Média

Projekt Dukovany II nesmí ohrozit bezpečnost ČR. Předsedové demokratických opozičních stran žádají kontrolu nad nízkouhlíkovým zákonem.

19. 11. 2020 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Ve Sněmovně dnes zazněla jasná slova demokratické opozice, která se vymezila proti absenci řádné poslanecké kontroly rozvoje jaderné energetiky v Česku. „Předsedové demokratických opozičních stran považují za nepřijatelné, aby Poslanecká sněmovna naslepo a ve spěchu souhlasila s nízkouhlíkovým zákonem, který dláždí cestu stavbě jaderné elektrárny Dukovany II bez řádného projednání na bezpečnostním výboru,” shodli se Ivan Bartoš /Piráti/, Petr Fiala /ODS/, Marian Jurečka /KDU-ČSL/ a Markéta Pekarová-Adamová /TOP09/ a Vít Rakušan /STAN/.

Dukovany

Plánované rozšíření jaderné elektrárny Dukovany, pokud se bude realizovat, bude největší veřejnou investicí v dějinách ČR. Vítěz případného výběrového řízení bude České republice partnerem na desítky let, a proto musí poslanci být detailně seznámeni se všemi aspekty zákona i postupem vlády. „Je jednoduše skandální, že by poslanci v Bezpečnostním výboru neměli šanci projednat, jestli v rámci přípravy tendru vláda dostatečně zohledňuje bezpečnostní rizika a je tedy schopna doložit, že při přípravě jaderného tendru naplnila svoji ústavní povinnost chránit bezpečnost České republiky před vlivem nedemokratických zemí jako je Rusko a Čína,“ vysvětlil předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Česká republika se neobejde bez dostavby Dukovan a jaderné energetiky jako součásti energetického mixu. Jen díky tomu jsme schopni do budoucna zajistit energetickou bezpečnost země. Nemůžeme ale vystavit republiku bezpečnostním rizikům spojeným s rizikovými dodavateli, na což upozorňují dlouhodobě i bezpečnostní služby. Už na začátku proto musí být vyřazené společnosti z Ruska a Číny, které dlouhodobě označují bezpečnostní složky jako potenciálně nebezpečné. Vyřazení těchto firem bude nejen důležité z bezpečnostního hlediska, ale také férové ke všem účastníkům chystaného tendru,“ popsal předseda ODS Petr Fiala.

„Všichni cítíme naléhavou povinnost upozornit na to, že nám momentálně chybí zvážení všech bezpečnostních rizik včetně detailního vyjádření bezpečnostních složek České republiky. Otazníkem  také zůstává, zda tento zákon je dostatečně konzultován s partnery na půdě Evropské unie, což je nutnou podmínkou do budoucna. Zmiňovaná rizika nemůžeme v žádném případě přehlížet a nesmíme ani zapomenout na snahy Ruska a Číny vstupovat do vnitřních záležitostí České republiky,” okomentoval předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

„Prezident Zeman dlouhodobě kritizuje práci šéfa BIS. Prezident podporuje dostavbu dalšího bloku Dukovan a zároveň si přeje, aby elektrárnu dostavěly čínské nebo ruské firmy. Výroční zpráva BIS zase hovoří o tom, že by se stát neměl u výběrových řízení řídit cenou, ale hlavně tím, aby nebyla ohrožena ‚politická nezávislost a suverenita České republiky'. Zpráva pokládá původ firem z autoritářských zemí za důležitý faktor ovlivňující rizikovost konkrétní investice. Vážně někomu příčetnému připadá, že mají za těchto okolností v tendru firmy z Číny a Ruska co pohledávat?” uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Je to bezpečnostně-strategický postoj, který si zasluhuje důkladnou diskuzi a politickou shodu nad rámec jednoho volebního období. Není jediný rozumný důvod, proč bychom se schválením zákona měli spěchat,” uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #bezpečnost #čína #energetika #Ivan Bartoš #opozice #Rusko

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.