Média

Piráti hlasovali pro snížení emisí v EU o šedesát procent do roku 2030

07. 10. 2020 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Evropský parlament schválil Klimatický zákon. Jeho cíl je ambiciózní, nutně potřebný a zároveň proveditelný – snížení emisí o 60 % do roku 2030, ve srovnání s rokem 1990. Orgány Evropské unie a členských zemí se musí začít řídit dostupnými vědeckými poznatky a dlouhodobými studiemi, které nám jsou nám k dispozici. Pokud se tak nestane, hrozí nám eskalace dalších problémů spojených s klimatickou změnou. Nedostatek vody, vysychání přírody či rostoucí počet lidí migrujících do Evropy jsou jen jedním z mála příkladů. Již nyní se však začínají projevovat.

kolaja balcarova

„Piráti v Evropském parlamentu, společně s mnohými vědci, dlouhodobě vyzývají evropské orgány k vyšším závazkům na cestě ke klimatické neutralitě. Doufejme, že jde o začátek tak potřebného posunu v této oblasti. Klimatický zákon zároveň jasně určuje, kterým investicím se máme vyhnout,” vysvětluje místopředseda Evropského parlamentu za Piráty Marcel Kolaja. “Další investice do využívání fosilních paliv neohrožují nic menšího, než naše bytí na téhle planetě,“ dodává Kolaja.

„Klimatický zákon je potřeba. Měl by posloužit jako jasný signál směrem k věřejnosti, že problém je opravdu vážný a není jej možno přehlížet. Starý těžký průmysl zastarává den za dnem víc a víc, uhelná elektřina už není konkurenceschopná. Je třeba konečně modernizovat celý průmysl. Nemůžeme ze zaseknout ve věku páry, uhlí a znečištění,“ komentuje pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

„Konečně vidíme první krok v boji proti klimatické nouzi. Máme jasnou vědeckou shodu na tom, v jak obtížné situaci jsme. Situace je tak vážná, že dokonce i Čína – jeden z největších znečišťovatelů na světě – vyhlásila svůj vlastní program na dosáhnutí klimatické neutrality do roku 2060,“ uzavírá česká poslankyně za Piráty Dana Balcarová.

Klimatické neutrality má dosáhnout Evropská unie jako celek. Aby jí Unie mohla do roku 2050 naplnit, jednotliví aktéři musí zhruba do pěti let přestat s podporou přímých i nepřímých fosilních dotací.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Dana Balcarová #Marcel Kolaja #Mikuláš Peksa

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.