Komentáře

Ivan Bartoš: Je na nás, zda zvolíme život ve společnosti ctící svobodu a pravdu, nebo v té padající do bažiny beznaděje

17. 11. 2020 | 8 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

17. listopad je v našich moderních dějinách dnem dvojího významu. Na podzim 1939  zažehla vražda dělníka Václava Sedláčka a studenta Jana Opletala německými okupanty studentské protesty. V noci na 17. listopadu roku 1939 nacisté odpověděli v souladu se svou nelidskou ideologií: obsadili české vysokoškolské koleje, ještě v noci zastřelili devět představitelů studentských spolků a v následujících dnech na 1200 dalších studentů deportovali do koncentračního tábora Sachsenhausen. Vzdělání v tehdejším torzu bývalého Československa zůstalo zardoušeno po celou dobu války. Už v roce 1941 byl však v reakci na tento akt zvůle v Londýně vyhlášen Mezinárodní den studentstva připomínaný po celém světě.

ivan-petrin-pamatnik obeti komunismu

Nejen studenti, ale všichni politicky aktivní občané si už navždy připomínali podzimní sváteční dny jako příležitost postavit se proti útlaku. Když padesát let po obsazení vysokých škol nacisty komunistická policie brutálně potlačila demonstrace studentů na Národní třídě,  bylo jasné, že totalitní režim nemůže vydržet. Začal proces, který vešel do dějin jako Sametová revoluce, kdy se naše země vrátila k hodnotám svobody, demokracie a právního státu.

Připomínka Sametové revoluce i Mezinárodního dne studentstva je nejen příležitostí vzpomenout na ty, kteří v našich dějinách bojovali za svobodu nás všech, ale také připomínkou důležitosti praktické každodenní práce na demokracii. Tou nejlépe uctíme jejich oběť a památku. Význam svobody a demokracie je třeba naplňovat každý den, nejen o svátcích.

Jsme národem pracovitých lidí, kteří si zaslouží, aby s nimi bylo zacházeno s úctou. Úsilí o svobodu, kvalitu vzdělávání, bezpečí, zdraví lidí i životního prostředí je tím, co nám dává naději do budoucna. Práce, kterou vykonáme teď, může mít vliv na naši zemi i za dekády, a proto je třeba ji vykonat s mimořádnou pečlivostí a poctivostí.

Užijme si svátek sdílených hodnot a mysleme na to, co nás spojuje. Vytvořme si prostor pro přátelství a obnovujme rozbité vztahy v rodinách i mezi bližními. Vztah každých dvou lidí je to, co tvoří společnost. A je jen na nás, zda to bude společnost ctící svobodu a pravdu, nebo padající do bažiny beznaděje. S Piráty budeme vždy stát na straně svobody, pravdy, lásky a vzájemnosti.

Budoucnost je naděje!

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Bartoš

Štítky: #17. listopad #Ivan Bartoš

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.