Komentáře

“Nejlepší starosta” vyhrožuje Pirátovi, který upozornil na podezřelou zakázku

13. 10. 2020 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

V říjnovém čísle místního zpravodaje města Vracov jsem upozornil na podezřelou zakázku na demolici rodinného domu, kterou schválila rada města Vracov za cca 420 000 Kč. Na základě dokumentace bouracích prací jsem si nechal jako soukromá osoba nacenit tu stejnou práci a dostal jsem nabídky v rozmezí 150 až 300 tisíc Kč. Nejnižší nabídku – 150 000 Kč jsem přitom dostal od firmy, která to stejné nabídla městu za cca 450 000 Kč. 

zbynek janoska vs. jaromir repik

Vysoká cena, kterou mi na městském úřadě nebyli schopní vysvětlit, není jedinou podezřelou okolností této zakázky. Ačkoli by všechny zakázky nad 300 000 Kč měly být podle interní metodiky města zadávány ve výběrovém řízení, tato zakázka byla realizována pouze v poptávkovém řízení. Seznam firem, které mají být osloveny, byl na investiční oddělení města doručen přímo z rady města. Nevypsání výběrového řízení bylo zdůvodněno údajnou kolizí s jinou stavbou, nicméně žádná kolize zde nebyla. To později přiznal i starosta města.

Při zjišťování podrobností o zakázce mi byly sděleny informace, které byly v rozporu s tím, co je napsáno v zápisu z jednání rady, na kterém byla zakázka schválena. Mám tedy podezření, že zápis z jednání neodpovídá skutečnosti – a už v minulosti jsem na zasedání zastupitelstva upozorňoval na to, že některé dokumenty, které rada města schvaluje, pak nejsou součástí zápisu a nelze tak ověřit, co vlastně rada města schválila.

Požádal jsem kontrolní výbor města o prověření zakázky. Kontrolní výbor se tím zabýval, dospěl ale k závěru, že toto není v jeho kompetenci a můj požadavek předal na výbor finanční. Z toho se mi už nikdo neozval.

Fakta, která jsem k zakázce shromáždil, jsem popsal na stránkách místního zpravodaje. Můj článek doplnil obsáhlý komentář starosty města Jaromíra Repíka, ve kterém mě a rovnou celou Pirátskou stranu obviňuje z „polopravd a tendenčních informací“, z toho, že „opakovaně kritizuji a napadám každé rozhodnutí města, pokud není v souladu s mým názorem“ a že mé „dotazy na zasedání zastupitelstva […] a jiné formy dotazů na úředníky města překračují meze únosnosti“

Pro pořádek bych uvedl, že jsem napadl jedno jediné rozhodnutí městského úřadu, přičemž krajský úřad mi dal za pravdu a rozhodnutí zrušil. Polopravdami a tendenčními informacemi je zřejmě myšlena kauza, kdy jsem upozornil, že starosta Repík již v roce 2014 prosadil změnu vedení obchvatu města Vracov, neřekl to ani tehdejšímu místostarostovi, a ještě v roce 2019 - poté co se o změněném obchvatu dozvěděla veřejnost a postavila se proti - suverénně tvrdil, že byl proti. A mé meze únosnosti překračující dotazy se týkaly mimo jiné návrhu, aby město poskytlo pomoc občanům při vyřizování kotlíkových dotací, návrhu na vybudování semaforu před školou, návrhu na obnovu stromořadí nebo žádosti o zabezpečení skel sportovní haly proti kolizím ptáků, kterých zde hynou desítky (vše zamítnuto).

Na závěr svého komentáře mi pak starosta vzkazuje, že pokud se v budoucnu budou má nepravdivá tvrzení vůči městu opakovat (v drtivé většině případů se jedná o informace, poskytnuté dle zákona 106/1999 Sb.; často samotným městem), je město „připraveno učinit příslušné právní kroky k prověření takového jednání“.

Jaromír Repík je držitelem titulu Nejlepší starosta Jihomoravského kraje 2014-2018.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Zbyněk Janoška

Štítky: #Jihomoravský kraj #Veřejné zakázky

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.