Kauzy

Systém (ne)doručování České pošty vystavuje riziku ohrožené části obyvatelstva

22. 10. 2020 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Nedlouho poté, co vychladla kauza nešťastné distribuce rozbalených ochranných roušek, objednané u státní České pošty Babišovou vládou, rezonuje veřejným prostorem další vážné téma. Praxe tzv. bezkontaktního doručování zásilek a složenek má totiž za výsledek nejen další nepříjemnosti pro občany, ale především závažná zdravotní a sociální rizika. Následující řádky nemají být v žádném případě kritikou zaměstnanců pošty, kteří za nevysoké mzdy pracují v nelehkých podmínkách. Za to jim patří dík. Problém spočívá především v nastaveném systému, kvůli němuž se na Piráty obrací stále více spoluobčanů.

posta-seniorka

Určitě jste se s tím také setkali. Očekáváte poštovní zásilku, jste celý den doma, ale přesto odpoledne ve schránce naleznete úloženku od České pošty. Pokud se tak dělo v době před pandemií, mohlo se mluvit o selhání služby, za kterou si platíme. Jestliže se tak děje v rámci přijatých nouzových opatření i dnes, mluvíme o hazardování se zdravím ohrožených segmentů obyvatelstva. A nejde tu jen o zásilky. České poště se v době krize nedaří nastavit efektivní systém ani v dalších ohledech. Sociálně slabší občané se často nemohou kvůli dvoufázovému roznosu peněžních poukázek dostat včas ke svým  dávkám a plnit tak své závazky. 

Úloženky a otevíračky jako past na seniory?
Česká pošta přes svého mluvčího již na jaře během první vlny pandemie informovala o změně v doručování zásilek, kdy u těch se zápisem (např. u doporučených nebo balíkových), rezignuje služba na pokus o doručení a rovnou dojde k uložení na nejbližší poštovní pobočce. To ovšem přináší nemalé zdravotní riziko především pro seniory. Není ničím neobvyklým, že pobočka pošty funguje ve vzdálenější obci nebo městečku, a tak starší občan, pro něhož je vhodné  setrvávat pokud možno v bezpečí domova, vyráží hromadnou dopravou na zdlouhavou a trnitou cestu v určených hodinách za svou zásilkou.

Typickým příkladem budiž komentář z mailu pirátské příznivkyně ze vsi Strašov, která musí až na pobočku do Přelouče. “Otevírací doba pro lidi z vesnic, je nereálná. Autobus nám do města, kam spadáme, jezdí třikrát za den. Otevírací doba v pondělí od deseti hodin, kdy autobus zpět jede většinou právě v deset, znamená zůstat ve městě do odpoledne a domů jet autobusem školákem,” napsala do pirátského inboxu důchodkyně.

Z této praxe pochopitelně vyplývá významné riziko nákazy, které jen těžko koresponduje s apely ministra zdravotnictví Prymuly o setrvání doma a nevycházení bez vážných důvodů. Seniorka tak musí absolvovat pobyt na zastávce hromadné dopravy, cestu v davu lidí a následně se s dalšími osobami setká na poště. Ta sice od 9.10. upravila počet lidí na pobočce maximálně na dvě skupiny a s dvoumetrovým odstupem, ale cizí lidé mezi sebou do kontaktu nutně přijdou tak i tak. Při vědecky dokázaném šíření koronaviru na více než čtyři metry, jde však stejně o nepříliš účinné opatření. V prostoru se totiž šíří cca půl hodiny podobně jako cigaretový dým. 

“Veškerá opatření jsou preventivní, mají zabránit rychlému šíření nemoci a vstoupí v platnost pouze v případě, že bude krajskými hygienickými stanicemi vyhlášena plošná karanténa,” psala na svém webu Česká pošta v květnu. Nezbývá než dodat, že zavedená praxe nezřídka zůstala zachovaná i po skončení plošných omezení a o zabránění rychlému šíření nemoci nemůže být řeč. Neobstojí ani argument, že pošta svým přístupem chrání zaměstnance, protože tato “ochrana” přináší mnohem větší společenská rizika. Management pošty by se měl zamyslet nad účinnější ochranou svých pracovníků, aniž by přitom vystavoval riziku ostatní občany. 

Dvoufázovým roznosem peněžních poukázek přispívá Česká pošta k sociální nejistotě
Taktika státního podniku v doručování peněžních poukázek reálně prohlubuje bídu sociálně nejslabších vrstev závislých na vyplácení úředních dávek podpory. Roznos poukázek byl určen na dva dny v týdnu podle dispozic konkrétních poboček - třeba úterý/čtvrtek nebo pondělí/pátek, ale ve výsledku přetrvávají komplikace. Prakticky to vypadá tak, že úřad pošle peníze České poště třeba v úterý. Ta má dva dny na vytisknutí složenky, což znamená, že ve čtvrtek se poukázka do schránky nedostane. Pokud se matka samoživitelka nebo jiná osoba na dávkách závislá nevydá druhý den na poštu osobně a nepřesvědčí personál, aby její složenku manuálně vyhledal a mohl peníze vyplatit, je odkázaná čekat opět do úterý. 

Takoví lidé se pak dostávají do diskomfortní situace, protože týden s prázdnou peněženkou je pro člověka žijícího od výplaty k výplatě zásadní problém. Mají štěstí, pokud je může podpořit širší rodina, ale nezřídka se ve strachu z neplnění finančních závazků a následné penalizace vydají do rukou lichvářům a poskytovatelům rychlých půjček. Systém zpracování úředních plateb tak bez nadsázky zvyšuje i riziko, že postižení příjemci zabřednou do dluhové pasti.

Piráti chtějí stávající problémy řešit s ředitelem České pošty
Generální ředitel České pošty Roman Knap by měl zhodnotit, nakolik jsou služby státního podniku přiměřené v současných podmínkách koronavirové krize, a zda je nadále veřejně prospěšné trvat na zavedených opatřeních. Je to totiž právě Česká pošta, která aktuálně situaci občanům příliš neulehčuje. “Rozumím, že se Česká pošta dle svých možností přizpůsobuje současným nelehkým podmínkám. Nesmí při tom ale zapomínat na ty, kterých se opatření dotýkají nejvíc, a tam hraje roli rozumný lidský přístup a cit pro sociální politiku. Piráti budou v dohledné době problematiku řešit i při osobním setkání s panem ředitelem,” říká k problémům pirátský poslanec a člen sněmovního Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Ondřej Profant.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Michal Chalupa

Štítky: #Bezpečnost občanů #Česká pošta #koronavirus #ochrana #Ondřej Profant

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.