Komentáře

Sprostá kampaň proti Šípové ukazuje protichůdný styl úspěšné kandidátky do Senátu a politického dinosaura

08. 10. 2020 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

S blížícím se hlasováním ve druhém kole senátních voleb v kladenském obvodě propukla špinavá mediální hra, za kterou stojí okolí bývalého ministra zemědělství, starosty Kladna, středočeského hejtmana, dnes poslance ODS Petra Bendla. A důvod? Advokátka Adéla Šípová, která v prvním kole s přehledem o 1600 hlasů protřelého politika z doby zlaté éry kmotrů ODS porazila a stala se tak nejžhavějším pirátským želízkem v boji o senátní křeslo. 

sipova bendl kladno zaporno

Jestliže může část veřejnosti vnímat Senát jako skladiště politických dinosaurů a trafikantů, patří Petr Bendl právě do této kategorie kontroverzních politiků evokujících nechvalně známé kmotrovské struktury Občanských demokratů 90. let. Adéla Šípová je naproti němu vnímaná jako svěží vítr a nová tvář, která má chuť, dostatečnou kompetenci a elán proti letitým nešvarům, nejen ve svém senátním obvodě, bojovat. V tomto střetu protichůdných osobností takříkajíc padla kosa na kámen.

Svatý Petr Bendl? Tak to ani náhodou
Podporovatel oposmlouvy Petr Bendl figuroval v historicky kontroverzních kauzách. Byl to právě on, kdo posvětil dotaci 50 milionů korun na Babišův Čapák. Ale to je pouhá třešnička na dortu ve výčtu problematických záseků v portfoliu žoviálního kovboje a farmáře, do něhož se dnes Bendl tak rád stylizuje. Podezřelé odprodeje desítky středočeských krajských nemocnic, z nichž byly vyváděny prostředky za velmi podezřelých okolností, včetně věčné pachuti z vytunelované nemocnice v Brandýse nad Labem. 

Velký kámoš Ivo Rittiga a Romana Janouška Bendl byl jako ministr zemědělství zodpovědný za další malou domů pro Agrofert, tentokrát při obchodní likvidaci místních dřevařů ve prospěch molochů typu Uniles, se kterými začaly Lesy ČR čile obchodovat, a proti čemuž se ohradil i Nejvyšší kontrolní úřad. Když jeho manželka dostala od radnice Prahy 6 vedené ODS 50 kulaťoučkých milionů za předčasné opuštění pronajatého areálu Na Dračkách, bylo to jen příjemné kapesné. 

Amatérský plán zničit Šípovou se vymlkl
Ale zpět do současnosti. V prvním kole senátních voleb poražený ódeesák jaksi nezvládl představu, že mu trafika v horní komoře parlamentu neklapne, a tak se hluboce zamyslel, co s tou Šípovou udělat. Jestli mu to někdo nakukal, nebo na to přišel sám, to už se nikdy nedozvíme. Každopádně přišel s nápadem, že jeho protikandidátka chce celé Kladno a ČR zasypat uprchlíky, takže se stylizoval do obhájce tradičních evropských hodnot proti “vítačce” Šípové. Někdo se totiž na jejím FB pracně doskroloval až k příspěvku z roku 2015, kde se křesťansky orientovaná ochránkyně lidských práv Adéla zastávala projektu uprchlických kvót EU. Že jí k tomu vedl soucit s trpícími lidmi, a že později několikrát ten samý projekt kvót kritizovala, to Bendl a jeho rádci pominuli.

A tak se rozjela kampaň ochránce bílé rasy, kdy se nejprve v komerčním příspěvku webu kladenskelisty.cz pod názvem "Petr Bendl: Piráti chtějí pomáhat přistěhovalcům a integrovat nepřizpůsobivé" (dnes již smazaný článek si můžete přečíst pod tímto textem) snažili autoři přesvědčit čtenáře o společenské nebezpečnosti “neznámé a mladé” kandidátky na senátorku, zatímco “dobře známý a ověřený” Bendl zajistí ráj na zemi. Nakonec se redakce spřáteleného internetového média páně Bendla rozhodla pomlouvačný pamflet stáhnout z obavy trestního oznámení za šíření lživých informací, i když si pak ještě v ufňukaném článku na adresu Pirátů ještě jednou postěžovala.

Zoufalým tahem bylo i založení FB profilu Léto20, který začal šířit sponzorovaný příspěvek o tom,že Adéla Šípová vlastně vůbec na Kladně nežije a celá její kandidatura je blamáž.

A co na to samotná Adéla Šípová? “Od mala jsem žila v Dolanech, na Kladně jsem vystudovala gymnázium, vdala jsem se tu a přestěhovala do Doks, kde od té doby s manželem a dětmi spokojeně žijeme. Moji sousedé mě znají, dali mi u nás doma na Doksích přes 40 % hlasů. Na Kladně máme také advokátní kancelář, takže Kladno i problémy mých sousedů znám velmi dobře. V Nové Pace máme chalupu a před časem jsme uvažovali, že bychom mohli rozšířit působnost i tam. Proto tam mám také uvedenu adresu provozovny, pracuji však na Kladně. Momentálně jsem praxi maximálně utlumila, abych se mohla naplno věnovat kandidatuře a bezplatné právní pomoci lidem v korona-poradně. Pokud se senátorkou opravdu stanu, předám svoje kauzy manželovi a budu se plně věnovat práci v Senátu. Chci být senátorkou na plný úvazek a nekumulovat funkce, jak je tomu u některých politiků zvykem,” napsala nám senátní kandidátka, která neskrývá své zklamání z úrovně antikampaně, k níž se Bendl uchýlil.

“Před prvním kolem byla kampaň slušná a věcná. Nyní mě ale nemile překvapilo, jaké množství lživých a zavádějících příspěvků se objevilo ze strany protikandidáta. Přiznám se, že mě osobně dost zklamal,” uvedla Šípová v rozhovoru pro vasekladno.cz. Své rozčarování ostatně neskrývala ani do té doby Bendlova podporovatelka Pekarová-Adamová z TOP09. Na základě aktuálního vývoje svou podporu kolegovi poslanci stáhla.

Slušnost zvítězí i ve druhém kole
A jaké z toho všeho plyne ponaučení? Adéla Šípová v prvním kole zvítězila pro svůj kvalitní program, který se opírá o realistické plány v řešení sociálních problémů. Chce se angažovat v otázkách dostupnosti bydlení, pomoci seniorům, nemocným a samoživitelům, aby se neoctli na okraji společnosti, bojuje proti dluhovým pastem a nespravedlivě nastavenému exekučnímu řádu. Chce se zasazovat o zlepšení přístupu k životnímu prostředí -  v nakládání s odpady, vzhledem k suchu i klimatickým změnám. Zajímá jí transparentní nakládání s veřejnými prostředky, aby nedocházelo k prošustrování veřejných peněz, zpřehlednění přidělování dotací i majetkové struktury jejich příjemců. A mohli bychom takhle  pokračovat.

V zásadě jde o to, že Adéla Šípová reprezentuje zcela opačné hodnoty, než Petr Bendl. A voliči to poznali již v prvním kole voleb. Nyní záleží, aby ve 30. Obvodu na Kladně přišli i ke druhému kolu 9. a 10.10. 2020 a projevili tak svou vůli oprostit politiku od závadných figur let minulých a pomoci tak do politických funkcí obsazovat důvěryhodné osobnosti a ne mocichtivé trafikanty s notně pošramoceným výčtem “zásluh” o veřejné blaho.Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Michal Chalupa

Štítky: #Adéla Šípová #kampaň #ODS #Senátní volby #Středočeský kraj

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.