Aktuality

Moravskoslezští Piráti mají devět krajských zastupitelů a míří do opozice

06. 10. 2020 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Z nuly na devět. Tak si v Moravskoslezském kraji polepšili Piráti v počtu mandátů v krajském zastupitelstvu. Volební zisk 11,86 % zajistil Pirátům třetí nejlepší výsledek v kraji a devět zastupitelských křesel. Zvítězilo hnutí ANO, druhá skončila koalice ODS a TOP 09. Tato uskupení se v rekordním čase dohodla na koaliční spolupráci v podobném složení jako před volbami - ANO, ODS + TOP 09 a KDU-ČSL, a překvapivě přizvali i ČSSD, jejíž volební výsledek nijak přesvědčivý nebyl. Piráti tak končí v opozici, ve které rozhodně chtějí být slyšet.  

MSK-Na kraji zmeny

“Musím říct, že rychlost a způsob povolebních jednání mne překvapily. I když jsme měli třetí nejlepší výsledek v kraji, nikdo s námi oficiálně nevyjednával, jediné jednání iniciovalo hnutí v ANO v momentě, kdy už byla budoucí koalice ‘upečena’. Je jasné, že karty byly předem rozdány a čekalo se jen na to, zda to získaná procenta dovolí. My se těšíme na práci v opozici, já sama mohu ze zkušenosti z komunálu potvrdit, že se dá spoustu věcí ovlivnit i odsud,” komentuje vznikající “staronové” vedení kraje volební lídryně a budoucí krajská zastupitelka Zuzana Klusová.  

Kromě spolupráce s ČSSD u Pirátů budí otazníky i plánované rozdělení některých gescí na krajském úřadě. Transformaci průmyslu a alokaci miliardových částek by měl dostat na starost právě sociální demokrat Petr Kajnar, člověk, který jako primátor nezvládl uhlídat stamiliony. Korupční kauza lobbisty Dědice z doby, kdy byl Kajnar ve vedení města, ještě ani nebyla soudně dořešena. Životní prostředí by pak mělo připadnout Zdence Němečkové Crkvenjaš (ODS), lékařce, která zřejmě specialistkou na tuto oblast nebude. Svědčí to o tom, jak vysokou důležitost těmto gescím vedení kraje přisuzuje. 

“Naopak oceňujeme vstřícnost kraje v případě obsazení míst ve výborech a komisích. Vyhověli naší preferenci obsazení pozice předsedy výboru pro životní prostředí a já se této pozice ráda ujmu, protože právě oblast životního prostředí je pro nás prioritou,” dodává Zuzana Klusová.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Piráti Moravskoslezského kraje

Štítky: #krajské volby #Moravskoslezský kraj #Zuzana Klusová

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.