Kauzy

Piráti nenechají kauzu Bečva zamést pod koberec, sto tisíc pro whistleblowera platí

02. 12. 2020 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Dnes 2. prosince opět unikly dosud neznámé chemikálie do řeky Bečvy. Jedná se už o čtvrtý únik chemikálií od konce září tohoto roku. Na místo byly vyslány jednotky Hasičského záchranného sboru. Zatím není jasné, jaké látky řeku kontaminovaly. Dnes byl ohlášen také úhyn ryb, který však zatím nebyl zaznamenán dále po proudu řeky. 

martin smida

K největšímu úniku chemikálií došlo již v září, úniky však byly zaznamenány také v říjnu a listopadu. Dnešní únik je opět velikou hrozbu pro celý ekosystém řeky, jelikož byl nahlášen také úhyn ryb. Při posledním úhynu ryb byl do kafilérií odvezeno téměř 40 tun ryb. „Nynější situace mě opravdu nenechává chladným, Bečvu řeším celý měsíc strávený na Krajském úřadě. Snažíme se tuto kauzu vyřešit každým dnem. V současné době analyzujeme všechny vzorky, které byly shromažďovány od počátku havárie,” komentuje radní Olomouckého kraje pro životní prostředí Martin Šmída.

Statutární náměstkyně hejtmana Zlínského kraje pro oblast životního prostředí hned po zjištění vyrazila na místo k označené výpusti a společně se složkami integrovaného záchranného systému celou situaci mapuje. „Znovu apeluji na možného svědka všech událsotí, které se na Bečvě staly, aby se ozval buď na e-mail becvuresimeted@gmail.com nebo na Policii ČR. Já i poslanec Gazdík jsme ochotni takovému whistleblowerovi, který přinese informace, které povedou k dopadení viníka vyplatit sto tisíc korun. Řeku bečvu nenecháme umřít, vždy budu stát na straně slabších a to naše příroda bohužel je,” dodala Ančincová.

"Doufám, že se nám co nejdříve podaří najít pachatele, který chemikálie do řeky vypouští. Tento čin je naprosto neomluvitelný, jelikož se jedná opravdu o nejhorší ekologickou katastrofu v našem kraji. Ze svého mandátu mohu slíbit, že nenecháme tuto kauzu zamést pod koberec,“ doplňuje Šmída. 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Piráti Olomockého kraje/Redakce

Štítky: #ekologie #Hana Ančincová #Martin Šmída #Olomoucký kraj #životní prostředí

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.