Média

Piráti: Zdraví řešíme teď

05. 11. 2020 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Zahajujeme pravidelný seriál novinek kolem koronavirové epidemie. I nadále platí, že informace aktualizujeme na webu https://koronavirus.pirati.cz/, přičemž náš dlouhodobý plán pro řešení koronavirové epidemie najdete na webu https://budoucnostresimeted.cz/.

zdravi resime ted

Jak je to s prodloužením nouzového stavu?
V pátek 30.10. proběhla mimořádná schůze sněmovny k prodloužení mimořádného stavu. Piráti navrhli 30 usnesení, kterými jsme chtěli zavázat vládu k řešení současné situace. Všechna navržená opatření si můžete přečíst v tomto článku. U části z nich se nám povedlo přesvědčit většinu v Poslanecké sněmovně, aby zvedla ruku. Která usnesení prošla? To se dozvíte tady.

Co nás čeká v následujících dnech?
Víte, že se s Piráty věnujeme epidemii Covidu co nejzodpovědněji. Proto jsme od začátku chtěli data, proto prezentujeme fakta. Není zodpovědné vyvozovat závěry z několika málo pozitivních čísel minulého týdne, která navíc máme z nestandardního týdne se státním svátkem. Není však ani důvod se přehnaně strašit - pokles nově diagnostikovaných opravdu může naznačovat pozitivní trend. V reportech mobility je jednoznačně vidět, že se občané omezili, není tak žádný důvod je kritizovat, ale naopak jim poděkovat.

Vláda se musí na situaci naučit nahlížet objektivně. V nemocnicích se totiž odráží situace, která nastala reálně před 2 až 3 týdny. Nyní přibude v nemocnicích zhruba 400 pacientů s Covidem denně, zhruba 100 se jich podaří propustit a 100 až 150 jich bohužel zemře.

Pacienti objektivně přibývají. V posledních dnech navíc výrazně přibývá nově diagnostikovaných seniorů, kteří se do nemocnic teprve dostanou v následujících týdnech, což vám potvrdí asi každý zdravotník zapojený do řešení současné situace. Pokud vám někdo ve zdravotnictví bude tvrdit opak, pravděpodobně pracuje v té nejmodernější nemocnici v podstatě bez limitace na kyslíková lůžka. A takových nemocnic v naší zemi bohužel moc není.

Shrňme si to:

  • Hospitalizovaní budou dále přibývat (nyní je hospitalizováno 4,1 % z pozitivně testovaných osob).
  • Procento pozitivních je však pořád vysoké. Stále se nám nedaří dostatečně testovat a zachytit všechny pozitivní.
  • Nyní je důležité se soustředit na koordinaci lůžkové kapacity, aby lokálně nezkolabovaly nemocnice a více zapojit třeba nemocnici v Motole, která díky rozvodu kyslíku dokáže snáze vytvářet potřebná lůžka.
  • Zdravotnictví čekají minimálně tři velmi náročné týdny a snaha vlády musí mířit směrem k podpoře zdravotnických zařízení.

Co říkají data?
Predikce a očekávaný další vývoj hospitalizací do značné míry neurčuje ani tak dynamika epidemie a denní záchyty pozitivních případů, ale struktura kohort nově nakažených - tedy zastoupení rizikových skupin. Bohužel v uplynulých 14 dnech bylo nově diagnostikováno cca 25 600 osob ve věku 65+ a cca 12 400 osob ve věku 75+.

Toto je nejnegativnější jev na vývoji epidemie, protože z toho nevyhnutelně vyplývá predikce dalšího nárůstu počtu hospitalizací. Celkem v následujících 10 dnech v hrubém odhadu takto do nemocnic doputuje odhadem úhrnně až 9 000 pacientů, z toho cca 1 800 - 2000 projde nějakou formou intenzivní péče. Tyto predikce vycházejí takto ze struktury prevalenčního poolu, kde pravděpodobnost hospitalizace je u lidí 65+ 32% a u 75+ až více než 40%. Zdroj dat najdete na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky:

Nedostatek zdrojů?
Českému zdravotnictví se může stát že v následujících dnech bude čelit nedostatku zdrojů (pracovníků, akutních lůžek atd.) Jak by se mělo v těchto případech postupovat, shrnuje článek na webu Záchranné služby.

Počítače do škol
Covidová krize zasáhla všechny. Školy přecházejí na distanční výuku, ale řada dětí nemá k dispozici přístroje, bez kterých se taková výuka neobejde. Organizujeme sbírku počítačů, notebooků, tabletů a dalších užitečných nástrojů (webkamery, sluchátka, myši, klávesnice) pro děti. Budeme velmi rádi, pokud se zapojíte a pomůžete dětem i v době krize adekvátně se vzdělávat. Sběrná místa najdete v krajských pirátských centrech.

Co by vás mohlo zajímat závěrem?
Nemocnicím od pondělí pomůže s hledáním míst pro pacienty dispečink koordinující kapacity. Umístit v zařízeních následné péče, rehabilitačních ústavech, hotelech nebo v lázních mohou lidi s covidem-19 i bez něj.

Držme se a zvládneme to! Přejeme všem zdraví a sílu v nelehkých časech! 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #koronavirus #šance změnit budoucnost #Zdraví řešíme teď

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.