Odborně

Dopad změny sazby daně z příjmů fyzických osob na spotřebu domácností? Pirátský návrh vychází lépe než Babišův

03. 11. 2020 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Na žádost pirátského poslance Tomáše Martínka doplnili akademici z FIS VŠE jejich studii dopadů na spotřebu a veřejné rozpočty různé změny sazby daně z příjmů a slevy na poplatníka návrhů na zrušení superhrubé mzdy o pirátský návrh.

martinek ferjencik u stolu

Návrh Andreje Babiše s 15 % daní z příjmů nahrávající především vysokopříjmovým by způsobil výpadek příjmů veřejných rozpočtů zhruba 90 miliard korun ročně a podpořil by spotřebu domácností zhruba 48 miliardami. Pirátských návrh Mikuláše Ferjenčíka a Tomáše Martínka na zvýšení slevy na poplatníka na 33 000,- a 19 % sazbu daně z příjmů by dle studie způsobil výpadek příjmů veřejných rozpočtů zhruba 52 miliard korun a podpořil zvýšení spotřeby domácností minimálně o 36 miliard korun. Podpora spotřeby v rámci české ekonomiky tak poměrově vychází výrazně lépe dle studie právě u návrhu Pirátů. Doplnění studie přikládáme níže:

Zrušení superhrubé mzdy, základní sazba DPFO 19 %, navýšení slevy na poplatníka na 33 000 Kč ročně


Obr. 1: Dopad zrušení superhrubé mzdy při zvýšení základní sazby DPFO na 19 % a zvýšení základní slevy na poplatníka na 33 000 Kč ročně. Zdroj: Vlastní výpočty s využitím dat ČSÚ (SRÚ, SILC).

Nejnižší příjmová kategorie ročně na dani získá navíc cca 10 tis. Kč, přičemž s ohledem na příjmovou elasticitu spotřeby u této kategorie poplatníků předpokládáme, že o tuto částku zároveň navýší svou spotřebu. Poplatníci s měsíční hrubou mzdou 135 tis. Kč pak na dani zaplatí o cca 25 tis. Kč ročně méně. Zlom mezi navýšením spotřeby a úspor se opět nachází těsně nad hranicí průměrné mzdy. Průměrné navýšení spotřeby odhadujeme na 8 tis. Kč na jednoho zaměstnance, tj. celkově na 36 mld. Kč. Náklady pro veřejné rozpočty budou ve výši 37 mld. Kč (+15 mld. Kč díky snížení sazby ze současných 20,1 % na 19 %).

Na obrázku 2 pak pro jednotlivé příjmové kategorie od 15 000 Kč do 55 000 Kč měsíční hrubé mzdy znázorňujeme dopad různých variant daňových změn na roční navýšení spotřeby. Rozdíly jsou zejména v nejčastějších mzdových pásmech (od 20 000 Kč do 30 000 Kč měsíční hrubé mzdy) poměrně zásadní.


Obr. 2: Navýšení spotřeby dle jednotlivých scénářů (15% DPFO, 19% DPFO se slevou na dani na poplatníka 2500, 2750, 3300 a 3800 měsíčně) pro vybrané kategorie hrubé mzdy. Zdroj: Vlastní výpočty s využitím dat ČSÚ (SRÚ, SILC).

Zpracovali:
prof. Ing. Jakub Fischer, Ph.D., katedra ekonomické statistiky FIS
Ing. Petr Mazouch, Ph.D., katedra ekonomické statistiky FIS
Ing. Savina Finardi, Ph.D., katedra veřejných financí FFÚ

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Tomáš Martínek/Redakce

Štítky: #daně #Mikuláš Ferjenčík #Tomáš Martínek

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.