Média

Prohlášení poslaneckého klubu Pirátů za svobodu v oblasti reprodukčních práv v Polsku

03. 11. 2020 | 5 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Se znepokojením sledujeme vývoj potratové legislativy v Polsku. Tamní Ústavní soud svým rozhodnutím ze dne 22. 10. 2020 označil přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu za protiústavní, ačkoliv tato okolnost dosud představovala zákonem povolenou výjimku v již tak přísné legislativě. Tímto rozhodnutím soud vzbudil legitimní obavy o nastolení fakticky úplného zákazu interrupcí v Polsku. 

strajk kobiet

Země Evropské unie, jejíž je Polsko již 16 let členem, v posledních letech urazily dlouhou cestu v liberalizaci svých právních řádů s důrazem na svobodnou volbu každého jedince nakládat se svým vlastním tělem a zdravím podle své vůle, svobodně, se vší odpovědností z toho vyplývající. OSN, jejíž je Polsko rovněž součástí, přijala již v roce 1979 Úmluvu pro odstranění všech forem diskriminace žen, která předpokládá přednost práv těhotné ženy před zájmy prenatálního života. V poslední době však, navzdory všem polským mezinárodním lidskoprávním závazkům, pozorujeme snahy vládnoucí konzervativní strany PiS, která se současně významnou měrou podílí na diskreditaci nezávislosti polského Ústavního soudu, vědomě tato práva omezovat. Tím v Polsku vytváří paternalistické prostředí, v němž ženy ztrácí možnost volby a rozhodují za ně politici a místní římsko-katolická církev. 

Při omezení lidských práv a svobod je třeba také zvažovat praktické dopady takového rozhodnutí. Praxe ukazuje, že zákaz nevede ke snižování počtu interrupcí. Ženy jsou v takovém případě nuceny vyhledávat pomoc v ilegálním prostředí, kde podstupují neprofesionální, nedůstojné lékařské zákroky, čímž ohrožují své zdraví a vystavují riziku trestního stíhání toho, kdo zákrok provádí. Vzhledem k dalšímu případnému omezení cestování v důsledku pandemie covid-19, kterou jsou nyní evropské země zmítány, mohou ženy ztratit jedinou legální možnost, tedy podstoupit interrupci v zahraničí. 

Těmto obavám nasvědčují i nejnovější studie, které uvádí, že každý rok ukončí těhotenství 80 000 až 200 000 polských žen, přičemž podle odhadů 10 až 15 % z nich vyhledává možnost podstoupit interrupci v zahraničí. Obáváme se, že další zpřísnění legislativy přispěje ke zvýšení tohoto čísla. 

Jsme hluboce přesvědčeni, že ženám, které čelí tomuto vážnému a nesmírně osobnímu rozhodování, by daleko více pomohlo zlepšení sociálních služeb, zlepšování životních podmínek rodičů, potírání domácího násilí, dostupnost antikoncepce a osvěta. 

Tímto prohlášením podporujeme snahy polské opozice, nevládních organizací i polských žen v jejich boji za právo na tělesnou integritu, rovnost a svobodu volby.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #lidska prava #Polsko #ženy

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.