Komentáře

Komentář Tomáše Vymazala: Vnitro a nefunkční protidrogová prevence. Kdy tohle skončí?

23. 10. 2020 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Česko již dlouhou dobu kraluje v dostupnosti psychoaktivních látek skrze černý trh, který se navzdory stále dražší a přesto neúčinné represi neustále rozvíjí. Předcházet by tomu měla účinná protidrogová prevence zaměřená na snižování rizik spojených s jejich užíváním. Místo toho však státní finanční podpora míří k “revolučnímu vlaku”, soukromému projektu, jehož činnost je spíše kontraproduktivní. Svou expozicí vytváří falešná dogmata o drogovém zcestí, která neodpovídají realitě. Mladiství pak mohou při reálném kontaktu s drogrami zjistit, že je vše trochu jinak, a to může paradoxně vyústit ve větší motivaci experimentovat. 

vymazal-alej-cropped

O projektu “Revolution train” se debatuje už dlouhou dobu. Své negativní názory vyjádřila jak Evropská společnost pro preventivní výzkum a Česká asociace adiktologů, tak Centrum adiktologie Univerzity Karlovy společně s asociací nestátních organizací a mnoho dalších. Pirátská strana dlouhodobě usiluje o opravdu účinnou prevenci, která by nahradila pomyslný “cirkus na kolečkách”, který stojí veřejné rozpočty statisíce. Zeptali jsme se proto ministra vnitra Jana Hamáčka na to, proč stát kromě přímých finančních injekcí podporuje tento konkrétní projekt i vlastními personálními kapacitami, dělá mu z veřejných prostředků reklamu a proč ho i přes dlouhodobu odbornou kritiku podporuje. Odpověď nás nepotěšila. 

Text se odvolává na pozitivní reakce od účastníků projektu - dětí a učitelů. Ruku na srdce, pokud zrušíte dětem matiku a místo toho je vezmete na promítání do vlaku, budou nadšení i kdyby to bylo promítání o dušené zelenině. Pojďme si taky říci, že učitelé nejsou adiktologové. Argument, že projekt vítají i v Německu, je pak jak vytažený z dob komunismu, kdy cokoliv se štemplem “západ” znamenalo “vyšší kvalita”. Zas a znovu kraulujeme mezi dvěma názorovými břehy. Na jednom, který projekt kritizuje, stojí adiktologové a odborníci. Na druhém, který projekt podporuje, stojí represivní složky a lidi, “kterým se ten vlak líbil”. Stačí nám to? Čísla o konzumaci psychoaktivních látek hovoří jasně: spotřeba ilegálních látek je mezi mladistvými v ČR relativně stabilní a kromě konopí se drží blízko evropského průměru. Přitom projekt Revolution train brázdí české kolejnice přes 6 let. 

Co teda vnímám jako hlavní problém? Proč odbornost a fakta prohrávají s dojmy a názory? To je jednoduché: kontroverze. Téma je natolik nepopulární, že tuto záležitost politici téměř výhradně delegují na represivní složky. Ty zase potřebují jednak vykazovat činnost, jednak jim není vlastní progresivita v oblasti prevence. Policii jednoduše nevysvětlíte, že bič není účinný nástroj. Efektivní by přitom bylo dětem vysvětlit rizika týkající se návykového chování, aby mohly samy pochopit, že chtějí říci problémovému užívání rozhodné NE. Každý asi zažil situaci, kdy mu rodiče v útlém věku kladli na srdce “tohle nedělej”. Zastavilo vás to anebo to naopak podnítilo váš chtíč? A opravdu chceme za stejný přístup v protidrogové prevenci platit ze státního rozpočtu soukromé firmě miliony? 

Autor je poslancem České pirátské strany

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Tomáš Vymazal

Štítky: #drogy #konopí #Tomáš Vymazal

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.