Aktuality

Piráti upozornili na razantní zhoršení stavu budovy nádraží Vyšehrad. Praha bude muset budovu zajistit, aby se nezřítila

16. 10. 2020 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Na razantní zhoršení stavu památkově chráněné budovy nádraží Vyšehrad upozornil zastupitel Prahy 2 Jaroslav Němec, který se o osud secesní stavby dlouhodobě zajímá. Majitel objektu firma RailCity Vyšehrad řadu let nechává stavbu chátrat a také blokuje možnost odkupu ze strany hlavního města. Firma za bývalou drážní budovu požaduje 117 milionů korun, ačkoliv znalecký posudek ji ohodnotil na necelých 70 milionů.

vysehrad1

„Aktuální fotografie dokazují, že již chybí velké části střešní krytiny, plechy opadávají a na některých místech je již viditelná spodní dřevěná konstrukce. Ještě pár měsíců zpět střecha v tak špatném stavu nebyla. Jestli do ní bude dál zatékat nebo padat sníh, tak se bude nejen dál snižovat hodnota památky, ale i prodražovat její oprava,“ popisuje současný stav nádraží Němec.

Zastupitel z Prahy 2 o zhoršení stavu budovy informoval nejprve Odbor památkové péče pražského magistrátu. Vlastníkovi kulturní památky byly opakovaně uloženy pokuty v souladu s právním řádem za porušování povinností, které mu v souvislosti s vlastnictvím kulturní památky ukládá zákon o státní památkové péči. Rozhodnutí byla předmětem odvolacího řízení a byla potvrzena Ministerstvem kultury. Vlastník podal správní žalobu a věc tedy nyní řeší soud. 

„Úředníci v příštím týdnu navštíví objekt a zhodnotí, jestli majitel zajistil, že do budovy již nezatéká. Město Praha nyní podniká kroky, aby zabránilo zhroucení celé budovy, provede dle zákona o státní památkové péči udržovací a neodkladné zabezpečovací práce na náklady vlastníka, které mohou být vymáhány zpětně i exekučně,“ popisuje předpokládaný scénář Němec.

Počátkem letošního roku byla znovu otevřeno téma možného vyvlastnění památkově chráněné budovy. To již v rámci mise WHC UNESCO v druhé polovině roku 2019 navrhlo Praze využít své pravomoci k vyvlastnění bývalého nádraží Vyšehrad.

Soukromé vlastnictví s sebou také nese povinnosti starat se o majetek dle příslušných regulí. Tyto povinnosti jsou přímo stanoveny v zákoně o památkové péči. Tím, že je něco prohlášeno za památku, stát říká, že si cení památkové hodnoty a ta potřebuje speciální péči s tím spojenou. Pokud si někdo koupí kulturní památku, tak má povinnost se o ni taky náležitě starat.

„Poslední jednání města s vlastníky o případném odkupu proběhly počátkem března letošního roku, od té doby je ticho. Pokud nechceme dopustit “druhý Těšnov”, musí bezodkladně jednat. Jakékoli zaváhání může teď zavinit to, že bude památka ztracena. I když je nyní krize a zdraví je přednější, myslím, že má stále smysl o záchranu památek bojovat,” komentuje pirátský zastupitel Jaroslav Němec a dodává: „Je nutné okamžitě jednat a zabezpečit budovu před jejím zřícením a zahájit i proces vyvlastnění.”

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Piráti Praha

Štítky: #Nádraží Vyšehrad #památky #Praha

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.