Lenka Kozlová: Podrazí druhá vlna pandemie nohy české klubové scéně?
Se stále se zhoršující epidemiologickou situací v České republice přicházejí restriktivní opatření, která se týkají i pořádání hromadných akcí. V polovině září ministerstvo zdravotnictví vydalo zákaz konání vnitřních akcí na stání pro více než deset osob. Akce byly přitom omezeny již v průběhu jara i léta a v současné době se jednotlivé kluby začaly pomalu, po těžkém období, stavět na nohy. Nová vlna opatření však bude pro mnoho z nich zničující.

Pro lepší komunikaci a propojenost začaly vznikat asociace, které sdružují jednotlivé oblasti kulturního a kreativního průmyslu. V Brně vznikla již ke konci minulého roku Brněnská asociace klubové hudby (BACH). Vznikla také Iniciativa za živou hudbu, která sdružuje na 130.000 lidí pracujících v kulturním a kreativním průmyslu. V Asociaci hudebního průmyslu se spojilo 30 společností zajišťujících kulturní akce, které za loňský rok navštívilo přes 1,5 mil. lidí. Tyto společnosti mají dohromady obrat přes 4 mld. korun a jsou tak významnými plátci daní. Odhadem zastupují 60 - 70% převážně hudební scény a podíli se tak celkem výrazně na tvorbě hrubého domácího produktu.
Asociace nezávislé hudby sdružující hudební kluby v ČR uvádí, že v celé republice máme zhruba 350 hudebních klubů, které nyní nemohou prakticky fungovat a jejichž průměrné základní měsíční náklady provoz činí od 50 do 80 tis. korun. Jedná se o fixní náklady, které musí platit za nájem, a zálohy na energie. Své rezervy vyčerpala drtivá většina z nich díky jarní vlně opatření a přes léto se provozovatelé snažili improvizovat. Doménou této roční doby jsou převážně festivaly a venkovní akce. Kluby se pomalu připravovaly na podzimní sezónu a doufaly, že jsou nejtěžší chvíle za nimi. Současná opatření a nulová pomoc státu jsou však pro ně ledovou sprchou.
Nejedná se ale pouze o hudební kluby. Kulturní průmysl je jeden velký provázaný ekosystém. Je na něj vázána celá řada profesí nejen kreativních, ale i technických, zajišťujících hudební a další kulturní akce.
Pokud nechá vláda padnout hudební kluby, bude to pro českou kulturu ztráta, která se bude jenom těžko napravovat. Hrozí, že provozovatelé začnou vypovídat nájmy, opuštěné prostory pak majitelé pronajmou za jiným účelem. Profese navázané nejen na kluby - většinou se jedná o OSVČ, budou muset hledat náhradní způsob jak uživit sebe a své rodiny. Po návratu “do normálu”, bude velmi složité ztracený provoz znovu obnovit. Snadno se tak můžeme dočkat situace, kdy o klubovou scénu z podstatné části přijdeme.
Kluby jsou místem vystoupení mladých umělců, kteří pak nebudou mít prostor pro prezentaci své tvorby. Poptávka tu bude stále, kulturní vyžití zde hledá většina populace napříč generacemi. Klubová scéna si v postkomunistickém režimu získala velkou oblibu a je stavebním kamenem naší živé kultury - každá kapela začínala v klubu.
Provozovatelé jsou také většinou nadšenci, kteří ze své činnosti v drtivé většině nemají velký zisk, kluby jsou často nezávislé a nepobírají na svou činnost žádné dotace a nebo jen malé, na úrovni měst a obcí. Po odečtení nákladů ze vstupného nezůstanou žádné příjmy, neboť zisk produkují spíše jen bary, které jsou součástí klubu. Výnos ze vstupného jde převážně vystupujícím, dalším lidem, kteří danou akci zajišťují a na propagaci.
Města a obce se v první covidové vlně snažila pomoci úlevami například na nájemném a daních, aby kulturní centra, jimiž kluby jistě jsou, nezanikla. Nyní by měl být na řadě stát. Na tento problém jsem upozorňovala Ministerstvo kultury již v interpelaci ze začátku července, ale bohužel odpověď byla nedostatečná, připomínky nebyly zohledněny a obavy se potvrdily. S další interpelací, kde jsem žádala o rychlé řešení této situace, jsem se obrátila na ministra Karla Havlíčka.
Patří se dodat, že kluby mají vůli restrikce přijmout a respektovat. Chybí jím ale předvídatelnost a včasné informování od ministerstev, potažmo od vlády. Ruku v ruce s omezeními musí ale jít i adekvátní a rychlá pomoc, bez které se neobejdou.
Jak řeší obdobnou situaci například Německu? V druhé vlně bylo vyčleněno pro hudební kluby 27 mil. eur (při první vlně to bylo dokonce 80 mil. eur) a je možno získat až 150 tis. eur pro klub. I komunikace je na lepší úrovni a je zveřejněno, do kdy zhruba by taková opatření měla trvat, tím pádem i jasné o jakou sumu žádat. Spolková vláda navíc podporuje kluby v hledání inovativních konceptů, aby všichni mohli, po odvolání opatření, začít ihned obnovovat činnost a třeba i trochu jinými způsoby, než doposud.
Dobrým vodítkem pro nastavení pravidel pomoci u nás, mohou být pro Ministerstvo kultury i Ministerstvo průmyslu a obchodu údaje, které poskytla Asociace nezávislé hudby:
Většina provozovatelů českých hudebních klubů se shoduje na tom, že pokud by jim stát mohl proplatit fixní náklady na provoz a zároveň by mohli čerpat prodlouženou “pětadvacítku”, situaci by pravděpodobně zvládli a po uklidnění by mohli své provozy znovu obnovit. Stát by taková pomoc stála zhruba 25 mil. kč měsíčně. To není nijak přemrštěná suma s ohledem na to, že v samotném programu Covid - kultura bylo alokováno 900 mil.korun a z této částky je v současnosti vyčerpáno pouze necelých 100 mil. korun. Příčinou nízkého čerpání prostředků z programu je nejen složitá byrokracie ale zejména velmi úzce vymezený okruh nákladů, na které stát přislíbil příspěvek.
Závažnou chybou v nastavení programu také je, že zatím bylo možné žádat pouze o úhradu 50% tzv. zmařených nákladů, které v souvislosti s pořádáním akce již vznikly. Většina nákladů ale není hrazena předem, nýbrž až po ukončení akce, zvlášť v případě klubů.
Výše zmíněná ministerstva by měla ve spolupráci se zástupci ohrožených provozů a profesí, případně i se zástupci místních samospráv, které už pomohly kulturu “podržet”, najít možnosti jak změnit pravidla programu Covid - kultura a obnovit program Covid - nájemné tak, aby na něj dosáhlo co možná nejširší spektrum žadatelů. Jedná se nejen o OSVČ a “dohodáře” působící v kultuře - umělci, produkční, osvětlovači, zvukaři, manažeři a další, ale také o technické firmy, nebo hudební a multifunkční sály.
Situaci budeme i nadále sledovat, zdá se, že se v nejbližších dnech se chystají schůzky a jednání zúčastněných stran s příslibem řešení.
Autor: Lenka Kozlová
Štítky: #koronavirus #krizový plán #kultura #Lenka Kozlová
Související články
Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.