Kauzy

Divoká návštěva kasina s kapsou plnou veřejných peněz? Praha 2 svěřila 300 milionů firmě podnikatele v exekuci

30. 11. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Koalice na Praze 2 v čele se starostkou a poslankyní Janou Černochovou (ODS) klidně ať hazarduje se svou pověstí, ale že hazardují s veřejnými prostředky v hodnotě stovek milionů korun považují Piráti Praha 2 za nezodpovědné a hlavně nepřijatelné. 

ODS na Praze 2 hazarduje

Na sklonku roku 2019 totiž úřadující místostarosta Jan Korseska (ODS) předložil na jednání zastupitelstva návrh ke zhodnocení 1,85 miliardy korun získaných z prodeje bytů a domů na dvojce. Bez projednání, bez širší diskuse mezi zastupiteli a v nedostatečném čase na detailní seznámení se s portfolii vybraných finančních domů, odsouhlasila koaliční hlasovací mašina neuvěřitelně rizikovou investici. Například 300 milionů putovalo do malé společnosti Carduus Asset Management s minimální historií, kterou zastupuje finančník Pavel Bodlák.

V létě 2020 na podivné investice upozornil článek Těžko uvěřitelná investice Prahy 2 do „konzervativního portfolia“ na serveru motejlekskocdopole.com. Piráti zařadili téma na jednání kontrolního i finančního výboru a na základě nezískaných informací o výběru jednotlivých firem, v září na zasedání zastupitelstva prosadili zařazení mimořádného bodu, ve kterém opozice následně navrhla stažení těch nejrizikovějších investic. Všechno je zatím marně a bez valného výsledku, ožívá jen vzpomínka na Key Investments.

„Rizikovost 300 milionové investice do finančního portfolia Cardussu vnímáme především v tom, že firma v posledních dvou letech vykázala ztrátu 47 milionu korun a její jednatel, finančník Pavel Bodlák, měl na sebe i své firmy ještě loni vedené exekuce,“ popisuje předseda zastupitelského klubu Pirátů Jaroslav Němec a dodává: „Na jednání zastupitelstva pan Bodlák dluhy bagatelizoval a označoval za uzavřené. Koalice navíc opakovaně tají jméno poradce místostarosty Korsesky, který měl údajně tyto investice Praze 2 doporučit.“

Dvojková koalice jde už více než rok vstříc nemalému investičnímu riziku. Zhodnocování financí pod taktovkou ODS, více než chování řádného hospodáře, připomíná divokou návštěvu kasina s kapsou plnou veřejných peněz. Rada Prahy 2 si i přes svou jistotu o své dokonalosti nechala raději vypracovat analýzu za 100 tisíc korun, která podle důvodové zprávy „přinese potvrzení kvality a konzervativnosti jednotlivých správců a zvolených investičních strategií“.

Tím to ovšem nekončí. „Jak jsme nyní zjistili z výpisu Centrální evidence exekucí, jsou v současné době na Pavla Bodláka vedené další dvě exekuce v jistinách celkem přes 55,1 milionů korun. Tato částka se nerovná aktuální vymáhané povinnosti, která může být vyšší, jak narůstají náklady a úroky nebo naopak i nižší, pokud postupně splácí,“ říká k tomu zastupitel a předseda kontrolního výboru Prahy 2 Robert Veverka.

Podrobnější rozbor rizikové operace Prahy 2 naleznete zde.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Piráti Praha 2

Štítky: #exekuce #ODS #Robert Veverka #Veřejné zakázky

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.