí a ani tři měsíce od úniku kyanidu do řeky nebyl dopaden viník. Tento únik tehdy otrávil 40 kilometrů řeky Bečvy a zabil téměř 40 tun ryb. 

bečva-pirlisty

Pojďme si shrnout jaké kroky učinili Piráti v této věci:

  • Hned v prvních dnech podala Pirátka a dnešní statutární náměstkyně hejtmana Zlínského kraje Hana Ančincová trestní oznámení na neznámého pachatele a společně s místními rybáři celé místo prošla, aby pochopila i zjevné nesrovnalosti celého případu.
  • Na popud pirátské poslankyně Dany Balcarové byl svolán sněmovní výbor pro životní prostředí, kde radní Olomouckého kraje Martin Šmída požádal ministra Richarda Brabce, aby poskytl za ministerstvo jasný výklad vodního zákona.
  • Pirátský poslanec František Elfmark zaplatil a společně s valašskomeziříčským zastupitelem a chemikem Denisem Rychtářem zajistil odběr vzorků z řeky a jejich analýzu. Zároveň opakovaně  interpeloval ministra životního prostředí, vznesl žádost o informace na Českou inspekci životního prostředí, a také vytvořil informační web https://zazivoubecvu.cz, který má sloužit veřejnosti k lepšímu zorientování se v průběhu havárie a v postupu úřadů. Podpisem výzvy, která je na stránce umístěna také mohou lidé pomoci vyvinout tlak na Ministerstvo životního prostředí, aby podniklo kroky k tomu, aby se podobné katastrofy již neopakovaly.
  • Hana Ančincová společně s poslancem STANu Peterem Gazdíkem vypsala stotisícovou odměnu pro možného whistleblowera, který přinese do případu informace vedoucí k dopadení viníka.

Bečvu řešíme teď, návrat celého toku do původní stavu může trvat až 15 let. Tato katastrofa se nesmí již nikdy opakovat a my uděláme maximum proto, abychom tomu zabránili: proto jsme podpořili zařazení programu otravy Bečvy na plénum sněmovny. Tato ekologická katastrofa nesmí být zametena pod koberec. Jednání by mělo pokračovat na půdě sněmovny již zítra.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Bečva #Dana Balcarová #ekologická katastrofa #ekologie #František Elfmark #Hana Ančincová #Martin Šmída #životní prostředí

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.