Komentáře

Vláda po kritice Pirátů slíbila otevřené výběrové řízení na šéfa antimonopolního úřadu

13. 10. 2020 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Po tlaku Pirátů se vláda rozhodla vyhlásit otevřené výběrové řízení na nového předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Oznámil to premiér Andrej Babiš. Původně to totiž podle informací z médií vypadalo, že si kabinet a prezident Miloš Zeman už vybrali svého favorita, a to bez transparentního zdůvodnění. Piráti se proti tomuto postupu ohradili. Současný šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj rezignoval po řadě skandálů minulý týden, i k jeho odvolání museli Piráti vládu přes rok vybízet.

pikal-prosklena strecha

Jsme rádi, že vláda vyslyšela naši výzvu a využije tuto příležitost k nápravě dlouhodobého deficitu v oblasti soutěžního dohledu. Jedině otevřeným výběrovým řízením zohledňujícím kritéria odbornosti, manažerských schopností a vize pro úřad, lze po korupčních kauzách Petra Rafaje navrátit veřejnosti důvěru v rozhodovací činnost ÚOHS.

Další čistě politické jmenování by vedlo akorát k prodloužení neuspokojivého stavu ve vedení úřadu, což je nepřípustné s ohledem na jeho vysoce odbornou povahu činnosti, dozorové pravomoci vůči zadavatelům i velkým účastníkům na trhu a objemu kontrolovaných finančních prostředků v řádu stovek miliard korun. Právě proto Piráti společně s protikorupčními neziskovými organizacemi vyzvali vládu, aby návrh na jmenování nového šéfa antimonopolního úřadu vzešel z výsledků otevřeného veřejného výběrové řízení. Ve stejné věci jsme rovněž interpelovali pana premiéra již ve čtvrtek 30. září 2020 na pravidelné schůzi Poslanecké sněmovny.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Vojtěch Pikal

Štítky: #transparentnost #Vojtěch Pikal #Zeman

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.