Kauzy

Lukáš Wagenknecht: K obsahu ústavní stížnosti proti diskriminaci části maloobchodníků

23. 11. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Vláda v návaznosti na prodloužení nouzového stavu vydala v pátek krizové opatření, kterým prodloužila zákaz maloobchodního prodeje a poskytování služeb v provozovnách. Proto jsme se senátorkami a senátory přistoupili k podání ústavní stížnosti proti tomuto diskriminačnímu opatření vlády. V sobotu 21.11.2020 byla stížnost Ústavnímu soudu podána. Nakonec ji podepsalo 63 senátorek a senátorů ze čtyř senátorských klubů. To je více než ústavní většina.

wagenknecht-senát

A co je obsahem stížnosti?

  • Napadáme nelogický proces omezování vybrané části sektoru maloobchodu oproti jiným sektorům, kdy pro to vláda nepředložila jasné analýzy. Naopak podle dostupných dat dochází k největšímu šíření nákazy v domácnostech a na pracovišti.
  • Vláda bez jasného zdůvodnění zakazuje prodej na vybraných provozovnách a na jiných prodej výjimkami povoluje. Vláda by dle nového systému PES měla umožňovat pouze prodej základních potřeb, ale už není zřejmé, jak určila, co základní potřebou je. Jsou základní potřebou květiny oproti např. zimní obuvi?
  • Vadí nám také současné nastavení, kdy některé komodity (obuv, oblečení, hračky, elektro, papírnictví, sportovní potřeby atd.) je umožněno prodávat ve velkých hypermarketech a v ostatních provozovnách ne.

Dlouhodobě kritizuji nejasnosti ohledně omezování maloobchodu bez jasného zdůvodnění zdravotních rizik. Posledním impulsem pro vypracování a podání stížnosti bylo další opatření vlády, omezující počet osob na metry čtvereční prodejní plochy, ovšem bez možnosti otevření maloobchodu. Přitom malé provozovny mohou zcela bez problému regulovat počet zákazníků na prodejně. Došlo by tak i k rozptýlení zákazníků, ti by se nekumulovali v hypermarketech, které mohly zůstat otevřené.

Dle názoru senátorů i řady právníků je tento postup vlády diskriminační a protiústavní. Proto jsme se rozhodli stížnost podat. Nyní je na Ústavním soudu, jak se k věci postaví.

Rád bych zde poděkoval všem právníkům a advokátům, kteří na přípravě návrhu spolupracovali, a to pro bono. Jmenovitě Jindřich Lechovský, Zuzana Candigliota, Eduard Belšán, Lukáš Kostínek, Jakub Backa a další.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Lukáš Wagenknecht

Štítky: #koronavirus #Lukáš Wagenknecht #malí podnikatelé #ústavní soud

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.