Aktuality

Krajské volby byly pro Piráty v Pardubickém kraji jednoznačnou výhrou

05. 10. 2020 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Piráti v Pardubickém kraji získali poprvé v historii 7 krajských zastupitelů se ziskem 12,67%. I když se ve výčtu stran a uskupení, které překonaly pětiprocentní hranici, umístili na pátém místě, je tento výsledek pro Piráty jednoznačným vítězstvím.

Piráti Pardubického kraje před budovou Krajského úřadu

Piráti v Pardubickém kraji se v sobotu 3. října sešli od 15:00 v Pardubickém krajském centru ParduPiCe v omezeném počtu především kvůli prevenci koronavirové nákazy. Na místě byli lídr kandidátky Daniel Lebduška, kandidáti Filip Mezera, Jiří Ducháček a vedoucí krajského mediálního odboru Martin Saifrt. 

Po 17:00 už bylo jasné, že Piráti získají minimálně 12,5 %, což by v přepočtu na celkové mandáty znamenalo sedm krajských zastupitelů. V té době bylo téměř jisté, že bude pokračovat staronová koalice, kterou vedl v minulém období Martin Netolický. 

I když Piráti byli připraveni vést rozhovory o účasti v koalici, nebyli kontaktováni a vše naznačovalo, že se noví pirátští zastupitelé v Pardubickém kraji stanou nejspíše opozicí.

Ke konečnému výsledku se vyjádřil lídr kandidátky Daniel Lebduška: „Výsledek je výtečný - z nuly na sedm mandátů - je to víceméně to, čeho jsme chtěli dosáhnout. Třešničkou na dortu by byla naše účast v koalici, ale i na opoziční práci jsme mysleli v naší povolební strategii. Budeme získávat zkušenosti a z opozice pracovat pro náš kraj. Věřím, že v dalších volbách to budeme my, kdo bude stavět novou koalici.“

K tomu dodává dvojka kandidátky Filip Mezera: "Moc děkujeme našim voličům za projevenou důvěru. Podpora mnoha lidí, kterých si velmi vážíme, nás zavazuje k tomu, abychom naše znalosti a zkušenosti ze soukromého sektoru, neziskových organizací i zastupitelstev obcí využili ve prospěch občanů kraje a samotný kraj pomohli transformovat na úřad odpovídající třetímu tisíciletí."

Opoziční roli Pirátů potvrdil i další vývoj situace a podepsání dohody o pokračování stávající koalice. Piráti v Pardubickém kraji nyní budou vyjednávat o takovém postavení v orgánech kraje, které by jim umožnilo konstruktivní opoziční práci a prosazování pirátského programu. Aktuálně Piráti připravují volbu předsedy krajského zastupitelského klubu a priority, které budou chtít z opozičních lavic na krajské úrovni prosadit.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Piráti Pardubického kraje

Štítky: #krajské volby #Pardubický kraj

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.